Καπνοδόχος τζακιού

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166455 από Valo
Καπνοδόχος τζακιού δημιουργήθηκε από Valo

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς προς την άνοιξη σκέφτομαι να τοποθετήσω τζάκι στο σαλόνι μου και λόγω ιδιομορφίας του χώρου ο μοναδικός δρόμος για την καμινάδα θα πρέπει να έχει ένα οριζόντιο τμήμα.Το μελέτησα αρκετά και καταλήγω σε οριζόντιο τμήμα μήκους 4,5 μέτρων με κλιση τουλάχιστον 10% ,και κατόπιν ένα ταφ και κάθετο τμήμα 5 μέτρων + το καπέλο.
Με λίγα λόγια η καμινάδα θα περνά για 3,2 μέτρα πάνω απο τα ντουλάπια της κουζίνας με κλίση , κατόπιν μέσα απο την εσωτερική σκάλα για άλλα 1,2μ και θα βγεί στο πλάι του σπιτιού με κατέυθυνση ίσια πάνω για 5 μέτρα. Το οριζόντιο τμήμα θα είναι απο αμόνωτο λείο καπναγωγό μέσα σε κατασκευή απο πυράντοχη γυψοσανίδα με μόνωση πετροβάμβακα αλουμινιου και με περσίδες για να κερδίσω στην κουζίνα και την σκαλα την θερμότητα, και τα εξωτερικά τμήματα με διπλού τοιχώματος- μονωμένα. Το καθάρισμα θα γίνεται σε όλα τα τμήματα με έυκαμπτες προεκτάσεις με βούρτσα και περιστροφικό δράπανο. Έτσι καθαρίζω την καμινάδα του ξυλολέβητα μου σε λιγότερο απο 5 λεπτά.

Θα έχω προβλήματα κατα την άποψή σας όσο αφορά τον ελκυσμό?
Να το τολμήσω ή να πω του Αη Βασίλη να μπαίνει απο την πόρτα ?? :lol:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166462 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
valo η κλειση νομιζω ειναι μικρη,και η αποσταση εξοδου μεγαλη....εδω θελει προσοχει.αν συμβη κατη κακο μεσα στην οριζοντια καμιναδα (θεος φυλαξει} πυρε ολο το σπιτι φωτια............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166499 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
μην το τολμησεις :)
μπορεις ομως να ρωτησεις αν παιζει κατι με ανεμιστηρα απαγωγης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166501 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Ο Αι Βασίλης έχει εναλλακτική εκτός από την πόρτα και το παράθυρο...
Και μένα η γνώμη μου είναι μην τον κάνεις. Είναι πολύ μεγάλο το σχεδόν οριζόντιο τμήμα, με μικρή κλίση και ο κίνδυνος μεγάλος αφού θα καις ξύλα, όσο ξερά και να είναι.
Εκτός αν είσαι διατεθειμένος να το ρισκάρεις αλλά και να καθαρίζεις συνέχεια με τη μέθοδο που λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166503 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Δεν είναι τόσο πρόβλημα το καθάρισμα με τα εργαλεία που έχω , δεν με απασχολεί τίποτα απο αυτά. Απλά δεν ξέρω αν θα έχει σωστό ελκυσμό.. Ούτως η άλλως δεν θα το καίω περισσότερο απο 5-6 φορές το χρόνο. Δεν θα μπεί δηλαδή να μας ζεστάνει , απλά για το γούστο που λέμε , λίγο με τα μωρά τα Χριστούγγεννα λίγο Πρωτοχρονιά - άντε και μια στο καρναβάλι... :P
Η εναλλακτική που έχω έιναι να το τοποθετήσω στην απέναντι γωνία όπου η καμινάδα θα βγεί απευθείας έξω αλλά εκεί έχουμε την τραπεζαρία και δεν βολέυει - γκρινιάζει και η γυναίκα, και η αλήθεια είναι ούτε εγώ το θέλω να ακυρώσω την τραπεζαρία.

Στο Αη Βασίλη να δούμε τι θα πώ και στις μικρές μου κόρες.... :woohoo:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166508 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Όσο γιαυτό, και εφόσον έχεις και μικρά κορίτσια, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να τους κάνεις το χατίρι, ακόμα και χωρίς τον ανεμιστήρα που πρότεινε ο Δημήτρης, αν καις ξερά ξύλα και το ύψος της καμινάδας είναι ψηλότερα από γειτονικά εμπόδια που δημιουργούν τυχόν καθοδικά ρεύματα.
Καμιά φορά και η γκρίνια από τις γυναίκες είναι δικαιολογημένη γιατί αυτές τραβάνε το ζόρι με αυτές τις τροποποιήσεις.
Σε μένα πάντως το τζάκι είναι παροπλισμένο 5 χρόνια τώρα, από τότε που οι δικές μου μάθανε ότι ο Αη Βασίλης λέγεται Αη Γιώργης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ