Νεο σπιτικο, επιλογη σωστου τροπου θερμανσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158963 από Temeteron
ΑΝΕΣΤΗΣ98
Οι πλακες υαλοβαμβακα χρειαζονται και αυτες καλυψη;

PAPADAKIS
Καπως ετσι τα σκεφτομαι. Μερικες ερωτησεις πανω στις παρατηρησεις σου
Οι νεες σωληνωσεις εχει διαφορα αν ειναι υπογειες ή υπεργειες; Για το πελετ οντως ισχυει, αλλα ισχυει το ιδιο και για το ξυλο. Το δωματιακι ειναι ισογειο, το σπιτι ειναι ελαφρως υπερυψωμενο και ο υπαρχων λεβητας ελαφρως υπογειος.

Γιατι λεβητα πελετ και οχι λεβητα που καει τα παντα; Γενικα συμφωνω με τον τροπο σκεψης σου, καπως ετσι το φανταζομαι κ εγω απλως νομιζω οτι θελει ψαξιμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158965 από PAPADAKIS
Δεν παίζει ρόλο πως είναι οι σωλήνες ,ο υδραυλικός θα στις μονώσει σε συνθήκες δριμύ ψύχους.
Αμα μπορείς να αποθηκεύσεις ξύλα ,καλώς, αλλά θα θέλεις μηνιαίως πάνω από 2 τόνους καλά αποθηκευμένους.
Το πέλετ το θεωρώ πιό ευκολοδούλευτο σε σχέση με λέβητα ξύλου.
Βέβαια εσύ έχεις εμπειρία από ξύλολέβητα και εγώ, όχι.
Και εγώ κατάργησα τον πετρελαίου και έβαλα παράλληλα σε αυτόν λέβητα πέλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Temeteron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158972 από jnet
Την Πεμπτη θα είμαι Δραμα αν υπάρχει χρονος βρισκόμαστε μία ωριτσα και σου λέω καποια πραγματα απο κοντα. Θα είμαι διαθέσιμος περίπου στις 1μμ με 2μμ. Η εμπειρία μου περισσοτερο σε λέβητες pellet.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...1&id=7332&Itemid=384

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Temeteron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158974 από ΑΝΕΣΤΗΣ98

Temeteron έγραψε: ΑΝΕΣΤΗΣ98
Οι πλακες υαλοβαμβακα χρειαζονται και αυτες καλυψη;

Κανονικά ναι. Φαίνονται συμπαγείς, αλλά μέσα στο χρόνο αφήνουν σωματίδια στο χώρο που τα αναπνέουμε. Αν δεν θέλεις να βάλεις γυψοσανίδα υπάρχουν κάποια πάνελ πολυστερίνης που έχουν και ένα κάποιο σχέδιο και μπαίνουν κολλητά στο ταβάνι πολύ εύκολα και δεν αφήνουν κατάλοιπα . www.kaltsidis.gr/proionta/72-kornizes-rozetes-polysterinis
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Temeteron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158975 από dimlyk
καλημερα
μερικες παρατηρησεις
αφαιρετη μονωση δεν υπαρχει ...και οι πλακες που αναφερει ο ανεστης ειναι για διακοσμηση κι οχι για μονωση ... υπαρχουν και θερμομονωτικα χρωματα τα οποια φυσικα προσφερουν ελαχιστα ...το καλυτερο ειναι να συνενοηθεις με τον ιδιοκτητη ...μπορεις να χρησιμοποιησεις πλακες πολυστερινης κολλητες που βαφονται αλλα στην αφαιρεση κατασρεφονται
μπορεις να ξεκινησεις την επιλογη καν0ντας ερευνα αγορας καυσιμου κι αυτο να σε οδηγησει στο ειδος λεβητα που θες
την ιδιοκατασκευη ξεχνατη ...περισσοτερο μερακι ειναι .... η πιο απλη λυση ειναι το ρακανιδι αλλα θελει πολυ χωρο .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Temeteron, louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158976 από ΑΝΕΣΤΗΣ98

dimlyk έγραψε: καλημερα
μερικες παρατηρησεις
αφαιρετη μονωση δεν υπαρχει ...και οι πλακες που αναφερει ο ανεστης ειναι για διακοσμηση κι οχι για μονωση ..

Έχεις δίκιο. Δεν έγινα κατανοητός. Εννοώ ότι αντί για γυψοσανίδα μπορεί να βάλει αυτές κολλητά πάνω στις μονωτικές πλάκες. Παραμένει όμως μεγάλο θέμα όπως προανέφερες. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ