Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #302 από vasilisk
θα θελα να ρωτησω εαν η χωρητικοτητα νερου του λεβητα παιζει καποιο σημαντικο ρολο.ειχα παρει προσφορες απο 15 kw μεχρι 40 kw για να καλυψω το σπιτι μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #307 από egglezos

vasilisk έγραψε: θα θελα να ρωτησω εαν η χωρητικοτητα νερου του λεβητα παιζει καποιο σημαντικο ρολο.ειχα παρει προσφορες απο 15 kw μεχρι 40 kw για να καλυψω το σπιτι μου.


παίζει ρόλο στην αδράνεια, ιδιαίτερα στα ξύλα, αλλά μικρό ρόλο, γιατί παίζουν και οι ταχύτητες του κυκλοφορητή, κτλ.

Αλλά η απόκλιση στις προσφορές, θεωρώ ότι δεν οφείλετε στην περιεκτικότητα νερού του λέβητα, αλλά σε λύση με ή χωρίς δοχείο αδρανείας ή διαβαθμισμένης λειτουργίας, κτλ.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #393 από kakos
Φίλε sta1 νομίζω ότι ο παραπάνω τρόπος που αναφέρετε απο τον "Βαγγέλη" είναι είναι λίγο "μπακαλίστικος" γι΄αυτό άλλωστε λέει και ο ίδιος του ότι ο καλύτερος τρόπος για να υπολογίσουμε σωστά τις θερμιδικές απώλειες των τμ του σπιτιού μας είναι μια επίσκεψη απο τον μηχανικό στο σπίτι μας και μάλιστα με στοιχεία απο το επίσημο σχέδιο που έχουμε. Υπάρχει ειδικό μηχανολογικό Software στο οποίο μπαίνουν όλοι οι παράμετροι του χώρου μας το οποίο μπορεί να υπολογίσει ακριβώς τις θερμιδικές απώλειες του σπιτιού μας. Αξίζει πραγματικά να δαπανήσουμε χρήματα γι΄αυτό. Σας επισυνάπτω παλαιότερο μου ποστ σε άλλο Forum για να σας δείξω τι πραγματικά προέκυψε απο την μελέτη αυτή.

"Σε προηγούμενα ποστ είδα κάποιους να ψιλοδιαφωνούνε για το μέγεθος του καυστήρα (KW) σε σχέση με τα τετραγωνικά. Αξίζει λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας αυτό που πήρα σήμερα και την "πατάτα" που έκανα, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ,case study που λένε και οι Αγγλοι.
Το σπίτι που μένω είναι μια 3 οροφή οικοδομή η οποία θα γίνει 4όροφη σε περίπου 1 χρόνο. Οι χώροι είναι 3 οροφοδιαμερίσματα 75τμ μεικτά, περίπου 60-65τμ καθαρά και ακόμη 35τμ ο 4ος όροφος ο οποίος δεν έχει χτιστεί ακόμη. Εκτεθειμένο από γύρω γύρω σε καιρικές συνθήκες Νότιος προσανατολισμός με βορινό τοίχο εκτεθειμένο, άρα 2 δωμά (υπνοδωμάτια) Βορινά και 2 Νότια (σαλόνι κουζίνα). Πρόσφατα το καλοκαίρι έγινε σύστημα "Κέλυφος" με 7cm εξυλεασμένη πολυστερίνης παντού. Αλλάχτηκαν όλα τα κουφώματα με συνθετικά ενεργειακά και έμεινε μόνο η αλλαγή του καυστήρα με νέο Βιομάζας. Τώρα Λοιπόν τέθηκε το ερώτημα πόσες θερμίδες ή καλύτερα να το δούμε σε ΚW λέβητα-καυστήρα θα χρειαζόμουν. Η θέρμανση κεντρική (παλαιού τύπου) και ο καυστήρας πετρελαίου 50-60000 θερμίδων ή50000 - 60000/870=57-70KW περίπου. Και τώρα άρχισαν τα όργανα. Πόσες πραγματικά είναι οι θερμίδικές απώλειες της οικοδομής; Πάω λοιπόν στους καυστηρατζήδες - πωλητές ο καθένας το δικό του. Τελικά ένας που μου έκανε και κλίκ ήρθε απο κοντά. Μέτρησε τα σώματα είδε τον παλιό καυστήρα με ρώτησε πόσα ΤΜ είναι ο κάθε όροφος και μου είπε θα το δω και θα σε πώ μέχρι το απόγευμα. Πράγματι το απόγευμα καταλήγει ότι οι θερμίδες που χρειάζεται το κτήριο είναι περίπου 34-37000. Κάπου εδώ καταλήγουμε ότι χρειάζομαι ένα καυστήρα τουλάχιστον 40KW. Λόγο όμως του ανήσυχου πνεύματος που έχω είπα να επισκεφτώ και έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό απόφοιτο του ΑΠΘ ο οποίος είναι και ειδικός στις μελέτες θέρμανσης. Μου ζήτησε κάτοψη του σπιτιού την οποία και είχα ηλεκτρονικά. Απο εκεί είδε προσανατολισμούς κτηρίου, υψόμετρο, μονώσεις που χρησιμοποίησα, τεχνικά χαρακτηριστικά κουφωμάτων (απο τον κατασκευαστή) και άλλες λοιπές πληροφορίες που ο φίλος καυστηρατζής ούτε που μου ρώτησε. Αντίθετα με αυτόν (τον καυστηρατζή) το μόνο που δεν με ρώτησε είναι πόσα σώματα καλοριφέρ έχω στο σπίτι μέσα και πόση ισχύος λέβητα έχω αυτή την στιγμή. Εισήγαγε τα στοιχεία σε ειδικό πρόγραμμα έφαγε μια ολόκληρη μέρα και αφού υπολόγισε και τα επιπλέον 35τμ τα οποία θα γίνουν μελλοντικά (κάτι που δεν υπολόγισε ο καυστηρατζής) έβγαλε την ετυμηγορία. Οι απώλειες του κτηρίου κύριοι σε KW είναι συνολικά 20-22KW!!!!. Και μάλιστα με την προϋπόθεση ότι για να φτάσουμε σε αυτό το νούμερο θα πρέπει να έχει έξω -8 και εγώ να ζητάω 20 βαθμούς σε όλο το κτήριο και ζεστά νερά για τα μποϊλερ ταυτοχρόνως. Αντε τώρα πείτε μου εγώ που παρήγγειλα 40KW καυστήρα τι να τον κάνω. Αρα καταλήγω στο εξής. Σωστή μελέτη για τις θερμιδικές απώλειες πρέπει να γίνεται σε κάθε περίπτωση. Η διαφορετικότητα της περιοχής, του υψόμετρου, των δομικών υλικών, του προσανατολισμού του κτηρίου, της ποιότητας κουφωμάτων, της απόστασης απο το έδαφος ακόμη και η παραμικρή λεπτομέρεια επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα των θερμιδικών απωλειών. Ενα μόνο θα σας πω. Η μελέτη είναι 28 σελίδες. Έχει 11 παράγοντες κριτήρια μόνο για τα υλικά του κτηρίου (απο πάχος τούβλων - σοβάδων μέχρι και πατώματα κοκ) με βάση τα οποία βγαίνουν συντελεστές. Νομίζω ότι η τιμή της θα με γλύτωνε απο: Διαφορά τιμής απο τον καυστήρα που εμπειρικά επιλέξαμε - πραγματικών αναγκών καυστήρας, καθημερινή κατανάλωση (άλλο ζητά να φάει ο 25KW και άλλο ο 40KW). Ελπίζω να σας προβλημάτισα αρκετά πριν κάνετε την τελευταία σας επιλογή. Στην διάθεση σας για ερωτήσεις."

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #430 από jimmys81
Kαλησπερα και απο εμενα


Φιλε Κακος εμενα ο μηχανολογος για την κατοικια μου εκανε μελετη και μου ειπε 20 ΚW για μια κατοικια με νοτιο προσανατολισμο βορρα τοιχος χωρις παραθυρα με υπογειο και 90 τετραγωνικα αλλα ειναι εκτεθημενο απο παντου και σε περιοχη εκτος σχεδιου δεν ξερω αν ειναι σωστο παντος εμενα μου φενετε λιγο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #435 από Τάκης

jimmys81 έγραψε: Kαλησπερα και απο εμενα


Φιλε Κακος εμενα ο μηχανολογος για την κατοικια μου εκανε μελετη και μου ειπε 20 ΚW για μια κατοικια με νοτιο προσανατολισμο βορρα τοιχος χωρις παραθυρα με υπογειο και 90 τετραγωνικα αλλα ειναι εκτεθημενο απο παντου και σε περιοχη εκτος σχεδιου δεν ξερω αν ειναι σωστο παντος εμενα μου φενετε λιγο

Αν δεν εμπιστευθείς τον ειδικό ποιος άλλος θα μπορούσε να σου δώσει καλύτερες οδηγίες; Εκτός και αν υπάρχουν και άλλα στοιχεία που τον κάνουν αμφιβόλου αξιοπιστίας, πχ μήπως είναι και έμπορος που σκοπεύει να σου πωλήσει κάποιο σύστημα που εμπορεύεται. Αν και μου φαίνεται απίθανο ακόμη και σε αυτή την περίπτωση να σου έδινε λάθος στοιχεία.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #440 από jimmys81
Καλημερα
Φιλε Τακη δεν δεν λεω οτι δεν τον πιστευω φυσικα ο ανθρωπος γνωριζει πολλα περισοτερα πραγματα απο εμενα που ειμαι ασχετος μετο θεμα και ο ιδιος δεν εμπορευετε απλα κανει την δουλεια του και δεν εχει κανενα αλλο συμφερον
Θελω ομως να ξαναμιλησω μαζι του γιατι την μελετη που εκανε την εκανε για λεβητα πετρελαιου και οχι για ξυλολεβητα που εγω θελω να βαλω εκει πιστευω οτι σιγουρα τα 20 kw θα αλλαξουν.

Σε μια κατοικια με ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας δεν χρειαζοντε πχ 20 kw αν εχει ομως δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα δεν θα χρειαστει λιγο μεγαλυτερος η ετσι νομιζω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ