Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #446 από Τάκης

jimmys81 έγραψε: Καλημερα
Φιλε Τακη δεν δεν λεω οτι δεν τον πιστευω φυσικα ο ανθρωπος γνωριζει πολλα περισοτερα πραγματα απο εμενα που ειμαι ασχετος μετο θεμα και ο ιδιος δεν εμπορευετε απλα κανει την δουλεια του και δεν εχει κανενα αλλο συμφερον
Θελω ομως να ξαναμιλησω μαζι του γιατι την μελετη που εκανε την εκανε για λεβητα πετρελαιου και οχι για ξυλολεβητα που εγω θελω να βαλω εκει πιστευω οτι σιγουρα τα 20 kw θα αλλαξουν.

Σε μια κατοικια με ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας δεν χρειαζοντε πχ 20 kw αν εχει ομως δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα δεν θα χρειαστει λιγο μεγαλυτερος η ετσι νομιζω;

Τα 20kW απαιτούμενης ισχύος δεν μεταβάλλονται αν η πηγή είναι πετρέλαιο, ξύλα ή pellet. Αρκεί να αποδίδουν αυτή την ισχύ. Εδώ βέβαια να προσέξει κανείς την ονομαστική και αποδιδόμενη ισχύ του λέβητα. Το δοχείο αδρανείας, από ότι ξέρω, παίρνει το περίσευμα τς ενέργειας του λέβητα, όταν τα σώματα πιάσουν την απαιτούμενη θερμοκρασία μέσα από κάποια διάταξη η ενέργεια των ξύλων που καίνε οδηγείται στο δοχείο αδρανείας. Ούτε επιβαρύνει ούτε δημιουργεί δικιά του ενέργεια. Απλά στο επόμενο άναμμα του λέβητα θα υπάρχει έτοιμο ζεστό νερό για να κυκλοφορήσει στα σώματα.
Δεν εχω καμιά ειδικότητα στη θέρμανση αλλά έτσι τάχω καταλάβει. Οι περισσότερο ειδικοί ας διορθώσουν ή συμπληρώσουν.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #452 από polis
καλημερα και απο εμενα συμφωνα με τον πρωτο υπολογισμο εκαψα περσι 2200*8500=18700000/7/30/8=11.1331.συμφωνα με τον 2 υπολογισμο εχουμε 140*3*80=33600 ποιο απο τα 2 ειναι το πιο σωστο για να διαλεξω λεβητα.το σπιτι ειναι 140 τμ με καλη μονοση κααι με καλη μονοση και στα κεραμιδια απλοσ επειδη το χειμωνα εχει αρκετο κρυο για αυτο βαζω επι 80 και οχι επι 60 και στον προτο υπολογισμο βαζω επι7 γιατι το καιω 7 μηνεσ ισωσ οι ωρεσ να ειναι παραπανω γιατι το εχω αναμενο ολη την ωρα γιατι εχω μια μικρη 17 μηνων και ολη μερα ειναι στην τσιτα και πρεπει να εχει και μια ζεστη στο σπιτι. μπορει να κανω καπου λαθοσ αν ναι πεστε μου που για να γνοριζω και εγω .ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #453 από egglezos

Τάκης έγραψε:

jimmys81 έγραψε: Καλημερα
Φιλε Τακη δεν δεν λεω οτι δεν τον πιστευω φυσικα ο ανθρωπος γνωριζει πολλα περισοτερα πραγματα απο εμενα που ειμαι ασχετος μετο θεμα και ο ιδιος δεν εμπορευετε απλα κανει την δουλεια του και δεν εχει κανενα αλλο συμφερον
Θελω ομως να ξαναμιλησω μαζι του γιατι την μελετη που εκανε την εκανε για λεβητα πετρελαιου και οχι για ξυλολεβητα που εγω θελω να βαλω εκει πιστευω οτι σιγουρα τα 20 kw θα αλλαξουν.

Σε μια κατοικια με ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας δεν χρειαζοντε πχ 20 kw αν εχει ομως δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα δεν θα χρειαστει λιγο μεγαλυτερος η ετσι νομιζω;

Τα 20kW απαιτούμενης ισχύος δεν μεταβάλλονται αν η πηγή είναι πετρέλαιο, ξύλα ή pellet. Αρκεί να αποδίδουν αυτή την ισχύ. Εδώ βέβαια να προσέξει κανείς την ονομαστική και αποδιδόμενη ισχύ του λέβητα. Το δοχείο αδρανείας, από ότι ξέρω, παίρνει το περίσευμα τς ενέργειας του λέβητα, όταν τα σώματα πιάσουν την απαιτούμενη θερμοκρασία μέσα από κάποια διάταξη η ενέργεια των ξύλων που καίνε οδηγείται στο δοχείο αδρανείας. Ούτε επιβαρύνει ούτε δημιουργεί δικιά του ενέργεια. Απλά στο επόμενο άναμμα του λέβητα θα υπάρχει έτοιμο ζεστό νερό για να κυκλοφορήσει στα σώματα.
Δεν εχω καμιά ειδικότητα στη θέρμανση αλλά έτσι τάχω καταλάβει. Οι περισσότερο ειδικοί ας διορθώσουν ή συμπληρώσουν.


Σωστός Τάκη. :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #472 από kakos

polis έγραψε: καλημερα και απο εμενα συμφωνα με τον πρωτο υπολογισμο εκαψα περσι 2200*8500=18700000/7/30/8=11.1331.συμφωνα με τον 2 υπολογισμο εχουμε 140*3*80=33600 ποιο απο τα 2 ειναι το πιο σωστο για να διαλεξω λεβητα.το σπιτι ειναι 140 τμ με καλη μονοση κααι με καλη μονοση και στα κεραμιδια απλοσ επειδη το χειμωνα εχει αρκετο κρυο για αυτο βαζω επι 80 και οχι επι 60 και στον προτο υπολογισμο βαζω επι7 γιατι το καιω 7 μηνεσ ισωσ οι ωρεσ να ειναι παραπανω γιατι το εχω αναμενο ολη την ωρα γιατι εχω μια μικρη 17 μηνων και ολη μερα ειναι στην τσιτα και πρεπει να εχει και μια ζεστη στο σπιτι. μπορει να κανω καπου λαθοσ αν ναι πεστε μου που για να γνοριζω και εγω .ευχαριστω


Φίλε polis δεν διαβάζεις μου φαίνεται.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #477 από polis
τα λαθος ποιο ειναι ομως στον υπολογισμο που εκανα?τι εκανα λαθος?το σπιτι ειναι μεζονετα αποτελειται απο 2 οροφους 70 ο καθε οροφος,εκαψα περυσι 2200 πετρελαιο το σπιτι εχει καλη μονωση με μονωμενη κεραμοσκεπη μονο απο δυτικα κολλαω με ενα σπιτι απο τισ αλλες 3 πλευρες το σπιτι ειναι εκτεθιμενο.ειμαι εξω απο θεσσαλονικη 10 χλμ στην εξοχη(νοσοκομειο παπανικολαου)εχει αρκετο κρυο σε συγγριση με την πολη 5 βαθμους περιπου διαφορα.αν μπορειτε να με βοηθησετε.ευχαριστω πολυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #492 από energia
δεν είναι θέμα λάθους,
ο πρώτος τρόπος είναι με δεδομένα και ΣΙΓΟΥΡΑ πιο ασφαλής ακόμη και από την μελέτη του μηχανικού η οποία δεν μπορεί να υπολογήσει κατασκευαστικές ατέλειες
ο δεύτερος τρόπος είναι κατα προσέγγιση και θέλει μεγάλη εμπειρία για να μην πέσεις έξω στους υπολογισμούς σου.
20-25 kw λέβητας σου είναι αρκετός
ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by energia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ