Καταναλωση λεβητα πελλετ με μποιλερ αδρανειας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141963 από dimlyk
δυο παραγοντες χοντρικα επηρεαζουν την καταναλωση ...ο ενας ειναι οι μονωσεις ...αν το σπιτι σου θεωρεις οτι ειναι καλα μονωμενο η καταναλωση σου ειοναι καπως αυξημενη,,,ο δευτερος ειναι οι κακες ρυθμισεις και η κακη εγκατασταση ...εκτος; κι αν εχεις και καταναλωση ζεστου νερου ...
με πετρελαιο παντως θαθελες 20 με 25 λιτρα :)
προσεξε παντως να δεις τι θερμοκρασιες εχεις στους χωρους γενικα ...μπορει ο θερμοστατης να λεει 22 αλλα τοπικα ναχεις 24 οποτε αναλογα ρυθμιζεις τον θερμοστατη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141965 από geokatsa
εχεις δικιο εχω και 200 λιτρα ζεστο νερο.ο θερμοστατησ μου εινε ηλεκτρονικος.οσω για το πετρελεο το εχω και αυτο με το μποιλερ και μου κεη 15λιτρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141966 από vag1234
25 lt πετρελαιο Χ 0,68 =17 €
50 Kg pellet Χ 0,18 = 9 €
ήτοι 47%.

Πάντως για τα τετραγωνικά που έχεις, τις εξωτερικές θερμοκρασίες που μας ανέφερες και την χρονιά κατασκευής νομίζω ότι τα 50 kg μεσο όρο είναι πολύ καλά θα έλεγα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141969 από dimlyk

geokatsa έγραψε: εχεις δικιο εχω και 200 λιτρα ζεστο νερο.ο θερμοστατησ μου εινε ηλεκτρονικος.οσω για το πετρελεο το εχω και αυτο με το μποιλερ και μου κεη 15λιτρ.


η κατι δεν μετρας σωστα η κατι δεν παει καλα ...δεν μπορει να ειναι αυτη η αναλογια ....
εκτος κι αν το πετρελαιο δουλευει 3 ωρες και το πελελτ 10 ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141970 από geokatsa
Μεχρι την κυριακη θα καψω πελλετ και μετα θα μετρησω για πετρελεω, ξανα ,φυσηκα με της ιδιες θερμοκρασιες. πιστευω οτι δεν κανω λαθως για τα 15 λιτρα πετρελεω,θα δουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141977 από t123321

vag1234 έγραψε: 25 lt πετρελαιο Χ 0,68 =17 €
50 Kg pellet Χ 0,18 = 9 €
ήτοι 47%.

Πάντως για τα τετραγωνικά που έχεις, τις εξωτερικές θερμοκρασίες που μας ανέφερες και την χρονιά κατασκευής νομίζω ότι τα 50 kg μεσο όρο είναι πολύ καλά θα έλεγα..


Μισό βρε παιδιά. πελλετ 0,18 το κιλό που;
Δεν το βάζεις καλυτερα 0,27 να είσαι μέσα, μαζί με τα μεταφορικά κάπου εκεί έρχεται ένα αξιοπρεπές (όχι golden και λοιπά γιατί τότε είναι πιο φθηνό το πετρέλαιο)
Γενικά με το πετρέλαιο στα 0,68 (εφόσον δικαιούσαι επιδότηση) οποιοδήποτε pellet πάνω από 340 ο τόνος (σύνολο με μεταφορικά) δεν συμφέρει. Καλύτερα πετρέλαιο. Το θέμα είναι στα φθηνά πελλετ είναι όντως 1:2 αναλογία πετρελαίου-πελλετ ή έρχεται μία η άλλη;
Τέσπα όπως φαίνεται το πελλετ άρχισε να πέφτει. Πρακτικερ 3,49, carefour 3,60 κοκ. Τελικά όσοι σκίζονταν πέρισυ ότι τα πελλετ δεν είναι συνάρτηση της τιμής του πετρελαίου μάλλον πρέπει να ανακαλέσουν. Η τιμή έξαρτάται μόνο από ένα πράγμα: τη ζήτηση. Και δεν λέω και προσφορά γιατί στην Ελλάδα ξέρουμε όλοι πως λειτουργεί ο ανταγωνισμός.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ