Λέβητας πελλετ La Nordica lp20

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135355 από mk86
Λέβητας πελλετ La Nordica lp20 δημιουργήθηκε από mk86
Καλημέρα στο φόρουμ.

Τελευταία φορά που επισκέφτηκα το ένα λόγω φόρουμ κατέληξα μετά και τις χρήσιμες πληροφορίες των μελών στην αγορά αερόθερμων τζακιού, το οποίο κάνει τη δουλειά του πολύ καλά.

Ξαναρωτάω τους χρήστες για λέβητες πελλετ αυτή τη φορά και ελπίζω να τύχω ίδιας αντιμετώπισης και βοήθειας.

Μένω στα Γρεβενά , όπου ο χειμώνας μπορεί να γίνει πολύ βαρύς (-10, -15 ορισμένες φορές εκτός από φέτος βέβαια). Είμαι ιδιοκτήτης δυο όροφοδιαμερισμάτων, συνολικού εμβαδού 230τμ. Έχω μπει στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ´ οίκων και θα ντύσω το ένα οροφοδιαμέρισμα με εξωτερική θερμομόνωση 10εκ. Σε αυτή τη φάση ενδιαφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά να θερμαίνω μόνο το ένα διαμέρισμα και ένα μικρό τμήμα από το άλλο. Σε άλλη φάση ίσως και τα δυο.

Θέλω να αγοράσω και λέβητα πελλετ μέσω πάλι του προγράμματος. Φίλος μου και ταυτόχρονα έμπορος μου πρότεινε τον παρακάτω λέβητας πελλετ Γτ τον χρησιμοποιεί κ αυτός στη μεζονέτα του (250-300τμ). Είναι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του μέχρι στιγμής.

www.lanordica-extraflame.com/en/boilers-...-heatings/lp20_p9127

Μέχρι προχθές ήξερε ότι η παραπάνω εταιρεία έχει αξιόπιστες εστίες και σόμπες. Δεν ήμουν ενήμερος για λέβητες.

Θα ήθελα πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε να μ πείτε τη γνώμη σας.

- τον έχει κανείς από το φόρουμ;
- έχετε ακούσει τπτ γι αυτόν;
- μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον άλλον;


Επίσης έχω στα υπόψη μου και τον λέβητα που εισάγει ο κος σαμαρας απο αθηνα. Windhasser αν δεν κάνω λάθος. Έχω διαβάσει τα καλύτερα γι αυτόν μέσα στο παρών σάιτ και προβληματίζομαι έντονα.

Θα μπορούσατε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135356 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Λέβητας πελλετ La Nordica lp20
Μόνο που χωράει 70 κιλά πελλετ φίλε άστο ,για τόσα μέτρα που θέλεις να ζεστάνεις και τις θερμοκρασίες που έχετε στα Γρεβενά πρέπει να γεμίζεις κάθε μέρα,είναι ένα κόμπακτ μηχάνημα, πήγαινε σε μια πιο ολοκληρωμένη λύση .Για τον λέβητα του Σαμαρά από τους καλύτερους αλλά και πανάκριβος.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135358 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ La Nordica lp20
Δεν έχω πρόβλημα να γεμίζω κάθε μέρα. Σίγουρα με 70 κιλά θα πρέπει να γεμίζω κάθε 1-2 μέρες.

Το κόμπακτ τι πρόβλημα είναι;


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135359 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ La Nordica lp20

mk86 έγραψε: Δεν έχω πρόβλημα να γεμίζω κάθε μέρα. Σίγουρα με 70 κιλά θα πρέπει να γεμίζω κάθε 1-2 μέρες.


Σε ένα μικρό Σιλό κάθε μέρα γίνεται το γέμισμα γιατί αν το πας μέρα παρά μέρα το πιο πιθανό είναι να μην θυμάσαι αν το γέμισες χτες. Και εγώ που έχω 110 κιλά πάλι κάθε μέρα γεμίζω.

Τι ποσό ή τι εύρος ποσού, μπορείς να διαθέσεις για τον λέβητα από το Εξοικονομώ;

Windhager ονομάζεται ο λέβητας που εισάγει ο Σαμαράς.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135362 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ La Nordica lp20
Μπορώ να διαθέσω μέσω του προγράμματος πάντα μέχρι 8000-9000 € με συμμετοχή μου στο ποσοστό που μ αναλογεί βέβαια. Απλά πολλοί προμηθευτές δε δέχονται το εξοικονομώ. Είναι κ αυτό ένα πρόβλημα


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135364 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Λέβητας πελλετ La Nordica lp20

mk86 έγραψε: Απλά πολλοί προμηθευτές δε δέχονται το εξοικονομώ.


Εννοείς οτι δεν δεχονται να περιμένουν να πληρωθούν απο το εξοικονομώ και θέλουν τα χρήματα μπροστά και μετά σου γυρίζουν πίσω τα χρήματα που θα κατατεθούν απο το εξοικονομώ. Είναι φυσιολογικό μια και υπάρχει καθυστερηση στις πληρωμές.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς καποιον εμπορο ο οποίος θα μπορούσε να στο χρηματοδοτήσει, αυτό σημαίνει οτι προκειμένου να πουλήσει και χωρίς να επιβαρυνθεί απο το κοστος της καθυστέρησης δηλαδη να το βαλει επιπλεον στην τιμή του προιόντος. Μια αλλη περίπτωση αν δεν εχεις τα χρήματα να χρησιμοποιήσεις καρτα αλλά και αυτό είναι 18% ετήσιο αρα τουλάχιστον ενα 9% θα το πληρωσεις σιγουρα γιατί οι 6 μηνες καθυστέρηση είναι σίγουροι.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ