Ποιος λέβητας ταιριάζει στο κάθε πορτοφόλι και γούστα του καθένα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96979 από Stavrax
Εγώ πάντως θα σε παραδεχθώ, αν μπορέσεις να μου εξηγήσεις την λογική της αγοράς μιας γυναικείας τσάντας αξίας κάτι χιλιάδων ευρώ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96980 από χρηστος8
@ valsam

Δεν θα αναφερθω καθολου μα καθολου στο κομματι της αποσβεσης.

Υποθετικα πες οτι εισαι υδραυλικος (οχι εμπορος)...ερχεται ενας πελατης και σου λεει στο σπιτι μου θελω να βαλω τον ταδε ακριβο λεβητα πελλετ.

Καιει ας πουμε 1,5 τονο πετρελαιο ετησιως. Παρολα αυτα τα οικονομικα του ανθρωπου ειναι τετοια που για τους δικους του λογους θελει να βαλει λεβητα των 8 - 9 χιλιαδων ευρω.

Υποχρεωση σου ειναι να τον αποτρεψεις απο μια τετοια αγορα;;;

Και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις ΠΟΣΑ χρηματα θα δωσει ο πελατης για να ζεστανει ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ;;;

Οι προτεραιοτητες και οι λογοι μιας αγορας, οριζονται απο τον αγοραστη και μονο.

θα του προτεινεις λυσεις των 2000 ευρω παρα τη θεληση του;;;

Διακριτικα θα τις προτεινω κι εγω, γιατι οχι...διακριτικα ομως...δεν εχω δικαιωμα να του επιβαλω ποσα θα δωσει...νομιζω ειναι κατανοητο.

Ομως οταν αυτος που θα τα δωσει δεν εχει προβλημα...ειναι κατασταλαγμενος και γνωριζει τα υπερ και τα κατα της αγορας που θα κανει, τοτε δεν σου πεφτει κανενας λογος, και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την επιλογη του αν ειναι σωστη η λαθος.

Εσυ θεωρεις τον εαυτο σου ενα συγχρονο ρομπεν των δασων, η ζορρο η οποιον ηρωα γουσταρεις εσυ;;;

Κρινεις τι ειναι σωστο να πληρωσει απο ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ, συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια;;;

Αρα με το ιδιο σκεπτικο, κι εσυ σαν υδραυλικος πες οτι γουσταρεις τρελα μια Mersendes.

Την θελεις μονο για τα Σαββατοκυριακα...και σκοπευεις να σκασεις 25 χιλιαρικα στην αντιπροσωπεια γιατι ετσι σου αρεσει...κακο ειναι;;; τα χεις και τα δινεις ρε φιλε.

Πως πρεπει να σου φερθει ο αντιπροσωπος της Mersedes...σε διωχνει και σου λεει παρε ενα μικρο Citroen με 9 χιλιαρικα...την ιδια δουλεια θα σου κανει.

Θεωρεις οτι πρεπει να σε κρινει και ως μ@λ@κ@ που θες να δωσεις 25 χιλιαρικα για τα Σαββατοκυριακα;;;

Αν μη τι αλλο υποχρεωση ολων μας ειναι ο σεβασμος στις απαιτησεις του πελατη...οποιες και αν ειναι αυτες.

Δεν ειναι απαραιτητο να μας αρεσουν κιολας.

Διαφωνεις;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96981 από valsam

χρηστος8 έγραψε: @ valsam

Δεν θα αναφερθω καθολου μα καθολου στο κομματι της αποσβεσης.

Υποθετικα πες οτι εισαι υδραυλικος (οχι εμπορος)...ερχεται ενας πελατης και σου λεει στο σπιτι μου θελω να βαλω τον ταδε ακριβο λεβητα πελλετ.

Καιει ας πουμε 1,5 τονο πετρελαιο ετησιως. Παρολα αυτα τα οικονομικα του ανθρωπου ειναι τετοια που για τους δικους του λογους θελει να βαλει λεβητα των 8 - 9 χιλιαδων ευρω.

Υποχρεωση σου ειναι να τον αποτρεψεις απο μια τετοια αγορα;;;

Και ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις ΠΟΣΑ χρηματα θα δωσει ο πελατης για να ζεστανει ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ;;;

Οι προτεραιοτητες και οι λογοι μιας αγορας, οριζονται απο τον αγοραστη και μονο.

θα του προτεινεις λυσεις των 2000 ευρω παρα τη θεληση του;;;

Διακριτικα θα τις προτεινω κι εγω, γιατι οχι...διακριτικα ομως...δεν εχω δικαιωμα να του επιβαλω ποσα θα δωσει...νομιζω ειναι κατανοητο.

Ομως οταν αυτος που θα τα δωσει δεν εχει προβλημα...ειναι κατασταλαγμενος και γνωριζει τα υπερ και τα κατα της αγορας που θα κανει, τοτε δεν σου πεφτει κανενας λογος, και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την επιλογη του αν ειναι σωστη η λαθος.

Εσυ θεωρεις τον εαυτο σου ενα συγχρονο ρομπεν των δασων, η ζορρο η οποιον ηρωα γουσταρεις εσυ;;;

Κρινεις τι ειναι σωστο να πληρωσει απο ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ, συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια;;;

Αρα με το ιδιο σκεπτικο, κι εσυ σαν υδραυλικος πες οτι γουσταρεις τρελα μια Mersendes.

Την θελεις μονο για τα Σαββατοκυριακα...και σκοπευεις να σκασεις 25 χιλιαρικα στην αντιπροσωπεια γιατι ετσι σου αρεσει...κακο ειναι;;; τα χεις και τα δινεις ρε φιλε.

Πως πρεπει να σου φερθει ο αντιπροσωπος της Mersedes...σε διωχνει και σου λεει παρε ενα μικρο Citroen με 9 χιλιαρικα...την ιδια δουλεια θα σου κανει.

Θεωρεις οτι πρεπει να σε κρινει και ως μ@λ@κ@ που θες να δωσεις 25 χιλιαρικα για τα Σαββατοκυριακα;;;

Αν μη τι αλλο υποχρεωση ολων μας ειναι ο σεβασμος στις απαιτησεις του πελατη...οποιες και αν ειναι αυτες.

Δεν ειναι απαραιτητο να μας αρεσουν κιολας.

Διαφωνεις;;;

Στα περισσοτερα σημεια συμφωνω απολυτα και μου αρεσε το "Διακριτικα θα τις προτεινω κι εγω, γιατι οχι...διακριτικα ομως" που λεει πολλα!
Το θεμα ομως ειναι ξερει ο πελατης τι πραγματικα τον συμφερει η νομιζει οτι ξερει εκει που λες οτι ειναι κατασταλαγμενος και γνωριζει τα υπερ και τα κατα της αγορας που θα κανει,δηλ. τα ξερει η ξερει παραπανω απ'οτι εσυ που ασχολεισε χρονια με το αντικειμενο?
Ουτε ρομπεν των δασων ουτε ζορρο αλλα εσυ σαν υδραυλικος οπως ειπες που γνωριζεις και 10 πραγματα παραπανω εχεις υποχρεωση για να εισαι σωστος να το κανεις το "Διακριτικα θα τις προτεινω κι εγω, γιατι οχι...διακριτικα ομως"και αν δεν θελει δεν ειναι δικο σου προβλημα γουστο του και καπελο του και μεγεια του και χαρα του!
Στο κατω κατω και γαμω τα μηχανηματα αγορασε κορυφη ασχετος αν μπορουσε να την βγαλει με πολυ λιγοτερα χρηματα σχεδον εξισου καλα και προπαντων οικονομικοτερα στην αγορα,εγω αυτο λεω ,διαφωνεις?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96983 από Asteris
Ποιοί είναι οι δικοί του λόγοι για να βάλει λέβητα 8 χιλιάδων ευρώ ρε Χρήστο? Για ένα και μόνον λόγο αλλάζεις το πετρέλαιο, για οικονομία. Και των 18.000€ πελλετολέβητα να βάλεις, σε όλα τα εργονομικά χειρότερος είναι από του πετρελαίου. Με του πετρελαίου δεν κάνεις τίποτα. Γυρνάς ένα κουμπάκι και κάθεσαι. Αν είναι να μην κάνω απόσβεση ποτέ, γιατί να φύγω από αυτό και να πάω στο κουβάλημα/καθάρισμα/άδειασμα, έστω και της μίας φοράς τον μήνα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96984 από YIANM
Παιδιά χίλια συγγνώμη , λόγο κούρασης πήγα για ύπνο.

Λοιπόν όπως έχω αναφέρει ξανά το σπίτι μου είναι μονοκατοικία 140 τετραγωνικά
με υπόγειο 100 κατασκευής 2001 ταράτσα (10Kw οικιακό φωτοβολταικό) με μονοση
κλασική 5 χιλιοστά dow μπλε και παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια και
θερμοδιακοπή 2 πόντων, το όποιο για τρία χρόνια ακόμη λόγο δάνειου το έχει η
Εθνική.(@@@###***@@@). Δεν το γράφω κανονικά λόγο λογοκρισίας.

Έχω πάνω κάτω 16 σώματα πάνελ συνολικά 60000 θερμίδων.

Όταν είχα καυστήρα πετρελαίου και φυσικά ανάλογα το χειμώνα είχα κατανάλωση από
3-4 χιλιάδες λίτρα πετρελαίου.

Η ταλαιπωρία με το πέλλετ κρατά περίπου 1-1,5 ώρες μια φορά την εβδομάδα. (Μπρος
στην οικονομία τι είναι ο πόνος).

Βεβαία η τρόικα εκτός των άλλων πρέπει να έχει στόχο σε βάθος χρόνου την σωματική
βελτίωση των Ελλήνων (πελλετ , ξυλολεβητες…. ΜΑΓΚΑΛΙΑ…. @@@@##***@@@).

Αν θέλουν οι φίλοι της γύρω από τη Λάρισα περιοχή ας έρθουν στη Νίκαια για καφέ να τα
πούμε από κοντά. (email : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Και πάλι ευχαριστώ το φόρουμ και τον κ. Δημήτρη για την Τζακοσομπα η οποία μάλλον θα
γίνει ενεργειακό τζάκι.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Γιάννης

(Υγ. ρε παιδιά αν και θα φανεί χαζομάρα ας μου πει κάποιος πως μπαίνει το ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
στο τέλος του μηνυματος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96985 από YIANM
Επίσης όποιος έχει 8000 ευρώ σήμερα για σύστημα θέρμανσης του εξοχικού νομίζω

ότι δεν θα ασχοληθεί με την κατανάλωση. Εγώ προσωπικά δεν θα αναλωθώ μαζί του μη πω

κάτι άλλο.

Με τα φτωχαδάκια τι θα γίνει και πως θα ζεσταθούν του χρόνου το χειμώνα

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΓΚΑΛΙΑ πρέπει να ασχοληθούμε και όσο μπορούμε να βοηθήσουμε.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Γιαννης

(Υγ. ρε παιδιά αν και θα φανεί χαζομάρα ας μου πει κάποιος πως μπαίνει το ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
στο τέλος του μηνυματος).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ