Radijator TKAN 1 35kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25191 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
εχεις δικιο,ειναι πολλα τα κιλα..το μπαλκονι μου ειναι 1.55 χ 3 μ.(ο χωρος που θα μπει)οι αντιστιχοι ελληνικοι δεν ειναι πανω απο 350 κιλα και με λιγοτερα λιτρα νερο.
εχω και την αποθηκη αλλα 1ον δε θελω να την αχρηστευσω και
2ον μενω σε οικοδομη -διαμερισμα και δε θελω να εχω θεμα με τους υπολοιπους,απο μυρωδια κυριως του κουκουτσιου!φυσικα πανω απο ολα η ασφαλεια!!
το θεμα ειναι ομως οτι θα τον παρω σχεδον τζαμπα..λετε να βρω κανενα που να ψηνεται για τραμπα με pelletech 25?? χεχεχεε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32630 από xristos66
Απαντήθηκε από xristos66 στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW

ddt έγραψε: o biomax κανει ακριβως την ιδια δουλεια αλλα ειναι τεχνολογικα πιο μπροστα με το αντιστοιχο τιμημα βεβαια(1000-1500ευρω ακριβοτερος).
εγω το χειμωνα απο 7/10 εως 19/4 εκαψα κατι λιγοτερο απο 5 τονους για μονοκατοικια 120 τμ περιπου(σε 2 οροφους) με χρηση ολο το 24ωρο. το σπιτι ειναι σε οικισμο βορεια της Αλεξ/πολης.


Αγαπητέ φίλε έχω αγοράσει ένα λέβητα ΤΚΑΝ2. Τον δούλεψα πολύ λίγο πέρυσι και είμαι ακόμα στης ρυθμίσεις. Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ σε τη ρυθμίσεις το δουλεύεις εσύ. Στοπ, παροχή, αέρα. Η ρυθμίσεις από το εργοστάσιο ήταν για Ρωσία κι εγώ εδώ στην Πάτρα δεν συμφέρει να κρατήσω αυτές γιατί θα έχω σπατάλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41329 από serf
Απαντήθηκε από serf στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
Έχω αγοράσει τον λέβητα radijator TKAN1 και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τον χρησιμοποιεί καιρό και αν είναι ευχαριστημένος.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω (δεν έχω γνώσεις) μεταξύ ποιων θερμοκρασιών είναι ιδανικό να κινείται ο λέβητας.....ο δικός μου ανεβαίνει μέχρι 70 βαθμούς και σε αναμονή πάει μέχρι 47-48.....
Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42631 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
=
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42633 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW

xristos66 έγραψε:

ddt έγραψε: o biomax κανει ακριβως την ιδια δουλεια αλλα ειναι τεχνολογικα πιο μπροστα με το αντιστοιχο τιμημα βεβαια(1000-1500ευρω ακριβοτερος).
εγω το χειμωνα απο 7/10 εως 19/4 εκαψα κατι λιγοτερο απο 5 τονους για μονοκατοικια 120 τμ περιπου(σε 2 οροφους) με χρηση ολο το 24ωρο. το σπιτι ειναι σε οικισμο βορεια της Αλεξ/πολης.


Αγαπητέ φίλε έχω αγοράσει ένα λέβητα ΤΚΑΝ2. Τον δούλεψα πολύ λίγο πέρυσι και είμαι ακόμα στης ρυθμίσεις. Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ σε τη ρυθμίσεις το δουλεύεις εσύ. Στοπ, παροχή, αέρα. Η ρυθμίσεις από το εργοστάσιο ήταν για Ρωσία κι εγώ εδώ στην Πάτρα δεν συμφέρει να κρατήσω αυτές γιατί θα έχω σπατάλη.



αν κρινω απο τις παραμετρους που ειχε ο δικος μου οταν ηρθε χωρις να γνωριζω αν ηταν εργοστασιακες ή του αντιπροσωπου τοτε πρεπει να τις αλλαξεις γιατι ηταν οτι ναναι.
αυτος που τον πηρα εγω δεν ειχε ιδεα με το αντικειμενο και εφαγα αμετρητες ωρες στο λεβητοστασιο για να στρωσει.
Καταρχην επειδη καιει και αλλα καυσιμα ειναι λογικο οι ρυθμισεις να πρεπει να αλλαξουν αναλογα με το ειδος και την ποιοτητα εφοσον προκειται για πελλετ.
Εγω εχω τον τκαν 1 επομενως εχω διαφορετικες ρυθμισεις, αν θελεις ομως και εφοσον δεν το εχεις μπορω να σου στειλω το manual μεταφρασμενο οσον αφορα την παραμετροποιηση για να ασχοληθεις.
και οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε αν μπορω να σε βοηθησω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42640 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW

serf έγραψε: Έχω αγοράσει τον λέβητα radijator TKAN1 και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τον χρησιμοποιεί καιρό και αν είναι ευχαριστημένος.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω (δεν έχω γνώσεις) μεταξύ ποιων θερμοκρασιών είναι ιδανικό να κινείται ο λέβητας.....ο δικός μου ανεβαίνει μέχρι 70 βαθμούς και σε αναμονή πάει μέχρι 47-48.....
Ευχαριστώ.


οι 70 βαθμοι που λες ειναι πολυ σχετικο.
Εγω τωρα με σχετικα υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες τον εχω στους 65 με τις ρυθμισεις τροφοδοσιας ελαφρως πιο κατω καθως οι απαιτησεις ειναι μικρες.Αργοτερα οταν σφιξει το κρυο θα ανεβει στους 70-75 και θα ανεβασω και την τροφοδοσια αναλογα και με το πελλετ βεβαια γιατι φετος πηρα το bioenergy και δεν ξερω ακομα αν ειναι δυνατο ή οχι.
Επειτα επειδη πηρα και ξυλα φετος για ταυτοχρονη καυση εκει σιγουρα θα αλαχθουν ολες οι ρυθμισεις και πιθανον και η θερμοκρασια νερου που αναφερεις καθως θα υπαρχει συνεχη καυση αλλα και για λογους ασφαλειας.
τωρα το 47-48 που λες σε αναμονη δεν το καταλαβαινω γιατι αν ειναι πραγματικα η αναμονη αυτο που λες δεν γινετε καθως η μεγιστη διαφορα που μπορεις να εχεις απο το 70 ειναι 15 βαθμους αρα αν τα νερα του λεβητα πεσουν στο 54 πρεπει να επανεκκινησει.
Εν πασει περιπτωση το 70 που λες ειναι μια μεση κατασταση και εφοσον ο λεβητας ειναι καλα ρυθμισμενος απο τον εγκαταστατη δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Θα με ενδιεφεραν οι ρυθμισεις που εχεις στον λεβητα και εφοσον το θελεις και μπορεις να μου τις εστελνες???
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ddt.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": serf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ