Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5128 από Γιαννης43
Απαντήθηκε από Γιαννης43 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Φιλε Παντελη,
Δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς γιατί τα κόβω μόνος μου αλλά θέλω 7,5 κυβικά (τόσος είναι ο αποθηκευτικός εσωτερικός χώρος που έχω) ξύλα τις 30-40 μέρες ανάλογα με το κρύο ,αλλά δουλεύει 24άωρο . Υπολογίζω ότι μπορεί να είναι 2,5 με 3 τόνους (μπορεί και λιγότερο).Αν το ζέστανα με πετρέλαιο σε αντίστοιχες θερμοκρασίες θα μου κόστιζε 6000 ευρώ . Πέρσι με 2500 λίτρα και όχι τόσο κρύο χειμώνα όσο τον φετινό , κυριολεκτικά ψοφήσαμε. Βέβαια τα ξύλα έχουν πολύ κόπο αν τα κόβεις μόνος σου.
Υ.Γ. Έχετε και πολλά ξύλα εκεί στον πλαταμώνα .. κάνω διακοπές κάθε χρόνο στην λεπτοκαρυά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5133 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

Γιαννης43 έγραψε: Φιλε Παντελη,
Δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς γιατί τα κόβω μόνος μου αλλά θέλω 7,5 κυβικά (τόσος είναι ο αποθηκευτικός εσωτερικός χώρος που έχω) ξύλα τις 30-40 μέρες ανάλογα με το κρύο ,αλλά δουλεύει 24άωρο . Υπολογίζω ότι μπορεί να είναι 2,5 με 3 τόνους (μπορεί και λιγότερο).Αν το ζέστανα με πετρέλαιο σε αντίστοιχες θερμοκρασίες θα μου κόστιζε 6000 ευρώ . Πέρσι με 2500 λίτρα και όχι τόσο κρύο χειμώνα όσο τον φετινό , κυριολεκτικά ψοφήσαμε. Βέβαια τα ξύλα έχουν πολύ κόπο αν τα κόβεις μόνος σου.
Υ.Γ. Έχετε και πολλά ξύλα εκεί στον πλαταμώνα .. κάνω διακοπές κάθε χρόνο στην λεπτοκαρυά


Γιαννη,πολλα ξυλα εχουμε αλλα τα τσακισαν οι επιτηδειοι...αστα να πανε.Σε ρωτησα γιατι τον εβαλε και ενας φιλος μου και ζεστενει σπιτι περιπου 220τμ,με καταναλωση περιπου 1,5-2 τν τον μηνα.Σκεφτομαι να τον βαλω και εγω για εμενα και για το πατρικο μου αλλα θα δω..Μου φαινετε παραξενο πως μπορεις να ζεστανεις 250τμ (οπως και εγω) με 35000 θερμιδες.
παντως αν θες κατι και ισως θες να βρεθουμε το καλοκαιρι,στειλε μαιλ να το κανονισουμε..
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5140 από Γιαννης43
Απαντήθηκε από Γιαννης43 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Είμαι σίγουρος ότι θα το ζεστάνεις τα 250 τμ αλλά θέλω να μου πεις αν είναι διώροφο και αν ο κάθε όροφος είναι αυτόνομος . Αυτό στο λέω γιατί εμένα που είναι διώροφο και αυτόνομη θέρμανση ξεκινάει μετά τον λέβητα με 2 βάνες και την βάνα που πηγαίνει στο κάτω σπίτι την έχω κλείσει περίπου κατά 3/4 έτσι ώστε το περισσότερο ζεστό νερό να ρχεται πάνω στον 1ο όροφο επειδή έχω επάνω ταράτσα ,με αυτό τον τρόπο πετυχαίνω ίδιες θερμοκρασίες στο πάνω και στο κάτω σπίτι και μάλιστα μπορώ να ανεβάσω την θερμοκρασία 1-2 βαθμούς παραπάνω απτό κάτω σπίτι . Όσο για τα λεφτά που θα δώσεις για την αγορά του αν κόβεις τα ξύλα εσύ θα έχεις κάνει απόσβεση μέσα σε ένα χρόνο από τα πετρέλαια που θα γλυτώσεις. Επίσης έχω συνδέσει και μπόιλερ και δεν χρησιμοποιώ το δικό του γιατί το νερό εδώ στην Χίο είναι ακατάλληλο από τα άλατα . Όσο για τα ξύλα μην νομίζεις και εδώ το ίδιο χάλι γίνετε ... Μέχρι φορτηγό κλειστό ψυγείο με κορδέλα έχουν και το βράδυ κόβουν ξύλα .Η τιμή βέβαια του τόνου είναι 80-120 Ε
E-Mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11197 από ΒΑΓΕΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΓΕΛΗΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Επειδή και ο δικός μου kiturami έπιασε πίσσες, με ποιό τρόπο τον καθαρίζεις με αλάτι ή με άλλο μέσο θα ήθελα αν είναι δυνατό λεπτομέρειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11238 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Καλημερα ΒΑΓΓΕΛΗ.Το καθαρισμα της πισσας για τον Κiturami παντα λογω του σχηματος του θαλαμου καυσης που εχει ειναι υποθεση περιπου 1 ωρας για εμενα αφου τον εχω καθαρισει 1 φορα καθ οτι τα ξυλα που βαζω ειναι περσινα και προπερσινα.Εχουμε και λεμε λοιπον εχω φτιαξει μια μεγαλη σπατουλα κυρτη και αιχμηρη,αλλα πριν απο αυτο επηγε ο πατερας μου και εκανε ενα δεματι πουρναρια (μενω σε χωριο ορεινο)στο βουνο ξερεις αυτα που πυρωνουν τον φουρνο πριν ψησουν το ψωμι εσπασα και μιση παλεττα καταξερη ανοιξα ολες τις θυριδες αερα που εχει και αυτο ηταν.τον αναψα σε 2 δοσεις ΛΑΜΠΑΔΙΑΣΕ :evil: στην κυριολεξια και αστονε να κρυωσει :whistle: .ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.Παρε την ξυστρα και καντον γυαλι ;) .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΒΑΓΕΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19613 από mitsaras
Απαντήθηκε από mitsaras στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Στελαρα θα ηθελα να μαθω τη καταναλωση που ειχες το περασμενο χρονο και με ποσες ωρες λειτουργιας περιπου την ημερα? σκεφτομαι να παρω και εγω αλλα προβληματιζομαι... ποσα γεμισματα την ημερα και το καθαρισμα ευκολο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ