Αγορά λέβητα pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3148 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Αγορά λέβητα pellet
Ψάξε και βρες χρήστες πέλλετ και δες τα μηχανήματά τους, για να μάθεις από πρώτο χέρι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους. Σε όποιον έμπορο πας πίεσέ τον να σε πάει σε πελάτες του. Μην εμπιστεύεσαι κανέναν που μιλάει ανώνυμα από κάποιο φόρουμ, αν και εδώ λέγονται αλήθειες.
Πάνω απ' όλα ενδιαφέρσου για το after sale service.
Γενικώς, ρώτα, ψάξε, μάθε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3149 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Αγορά λέβητα pellet

giannis έγραψε: Δεξαμενή έχω του πετρελαίου είναι μισό τόνου πλαστική . θα την καθαρίσω καλά θα της Κάνο και μια τρύπα και όλα οκ..


!!!!
Μ' αρέσει η σιγουριά σου.

Μάλλον μια τρύπα στο νερό θα κάνεις. Καλύτερα ξεκίνα από την αρχή, δες από κοντά πως δουλεύουν τα συστήματα και προ πάντων όχι βιασύνες. Για την ώρα φαίνεσαι έτοιμος να την πατήσεις.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3161 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Αγορά λέβητα pellet
Φίλε Γιάννη,σίγουρα η επιλογή ολοκληρωμένου συστήματος λέβητα-καυστήρα πελλετ είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση,όταν βέβαια υπάρχει η ανάλογη ρευστότητα...Επειδή όμως σε απασχολεί η λύση της μετατροπής,σου παραθέτω την περίπτωσή μου.Σε μια μέρα προσάρμοσα στο λέβητα πετρελαίου,καυστήρα πελλετ.Ο καυστήρας που τοποθετήθηκε είναι μια ιδιόχειρη πατέντα.Ο τεχνίτης-κατασκευαστής κάπου βέβαια βασίστηκε,αλλά εφτιαξε ένα πολύ ήρεμο και ασφαλές μηχάνημα.Τώρα βέβαια έχει κατακλύσει την αγορά της περιοχής και λογω οικονομικού αλλά και λόγω συντήρησης,είναι πάντα στη διάθεσή μου όποτε τον χρειαστώ για οτιδήποτε.Ο καυστήρας είναι αυτοκαθαριζόμενος,πετάει δηλ.τη στάχτη εξω δια της καμινάδας όταν κάνει τον προγραμματισμένο καθαρισμό.Ο λέβητας πέρα από ένα στρώμα στάχτης που υπάρχει στη βάση του και δεν επηρεάζει καθόλου τη μετάδοση της θερμότητας στο νερό του λέβητα,είναι καθαρός απο τη μπούκα του καυστήρα και πάνω.Και για να πάμε στο ζουμί,θερμαίνω 2 διαμερίσματα με κάκιστη μόνωση (περι τα 170-180 τ.μ περίπου)από τις 7 το πρωί ως τις 11 το βράδυ (μετά το χαμηλώνω στο 18)με στάνταρ 22 βαθμούς και ο καυστήρας καταναλώνει από 3-5 τσουβάλια πελλετ,ανάλογα με το κρύο που επικρατεί.Ο λέβητάς μου δεν καθαρίστηκε ποτε φέτος.Το μόνο που δημιουργείται στο χώρο καύσης είναι το κλίγκερ,λόγω του καυσίμου υλικού(πελλετ).Αυτό το καθαρίζω μια στο δεκαπενθήμερο.Κάποιοι φίλοι μου όμως με το ίδιο μηχάνημα δεν το καθάρισαν ποτέ,ίσως είναι και θέμα ρυθμίσεων.Αυτά προς απάντηση σε κάθε παραπληροφόρηση εσκεμμένη ή οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3162 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά λέβητα pellet
Μερικές φωτογραφίες από την μετατροπή, θα βοηθούσε πολλούς από εμάς, που πιάνουν τα χέρια μας, και μπορούμε να τολμήσουμε, να ρισκάρουμε κτλ ;)

Χέρι βοηθείας είναι αυτό σε μερικούς συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3165 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Αγορά λέβητα pellet
ναι ΑΖΙΟ βαλε καμια φωτο του εργαλειου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3209 από giannis
Απαντήθηκε από giannis στο θέμα Αγορά λέβητα pellet
3-5 τσουβαλάκια τον 15 κιλών ο ένας? Την 1 μέρα, δεν είναι πολλά?
Αυτές της μέρες θα φωνάξω κάποιον ιδικό να δη τον λέβητα μου και να μου πει και μερικά πράγματα για τα πελλετ τι μπορώ να Κάνο..να έχω και μια εικόνα από κει..
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giannis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ