Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28827 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Θα μου επιτρέψετε κύριε Σαμαρά να παραθέσω ενα σχεδιο σας..Για να καταλάβει ο κυριος πιό ειναι καλύτερο..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28829 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Παντελή τώρα με μπέρδεψες και εμένα. :cheer:

Φτάνει που ψάχνω να βρω τι είναι ο λέβητας που λειτουργεί με Modulating, βλέπω στα σχέδια δύο διαφορετικά πράγματα, που λογικά είναι ένα λέβητας με ένα δοχείο 90 λίτρων και στο άλλο άλλος λέβητας με 3 δοχεία με μοιρασμένα τα 90 λίτρα. :dry:

Γιατί εάν δεν κάνω λάθος ο φίλος ρωτούσε τι είναι καλύτερο σε έναν λέβητα. Να έχει μεγάλη χωρητικότητα νερού η όχι.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28831 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

pantelis1973 έγραψε: Θα μου επιτρέψετε κύριε Σαμαρά να παραθέσω ενα σχεδιο σας..Για να καταλάβει ο κυριος πιό ειναι καλύτερο..


και έλεγα που το έχω αυτό το σχέδιο...που το έχω...ευχαριστώ για την προσθήκη!

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28837 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

mastoras έγραψε: Παντελή τώρα με μπέρδεψες και εμένα. :cheer:

Φτάνει που ψάχνω να βρω τι είναι ο λέβητας που λειτουργεί με Modulating, βλέπω στα σχέδια δύο διαφορετικά πράγματα, που λογικά είναι ένα λέβητας με ένα δοχείο 90 λίτρων και στο άλλο άλλος λέβητας με 3 δοχεία με μοιρασμένα τα 90 λίτρα. :dry:

Γιατί εάν δεν κάνω λάθος ο φίλος ρωτούσε τι είναι καλύτερο σε έναν λέβητα. Να έχει μεγάλη χωρητικότητα νερού η όχι.


Δημήτρη, μιας και δεν ειμαι ο πλέον ειδικός γιατί για εμένα αυτά ωρες -ώρες μοιάζουν πυρινική φυσική :lol: ο κύριος Σαμαράς ανέφερε τι θερμαντικές επιφανειες περιλαμβάνει ειναι καλυτερο να περιλαμβάνει ενας λέβητας..Και νομίζω με τα ελάχιστα που έμαθα οτι 3 θερμαντικές επιφανεις θα θερμανθουν πολυ πιο γρηγορα,απο ότι η ενιαία..
Ασε το Modulating με επιασε πανοκέφαλος μόνο με το τι είναι... :( :(

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28839 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Κοίτα μας ενημέρωσε.......μην σας πιάσει πονοκέφαλος :lol:

Φαντάζομαι ότι πρέπει να υπάρχουν πολλά μυστικά στην κατασκευή του λέβητα, που δυστυχώς δεν μπορούν λόγω ανταγωνισμού να βγούνε προς τα έξω.

Αλλά τα απλά σχέδια που "έριξες" .............λένε πολλά !!!! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28859 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Μα γι αυτο βρε παιδια υπαρχουν οι διαδρομες στους λεβητες και δεν ειναι απλα ενα βαρελι που απο κατω εχει φωτια!
Περα απο την επαφη που ερχονται τα μεταλλα με την φωτια και την ακτινοβολια της, τα καπναερια που διερχονται μεσα απο τις διαδρομες και πριν να πανε στην καπνοδοχο εχουν πολυ υψηλη θερμοκρασια την οποια φυσικα μεταφερουν στην λαμαρινα και αυτη στο νερο. Ετσι ανεβαζοντας την επιφανεια οπως σωστα μας ειπε ο κ. Σαμαρας, εχουμε και υψηλοτερη αποδοση. και φυσικα οσο περισσοτερη επιφανεια εχουμε, τοσο ανεβαινει και η χωρητικοτητα σε νερο.

Είναι ετσι κ. Σαμαρα? Παρακαλω διορθωστε αν κανω καπου λαθος ή κατι δεν περιεγραψα σωστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ