Μπερδεμένος, άσχετος, αλλά και υποχρεωμένος ν'αλλάξω...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26918 από aslan
Ειναι αληθεια οτι νιωθω απελπισμενος...ας μοιραστω λοιπον τη δυσκολια μου μαζι σας....

Τα στοιχεια: α)το σπιτι ειναι περιπου 380τ.μ.
β)σε τρια επιπεδα με αρκετα σπασιματα
γ)τωρινο καυσιμο,πετρελαιο..περιπου 7 τονοι συνολικα χρειαζονται ολο το χειμωνα
δ)υπαρχουν 2 τζακια στο ισογειο και στον 1ο οροφο,με περισσοτερο διακοσμητικο ρολο

τι ζηταω....ζητω λοιπον την γνωμη αλλα και τις προτασεις σας,για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ αντιμετωπιση-λυση του προβληματος.....τα χρηματα που διαθετω ειναι λιγα δυστυχωςκαι απο αυτα ενα μεγαλο μερος θα πρεπει να τα διακανονισω...φανταζομαι με νιωθετε αρκετοι...
Σας ευχαριστω για το χρονο σας,και πραγματικα ανυπομονω για προτασεις.... :(
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26928 από geokatsa
Φιλε,ασλαν.καιεγω εχω σπιτι 300 τετραγωνικα,υπογειο,και2οροφους.εκλεισα το υπογειο,γιατι ειχα εσωτερικη σκαλα,και τωρα εχω τα 206,και καταναλοση πετρελεου 600 λυτρα το μηνα,με λεβητα βιοσωλ EL2000 /60000 θερμηδες.τωρα εβαλα 40000 θερμηδες της HALCOTHERM 5 διαδρομον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26933 από dmtr

aslan έγραψε: Ειναι αληθεια οτι νιωθω απελπισμενος...ας μοιραστω λοιπον τη δυσκολια μου μαζι σας....

Τα στοιχεια: α)το σπιτι ειναι περιπου 380τ.μ.
β)σε τρια επιπεδα με αρκετα σπασιματα
γ)τωρινο καυσιμο,πετρελαιο..περιπου 7 τονοι συνολικα χρειαζονται ολο το χειμωνα
δ)υπαρχουν 2 τζακια στο ισογειο και στον 1ο οροφο,με περισσοτερο διακοσμητικο ρολο

τι ζηταω....ζητω λοιπον την γνωμη αλλα και τις προτασεις σας,για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ αντιμετωπιση-λυση του προβληματος.....τα χρηματα που διαθετω ειναι λιγα δυστυχωςκαι απο αυτα ενα μεγαλο μερος θα πρεπει να τα διακανονισω...φανταζομαι με νιωθετε αρκετοι...
Σας ευχαριστω για το χρονο σας,και πραγματικα ανυπομονω για προτασεις.... :(


Σπίτια τέτοιου μεγέθους μόνο με κεντρική θέρμανση ζεσταίνονται. Ένας λέρβητας πέλλετ, νομίζω ότι είναι η πιο οικονομική λύση, μπορεί δε να κάνει απόσβεση πάρα πολύ γρήγορα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26936 από stergiosbik

aslan έγραψε: Ειναι αληθεια οτι νιωθω απελπισμενος...ας μοιραστω λοιπον τη δυσκολια μου μαζι σας....

Τα στοιχεια: α)το σπιτι ειναι περιπου 380τ.μ.
β)σε τρια επιπεδα με αρκετα σπασιματα
γ)τωρινο καυσιμο,πετρελαιο..περιπου 7 τονοι συνολικα χρειαζονται ολο το χειμωνα
δ)υπαρχουν 2 τζακια στο ισογειο και στον 1ο οροφο,με περισσοτερο διακοσμητικο ρολο

τι ζηταω....ζητω λοιπον την γνωμη αλλα και τις προτασεις σας,για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ αντιμετωπιση-λυση του προβληματος.....τα χρηματα που διαθετω ειναι λιγα δυστυχωςκαι απο αυτα ενα μεγαλο μερος θα πρεπει να τα διακανονισω...φανταζομαι με νιωθετε αρκετοι...
Σας ευχαριστω για το χρονο σας,και πραγματικα ανυπομονω για προτασεις.... :(


Για ποιο ποσο περιπου μιλαμε?
Αν ας πουμε εισαι πολυ περιορισμενος κ τα τζακια σου ειναι ανοιχτου τυπου θα μπορουσες να παρεις 2 τετοια www.moshalis.gr/index.php/aerothermotzakiou.
Κατοπιν θα μπορουσες αυτα τα τζακια να τα κανεις ενεργειακα οπως εδω www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...53&id=1222&Itemid=53 σαν αυτα του Asteri.
Mετα θα μπορουσες να πας σε ξυλολεβητα κ κατοπιν σε λεβητα πελλετ.
Βεβαια οσο αυξανει το κοστος μειωνονται απο την αλλη τα παγια εξοδα κ η χαμαλικα.
Δωσε ομως περρισσοτερες πληροφοριες για πιο συγκεκριμενες λυσεις κ οχι αοριστες οπως αυτες που σου ειπα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26945 από aslan
Οπως ειπα τα χρηματα που μπορω να διαθεσω δε μπορουν να ξεπερασουν τις 2500-3000 ευρω στο συνολο και απο αυτα περιπου 1000 μετρητα..ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο αλλα τα πραγματα αγριεψαν εκει εξω...επισης η φυση της εργασιας μου δε μου επιτρεπει πολυ ελευθερο χρονο για να ασχολουμαι πολυ με το σπιτι,και ετσι μοιραια οι λυσεις ελλατονονται σημαντικα,με επικρατεστερο το pellet????
Υπαρχουν λυσεις σε αυτα τα χρηματα για λεβητα-καυστηρα????΄μηπως υπαρχει τροπος μετατροπης του ηδη υπαρχοντος λεβητα-καυστηρα ,ετσι ωστε να καιει pellet???
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26946 από fisikos50
Τίνος υπάρχοντος λέβητα / καυστήρα;

Υπάρχει σχετικό θέμα με μετατροπές τέτοιου είδους εδώ μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ