Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26179 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

mastoras έγραψε: Τα παραπάνω βίντεο που βλέπω έχουν να κάνουν με έσχατες λύσεις για εξοντωμένους οικονομικά νοικοκύρηδες.

Είναι όντως μια λύση και αυτή, αλλά όχι και η ιδανική για την περίπτωση των 160τμ κατοικίας.

Και για να σας βλέπω να "ζαχαρώνετε" την τσαλακωμένη χαλκοσωλήνα που είναι σφηνωμένη στο παλιό διακοσμητικό τζάκι, μάλλον δεν αντέχετε προτάσεις των 2000-3000€ και άνω. :(

Κουράγιο.... κάπως έτσι είναι το 50% του πληθυσμού σήμερα. Και όλος αυτός ο κόσμος θέλει να ζεσταθεί.

Εαν τελικά καταλήξετε σε τέτοιο σύστημα θέρμανσης, μπορούμε να βοηθήσουμε στα μέγιστα.......τουλάχιστον εξ αποστάσεως. :)

Βασικά την συγκεκριμένη στιγμή θα κάνω κάτι προσωρινό, αλλά θέλω να μάθω την λύση που προτείνετε για κάτι μόνιμο γιατί έχω σκοπό μόλις βρω την ευκαιρία να κάνω κάτι καλύτερο, αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσα σ' αυτό το χειμώνα.

Απ' την άλλη μια σκέψη για προσωρινή λύση είναι και από ένα πάνελ στα δωμάτια (4) και μια απλή σόμπα για την ώρα στον κάτω όροφο, και για ζεστό νερό έσχατη λύση το ταχυθέρμ.. και για βοήθημα το βράδυ 10αρι aircodition αν και με σόμπα μαζί δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στο aircodition

Που μας φτάσανε; Και που θα μας καταντήσουν;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26181 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Μην κανεις το λαθος και βαλεις τετοιο πραγμα μεσα στο σπιτι! Απορω παντως πως τους αφηνουν και τα εχουν στην αγορα!!!

Δωσε ενα χιλιαρικο βαρια και βαλε εναν ξυλολεβητα εστω και Βουλγαρικο. καλυτερη αποδοση και ασφαλεια θα εχεις απο αυτο το πραγμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26183 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Κάνε υπομονή, όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε. :)

Οπότε μια και έγινες πιο συγκεκριμένος, η λύση σου είναι μια απλή ξυλόσομπα νερού των 500€ που θα συνδεθεί με το κλειστό κύκλωμα της εγκατάστασης σου [καλοριφέρ]

Είτε την βάζεις στο λεβητοστάσιο είτε μέσα στο σπίτι, και κάνοντας τον θερμαστή, θα μπορείς να πεις με άνεση ότι έβγαλες τον χειμώνα.

Για ζεστά νερά εαν δεν έχεις θα βάλεις και ένα θερμοσίφωνα-μποιλερ.....και είσαι έτοιμος. ;)

Το μόνο μειονέκτημα είναι το βράδυ, που δεν υπάρχει κανείς να "ταΐσει" την σόμπα. Εαν έχει καλή μόνωση το σπίτι θα ξυπνάς με 17-18βαθμούς, σε διαφορετική περίπτωση κακής μόνωσης θα συνηθίσεις τους 14-15 βαθμούς.

Υ.Γ Μια χρονιά ήταν και περασε για εμένα, φέτος έβαλα και μια φτηνή πελετόσομπα για την νύχτα, και νομίζω ότι φέτος θα είμαι Βασιλιάς στην Σπάρτη. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26184 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

mastoras έγραψε: Κάνε υπομονή, όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε. :)

Οπότε μια και έγινες πιο συγκεκριμένος, η λύση σου είναι μια απλή ξυλόσομπα νερού των 500€ που θα συνδεθεί με το κλειστό κύκλωμα της εγκατάστασης σου [καλοριφέρ]

Είτε την βάζεις στο λεβητοστάσιο είτε μέσα στο σπίτι, και κάνοντας τον θερμαστή, θα μπορείς να πεις με άνεση ότι έβγαλες τον χειμώνα.

Για ζεστά νερά εαν δεν έχεις θα βάλεις και ένα θερμοσίφωνα-μποιλερ.....και είσαι έτοιμος. ;)

Το μόνο μειονέκτημα είναι το βράδυ, που δεν υπάρχει κανείς να "ταΐσει" την σόμπα. Εαν έχει καλή μόνωση το σπίτι θα ξυπνάς με 17-18βαθμούς, σε διαφορετική περίπτωση κακής μόνωσης θα συνηθίσεις τους 14-15 βαθμούς.

Υ.Γ Μια χρονιά ήταν και περασε για εμένα, φέτος έβαλα και μια φτηνή πελετόσομπα για την νύχτα, και νομίζω ότι φέτος θα είμαι Βασιλιάς στην Σπάρτη. :)

Έχεις να μου προτείνεις καμιά τέτοια ξυλόσομπα νερού για 160 τ.μ;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26188 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Ετσι όπως το θέτεις.......Οχι δεν έχω να σου προτείνω σόμπα των 500€ για σπίτι 160τμ :)

Σου έκανα αντιπρόταση για την σερπαντίνα του τζακιού των 500€ ;)

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο αποδοτικότερη είναι η λύση μεταξύ σερπατίνας, και σόμπας. Και πόση η κατανάλωση του ξύλου.

Και στις δύο περιπτώσεις με συχνό "τάισμα" το σπίτι θα ζεσταθεί. Μπορεί να μην πιάσεις πότε τους 23 και άνω βαθμούς θερμοκρασία που θέλουν όλοι.......σημασία έχει όμως ότι το σπίτι θα ζεσταθεί.

Και έτσι θα βγάλεις τον δύσκολο αυτόν χειμώνα !!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26190 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

mastoras έγραψε: Ετσι όπως το θέτεις.......Οχι δεν έχω να σου προτείνω σόμπα των 500€ για σπίτι 160τμ :)

Σου έκανα αντιπρόταση για την σερπαντίνα του τζακιού των 500€ ;)

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο αποδοτικότερη είναι η λύση μεταξύ σερπατίνας, και σόμπας. Και πόση η κατανάλωση του ξύλου.

Και στις δύο περιπτώσεις με συχνό "τάισμα" το σπίτι θα ζεσταθεί. Μπορεί να μην πιάσεις πότε τους 23 και άνω βαθμούς θερμοκρασία που θέλουν όλοι.......σημασία έχει όμως ότι το σπίτι θα ζεσταθεί.

Και έτσι θα βγάλεις τον δύσκολο αυτόν χειμώνα !!!!!


Αν συγκρίνεις τα 2-3 προηγούμενα χρόνια που έκαιγα ένα απλό τζάκι και ρουφούσε ξύλα και δουλειά δεν έκανε, έκαιγα και πετρέλαιο το βράδυ 1-2 ώρες, εκεί που ήταν ο θερμοστάτης δεν είχε σώματα και άναβε στους 10 oC το βράδυ να καταλάβεις, αν με την σόμπα που λες μπορώ να έχω σε όλο το χώρο μια μέτρια θερμοκρασία 18-20 βαθμούς θα είμαι λες και απο Ιρλανδία ήρθα στο Καμερούν!! Τρόπος του λέγειν φυσικά. Και δεν αποφάσιζα να βάλω κάποια θέρμανση λόγω του ότι δεν έχει αποπληρωθεί το δάνειο του σπιτιού. Και μια πολύτεκνη οικογένεια όπως η δική μου (7 μελής) έχει από παντού έξοδα. Τέλος πάντων, σας είπα και ένα κομμάτι της ιστορίας της ζωής μου. Δεν θα έβαζα σερπαντίνα φυσικά, άλλες σωληνώσεις θα είχα. Πόσο ξύλο θα ρουφάει η σόμπα πιστεύεις;
Με email μπορούμε να επικοινωνήσουμε; Δεν βλέπω στο φόρουμ την επιλογή προσωπικού μυνήματος γι αυτό.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ