Vigas 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25242 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Vigas 25
Όχι βρήκα μονοφασικο, παει το θεμα της Αθ θα πάω σε λεβητα ξύλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25254 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Vigas 25

bill987 έγραψε: Όχι βρήκα μονοφασικο, παει το θεμα της Αθ θα πάω σε λεβητα ξύλου.


Δεν γνωρίζω για τον Vigas αλλά θα ελεγα οτι αυτό που θα πάρεις αν γίνεται να εχει πρόβλεψη να πάρει και ενα καυστήρα pellet στο μέλλον.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #25497 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25

bill987 έγραψε: Καλημέρα σας!!

Ενώ ήμουν έτοιμος αυτή την εβδομάδα να προχωρήσω σε αγορά αντλίας θερμότητας, για το σπίτι μου στα Τρίκαλα (130 τ.μ. με ενδοδαπέδια), κατέληξα στο ότι φεύγουμε πολύ στην τιμή και δεν ξέρουμε που θα κινηθεί το ρεύμα (απόσβεση σε πάνω από 6 χρόνια)....

Μετά από ψάξιμο και συζητήσεις με φίλους και υδραυλικούς καταλήγω στον vigas 25, υπάρχει αυτή η προσφορά : Λέβητας VIGAS 25 - 31 KW + 1000 λίτρα δοχείο αδρανείας + Laddomat = 2.850 Ευρώ , πιστεύω σαν τιμή είναι καλά, το θέμα που με προβλημάτισε είναι το εξής: Φίλος και υδραυλικόw σε παρόμοιο σπίτι με το δικό μου (ενοδαπέδια) μου είπε για κατανάλωση στα 10-12 τόνους ξύλα!!! Άλλος φίλος με τον vigaw μου είπε για 5-6 τόνους!!

Τι να πιστέψω?????

Θα ανέβω θεσ/κη να τον δω και να ρωτήσω? Τι πρέπει να προσέξω ?? Τι άλλα πράγματα χρειάζομαι??
Ο υδραυλικός μου είπε για την εγκατάσταση μαζί με τα υλικά θα μου πάρει 1000-1200€!!
Πολλά δεν είναι ?? ΑΑ και να αχρηστέψουμε τον πετρελαίου.....
Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πελαγώσει, 2 τρίχες μαύρες είχαμε στα μαλλιά, πάνε και αυτές !!!!!!




Για 130m2 στα Τρικαλα πιο ρεαλιστικο μου φαινεται να καψεις 12 τονους παρα 5 με 6...εκτος αν εβγαζες τον χειμωνα με 1 τονο πετρελαιο καταναλωση.

Οσο για τον λεβητα αυριο θα αναψω εναν στον Τριλοφο...μπηκε σε σπιτι 150m2 περιπου με ολα τα καλουδια που συνοδευουν εναν λεβητα πυρολησης.

Δοχειο αδρανειας 800 λιτρα, laddomat,τετραοδη με μοτερ για ρυθμιση των νερων απο δοχειο σε εγκατασταση, και αλλαγη καμιναδας με τοποθετηση 6 μετρων λεια inox διπλου τοιχωματος.

Οπως καταλαβαινεις η εγκατασταση μαζι με τα υλικα ειναι πολυ υποκειμενικο το ποσο θα στοιχισει, χωρις περιγραφη του τι ακριβως θα κανεις.

Απλα η καμιναδα που ανεφερα παραπανω εχει 600 ευρω, συν την τετραοδη με μοτερ 400= 1000 ευρω.
Βαλε 100 λιτρα δοχειο διαστολης, βανες και λοιπα υλικα για ποτε πιανεις τα 1300 ευρω χαμπαρι δεν παιρνεις...μονο υλικα ετσι;;;

Οποτε αναλογα ποσο αντεχει η τσεπη του καθενος απο μας το ποσο αυτο παιζει πολυ προς τα πανω η προς τα κατω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25768 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25
Ο VIGAS που ανεφερα χθες δοκιμαστηκε σημερα.

Επειδη ηταν ο πρωτος που εβαλα ημουν περιεργος για την αποδοση του.

Με 10 η 12 ξυλα (δεν θυμαμαι ακριβως) μεσα σε 2,5 ωρες ειχαμε 75 βαθμους στο δοχειο αδρανειας 800 λιτρων...σημαντικο οτι η θερμοκρασια αυτη ηταν σε ολοκληρο το δοχειο, απο πανω μεχρι κατω.

Ανοιξαμε θερμοστατες χωρου για εκτονωση του δοχειου μια και τα ξυλα δεν ειχαν καει ακομη και παλι μετα απο μια ωρα με ανοιχτους θερμοστατες το δοχειο ειχε την ιδια ακριβως θερμοκρασια.

Αριστος λεβητας για οποιον ενδιαφερεται...απλα αναφερω σε φουλ ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 155 με 160 βαθμους, σε χαμηλοτερη ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 120 με 130 βαθμους.

Επισης ο ηλεκτρονικος πινακας του λεβητα πολυ απλος στην χρηση και αλλαγη ρυθμισεων.

Ετοιμαζεται να ανεβει στο youtube βιντεακι με αναλυτικη περιγραφη ολων των παραπανω.

Απο τους λεβητες πυρολυσης που εχω βαλει ερχεται δευτερος με τα δικα μου κριτηρια σε αποδοση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill987

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25929 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Vigas 25

χρηστος8 έγραψε: Ο VIGAS που ανεφερα χθες δοκιμαστηκε σημερα.

Επειδη ηταν ο πρωτος που εβαλα ημουν περιεργος για την αποδοση του.

Με 10 η 12 ξυλα (δεν θυμαμαι ακριβως) μεσα σε 2,5 ωρες ειχαμε 75 βαθμους στο δοχειο αδρανειας 800 λιτρων...σημαντικο οτι η θερμοκρασια αυτη ηταν σε ολοκληρο το δοχειο, απο πανω μεχρι κατω.

Ανοιξαμε θερμοστατες χωρου για εκτονωση του δοχειου μια και τα ξυλα δεν ειχαν καει ακομη και παλι μετα απο μια ωρα με ανοιχτους θερμοστατες το δοχειο ειχε την ιδια ακριβως θερμοκρασια.

Αριστος λεβητας για οποιον ενδιαφερεται...απλα αναφερω σε φουλ ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 155 με 160 βαθμους, σε χαμηλοτερη ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 120 με 130 βαθμους.

Επισης ο ηλεκτρονικος πινακας του λεβητα πολυ απλος στην χρηση και αλλαγη ρυθμισεων.

Ετοιμαζεται να ανεβει στο youtube βιντεακι με αναλυτικη περιγραφη ολων των παραπανω.

Απο τους λεβητες πυρολυσης που εχω βαλει ερχεται δευτερος με τα δικα μου κριτηρια σε αποδοση.


Πέρσι έκαψα 1500 πετρέλαιο!!



Πήγα Θεσ/κη και τον είδα εχθές....
Δεν ξέρω και πολλά, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!!

Τετράοδη έχω έχω!

Τι είναι προτιμότερο να πάρω δοχείο και για ζεστά νερά χρήσης ή να χρησιμοποιήσω το μποιλερ του bunterus ???????

Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ ποιος έρχεται πρώτος?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25970 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Vigas 25

bill987 έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Ο VIGAS που ανεφερα χθες δοκιμαστηκε σημερα.

Επειδη ηταν ο πρωτος που εβαλα ημουν περιεργος για την αποδοση του.

Με 10 η 12 ξυλα (δεν θυμαμαι ακριβως) μεσα σε 2,5 ωρες ειχαμε 75 βαθμους στο δοχειο αδρανειας 800 λιτρων...σημαντικο οτι η θερμοκρασια αυτη ηταν σε ολοκληρο το δοχειο, απο πανω μεχρι κατω.

Ανοιξαμε θερμοστατες χωρου για εκτονωση του δοχειου μια και τα ξυλα δεν ειχαν καει ακομη και παλι μετα απο μια ωρα με ανοιχτους θερμοστατες το δοχειο ειχε την ιδια ακριβως θερμοκρασια.

Αριστος λεβητας για οποιον ενδιαφερεται...απλα αναφερω σε φουλ ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 155 με 160 βαθμους, σε χαμηλοτερη ισχυ θερμοκρασια καυσαεριων 120 με 130 βαθμους.

Επισης ο ηλεκτρονικος πινακας του λεβητα πολυ απλος στην χρηση και αλλαγη ρυθμισεων.

Ετοιμαζεται να ανεβει στο youtube βιντεακι με αναλυτικη περιγραφη ολων των παραπανω.

Απο τους λεβητες πυρολυσης που εχω βαλει ερχεται δευτερος με τα δικα μου κριτηρια σε αποδοση.


Πέρσι έκαψα 1500 πετρέλαιο!!



Πήγα Θεσ/κη και τον είδα εχθές....
Δεν ξέρω και πολλά, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!!

Τετράοδη έχω έχω!

Τι είναι προτιμότερο να πάρω δοχείο και για ζεστά νερά χρήσης ή να χρησιμοποιήσω το μποιλερ του bunterus ???????

Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ ποιος έρχεται πρώτος?????





Φιλε Βασιλη δεν μπορω να σου πω αν θα τον αγορασεις η οχι, αυτο θα το αποφασισεις εσυ αφου ζυγισεις τις πληροφοριες που εχεις για τον καθε λεβητα.

Αυτο που ανεφερα ειναι δεδομενα δικα μου βγαλμενα απο τοποθετησεις (υδραυλικος ειμαι), περα απο αυτα που γραφουν τα φυλλαδια και διαφημιζουν οι εμποροι.

Με 1,5 τονους πετρελαιο καταναλωση (φανταζομαι και λογω buderus) με 6 τονους ξερα ξυλα την βγαζεις σιγουρα.

Τετραοδη μπορει να εχεις στον υπαρχον λεβητα πετρελαιου μονο που με τοποθετηση ξυλολεβητα και δοχειου αδρανειας θα πρεπει να αλλαξει ολη η διαταξη των εξαρτηματων αρα και της τετραοδης.

Χωρις να εχω δει το λεβητοστασιο σου υποθετω οτι με ξηλωμα τετραοδης απο την εξοδο του λεβητα πετρελαιου και τοποθετηση της στην εξοδο των ζεστων απο δοχειο αδρανειας προς εγκατασταση η δουλεια του υδραυλικου ειναι σαφως περισσοτερη.

Αυτο με την προυποθεση να κρατησεις τον υπαρχον λεβητα πετρελαιου που ειναι και το καλυτερο για σενα...ποτε δεν ξερεις τι θα γινει σε 5 χρονια...αν φτηνηνει το πετρελαιο παλι θα αλλαζεις λεβητα;;;

Αν παλι ξηλωσεις τον λεβητα πετρελαιου γιατι δεν εχεις χωρο τοτε ειναι αρκετα απλα τα πραγματα...
Αρκετα απο τα εξαρτηματα που εχεις θα παραμεινουν ως εχουν και συνδεεις ξυλολεβητα με δοχειο αδρανειας βαζοντας laddomat, και στην συνεχεια απο δοχειο αδρανειας παιρνεις νερα και τα συνδεεις στην εξοδο-εισοδο του λεβητα (που θα εχει ξηλωθει) σε εγκατασταση...απλως θα χρειαστει μεγαλυτερο δοχειο διαστολης (100 λιτρα).

Εφοσον εχεις μποιλερ το κρατας ως εχει και παιρνεις μονο απλο δοχειο αδρανειας λογικα 800 λιτρων.

Το ποιος ερχεται πρωτος ειναι μεγαλη συζητηση...για μενα ομως το τονιζω με βαση τους λεβητες που εχω συνδεσει...κορυφη στους λεβητες πυρολυσης ειναι ο Σουηδικος VARMEBARONEN...υποψην εχει 4000 μονο ο λεβητας οποτε δεν ειναι για την τσεπη ολων μας :P ...οτι δινεις παιρνεις παντα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ