Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22319 από ΕΛΕΝΗPAPA
παιδιά τα φώτα σας πάλι....επειδή ακόμη ψάχνω και δεν καταλήγω,χρειάζομαι μια επεξήγηση σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να υπολογίσω τις θερμιδικές ανάγκες(δεν ξέρω κι αν είναι και η σωστή ορολογία)της κατοικίας μου.Τα στοιχεία που έχω να δώσω είναι λέβητας πετρελαίου 30000Kcal, τα σώματα 3φετα πάνελ τα πιο πολλά(εκτός του μπάνιου)αν υπολογιστούν δίνουν 31000 kcal, αν όμως θελήσει κανείς να εφαρμόσει τον τύπο που χρησιμοποιεί μ^3 σπιτιού ,συντελεστή μόνωσης οικίας βγαίνουν πολύ λιγότερες οι θερμίδες.Τι να κάνω;Πώς να επιλέξω την απαιτούμενη θερμιδική ικανότητα του λέβητα πέλλετ που θέλω να βάλω.Έμποροι και θερμοϋδραυλικοί αλληλοσυγκρούονται,άλλοι βασίζονται στον παλιό πετρελαίου και προτείνουν ανάλογο πέλλετ,άλλοι βάσει τετραγωνικών και προσθέτουν κάτι παραπάνω λόγω απόστασης (5 όροφοι),άλλοι πάλι υπολογίζοντας θερμίδες σωμάτων
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22366 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας
Βρίσκεις έναν καλό μηχανολόγο σου κάνει μία μελέτη απωλειών τον πληρώνεις και τελείωσε.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22368 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας
Ένας εμπειρικός τρόπος είναι να το υπολογίσεις με βάση τα όσα έχει κάψει τις προηγούμενες χρονιές.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22370 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας
Φίλε Γιώργο δεν συμφωνώ με αυτό τον τρόπο όπως φαντάζομαι δεν θα συμφωνήσει κανένας μηχανολόγος...
Αυτός ο τρόπος σου δείχνει την μέση κατανάλωση της χρονιάς και όχι της ακραίας που είναι το ζητούμενο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22379 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας

aithio έγραψε: Φίλε Γιώργο δεν συμφωνώ με αυτό τον τρόπο όπως φαντάζομαι δεν θα συμφωνήσει κανένας μηχανολόγος...
Αυτός ο τρόπος σου δείχνει την μέση κατανάλωση της χρονιάς και όχι της ακραίας που είναι το ζητούμενο.


Μα για αυτό μίλησα για εμπειρικό. Σίγουρα ο σωστός τρόπος είναι αυτός που λες.

Από εκεί και πέρα με τον τρόπο αυτό υπολόγισα 8,5 kW για το σπίτι μου σαν μέσο όρο και πήρα 20kW Λέβητα. Τώρα όντως στους -30oC δεν ξέρω αν θα με καλύψει. Θα βάλω μπρος τον πετρελαίου εκείνες τις μέρες που είναι 50αρης.

Αλήθεια μήπως θα μπορούσε να γραφτεί ένας απλός οδηγός από έναν μηχανολόγο ο οποίος θα μπορούσε να υπολογίζει χοντρά χοντρά τις θερμιδικές ανάγκες μιας κατοικίας; ή ζητάω πολλά;

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22382 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Θερμιδικές ανάγκες κατοικίας

aithio έγραψε: Βρίσκεις έναν καλό μηχανολόγο σου κάνει μία μελέτη απωλειών τον πληρώνεις και τελείωσε.

Αλήθεια μπορεί κάποιος μηχανολόγος να μας πει "το πληρώνεις" πόσο πάει στο περίπου

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ