Λέβητας πυρόλυσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16871 από panos79
Λέβητας πυρόλυσης δημιουργήθηκε από panos79
γεια σας.εχω εδω και 7 χρονια τζακι αεροθερμο και καταναλωση 6 τονους το χρονο.φετος θελω να βάλω λεβητα πυρολησης ατμος τον 18αρι.το σπιτι ειναι 90τμ και 16000 θερμιδες.η απορια μου ειναι αν θα μου φτασουν οι 6 τονοι ξυλα (τοσα χωραει η αποθηκη μου) η θα μ αφησουν στα κρυα του λουτρου το καταχειμωνο.δεν ξερω πως συμπεριφερονται οι λεβητες ξυλου.οι ωρες που θα τ αναβω θα ειναι 3-10μμ τις καθημερινες και ολη τη μερα το σαβ/κο.τις ιδιες ωρες αναβα και το τζακι ακαταπαυστα.ξεχασα να πω οτι θα βαλω και δοχειο αδρανειας 500 η 750 λιτρα.μενω σε περιοχη κοντα στη καβαλα με φυσιολογικες θερμοκρασιες για χειμωνα.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16873 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης
Φίλος από Κατερίνη έχει απλό ξυλολέβητα και με μεγαλύτερη ισχύ από το δικό σου σε σπίτι παρόμοιο ενώ buffer έβαλε στα μέσα του χειμώνα.Έκαψε 7 τόνους.Πιστεύω θα σε φτάσουν.Αφού παίρνεις χρόνια ξύλα θα εχεις έμπιστο ξυλέμπορα μπορείς να προπληρώσεις αλλους 2 τόνους και να σου τα φέρει το Νοέμβριο-εννοείται ξερά.Υπάρχουν και οι ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ!!Το βράδυ τι καις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16878 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης
ρευμα φιλε και ευχαριστω για την απαντηση.διαβασα σ αλλη κατηγορια οτι ο λεβητας ζεσταινει πρωτα το δοχειο αδρανειας και μετα στελνει στα σωματα ετσι ειναι; αν κλεισω το λεβητα κατα τις 10 το βραδυ και αναψω 2 3 σωματα στις 6 το πρωι ζητωντας θερμανση απο το δοχειο θα με ζεστάνουν για κανενα διωρο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16886 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης
καλημερα,

να εχεις παντως στο νου οτι με τοση λιγη καταναλωση η αποσβεση του λεβητα και της εγκαταστασης θα γινει μετα απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!

Με το τζακι και οπως το δουλευες δεν ειχατε ζεστη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17016 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης
@kosmidis εκαιγα 1400λ πετρελαιο με σημερινες τιμες 1400ε και ξυλα 6 τονους με σημερινες τιμες 660ε 700ε κερδος το χρονο.ο atmos 18dc εχει 1550ε σε 2 χρονια αποσβεση δηλαδη,θα μου πεις βαλε και δοχειο βαλε και εργατικα γινονται 4 τα χρονια.μ αυτη τη λογικη τα μικρα σπιτια δε θα επρεπε να αλλαζουν θερμανση λογω της μακροχρονης αποσβεσης.οσο για το τζακι πολυ καλο 22β στο χωρο και 19-20 στο πιο μακρινο δωματιο.αλλα τα καλοριφερ δε συγκρινονται νομιζω.ολο και θα σου καπνισει επειδη ανοιξες αποτομα την πορτα, υπαρχει μια μυρωδια που εσυ δεν την καταλαβαινεις αλλα την καταλαβαινει ο επισκεπτης και σου την λεει,ασε τη μηδαμινη αδρανεια που εχουν. στις 10 το βραδυ καιγονται τα τελευταια καρβουνα και οταν στις 12 τα μεσανυχτα πηγαινω κουζινα περνωντας απο σαλονι το θερμομετρο δειχνει 17β και στις 7 το πρωι 14-15!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17029 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης
Το τζάκι βγάζει ζέστη κάνα δυό ώρες αφότου σβήσουν τα κούτσουρα. Το καλοριφέρ αν σβήσει κρατάει παραπάνω? Ή συγκρίνεις σβηστό τζάκι με καλοριφέρ που θα δουλεύουν όλη την νύχτα?

Στο δικό μου σπίτι, στις 12 το βράδυ έχει 24 βαθμούς και στις 6 το πρωί 21-22. Αν το σπίτι σου πηγαίνει στους 15 βαθμούς μέχρι το πρωί, είναι γιατί έχεις κάκιστη μόνωση. Δεν θα σε σώσει, ούτε και φταίει κανένα τζάκι, ούτε λέβητας, ούτε τίποτα. Θες ΜΟΝΩΣΗ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ