Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11422 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Αγαπητέ μου φίλε.....σκέψου απλά......οικονομικά.....και η αποτελεσματικότητα της όποιας απόφασης σου θα έρθει σίγουρα. ;)

Εκτός εάν υπάρχει άπλα .... οικονομική εννοώ. :lol: Εκεί "χώστα" και πάρε ότι καλύτερο κυκλοφορεί....σίγουρα θα βγεις κερδισμένος από την κατανάλωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EFI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11432 από EFI
Απαντήθηκε από EFI στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
αχ!!! αν υπήρχε οικονομική άπλα θα έψαχνα να βρώ οικονομικότερη λύση του πετρελαίου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11441 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

EFI έγραψε: Εκεί με κολλάνε τα 13μετρα καμινάδα. Κάποιος μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει τόσα μέτρα εξωτερική καμινάδα. Έστω και μονωμένη!!!


Aυτο με την καμιναδα ξεχνα το.
Μπαινει κ παραμπαινει. ;)
Δηλ. σε 4οροφες κ πανω πολυκατοικιες αυτοι του 1ου οροφου πως εχουν τζακι?
Σιγουρα ομως μονωμενη για τοσα μετρα.
Επισης να ξερεις οτι οι πολυ μικρες σε μηκος καμιναδες δεν εχουν καλο ελκυσμο.
Δεν τραβανε καλα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EFI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11452 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι

EFI έγραψε: Καλημέρα σας,
Στην έρευνα για εναλλακτική θέρμανση του πετρελαίου έπεσα στο site σας πριν από καιρό και ξεκίνησα το διάβασμα. Πραγματικά μεγάλος αριθμός πληροφοριών και διευκρινήσεων πάνω στο θέμα. Πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια σε όλους.
Όπως είπα πιο πάνω ψάχνω και εγώ εναλλακτική θέρμανση του πετρελαίου σε διαμέρισμα στην Αθήνα με αυτόνομη θέρμανση.
Η ιδιαιτερότητα είναι να βάλω καυστήρα πέλλετ ( πρόταση που βρήκα από τις αναζητήσεις μου) στο μπαλκόνι (μία υπάρχει όλη και όλη) και να το συνδέσω με επέκταση σωληνώσεων στο κολεκτέρ της κεντρικής θέρμανσης? Ή να μπω στην διαδικασία να σηκώσω 13μετ καμινάδα inox και να βάλω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς?
Χρηματικά τα ποσά είναι ίδια αλλά η αμφιβολίες μου είναι κατά πόσο είναι σωστή η τοποθέτηση ενός λέβητα compact στο μπαλκόνι!
Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν δεκτή γιατί μου φαίνετε πως θα καταλήξω σε σόμπα υγραερίου!!!!!!






ΕFI δεν μας ειπες ποσα μετρα ειναι το σπιτι σου και ποσα λιτρα πετρελαιο καταναλωνεις ετησιως.
Σε ποιον οροφο ειναι το διαμερισμα;
Αν εχεις μικρες καταναλωσεις 1 με 1,5 τονο πετρελαιο με πελλετ θα αργησεις να κανεις αποσβεση.
Ψαξε πρωτα σε τι τιμη μπορεις να αγορασεις πελλετ και αν και πως αυτο θα ερθει στο διαμερισμα.

Τον λεβητα που σου αρεσε δεν τον εχω τοποθετησει αλλα εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες.
Στην Αθηνα υπαρχει δικτυο υποστηριξης-επισκευης του εν λογω λεβητα;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11463 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

χρηστος8 έγραψε:

EFI έγραψε:
ΕFI δεν μας ειπες ποσα μετρα ειναι το σπιτι σου και ποσα λιτρα πετρελαιο καταναλωνεις ετησιως.
Σε ποιον οροφο ειναι το διαμερισμα;
Αν εχεις μικρες καταναλωσεις 1 με 1,5 τονο πετρελαιο με πελλετ θα αργησεις να κανεις αποσβεση.
Ψαξε πρωτα σε τι τιμη μπορεις να αγορασεις πελλετ και αν και πως αυτο θα ερθει στο διαμερισμα.

;


Συμφωνώ... η απόσβεση έτσι όπως σου την περιγράφει είναι πολύ σημαντικό θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11474 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Λέβητας pellet σε μπαλκόνι
Κατ΄αρχή καλά είναι να ξεκινήσει η φίλη αν είναι νόμιμο πολεοδομικά να μπει ο λέβητας σε μπαλκόνι. Μην κάνει όλα τα έξοδα και μετά της έρθει κάποιος γείτονας που ενοχλείται και της τον ξηλώσει. Ουσιαστικά δεν μιλάμε για έναν λέβητα αλλά για ένα λεβητοστάσιο, που έχει τους δικούς του κανόνες και περιορισμούς, διαστάσεων, ασφάλειας κλπ.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ