Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6311 από papg
βαρεθηκα να ακουω αυτες τις μπουρδες οτι στην ελλαδα το ενα και στην ελλαδα το αλλο...Ειναι απλα τα πραγματα!!!! Σχεδον ΟΛΑ ειναι πιο οικονομικα αν τα φερεις απο το εξωτερικο.. Παραδειγματα θελετε;;;

Ολες οι ηλεκτρικες συσκευες της κουζινας μου ειναι αγορασμενες απο ebay.de με παραδοση στην ελλαδα στο σπιτι μου. θα πληρωνα περιπου 3800€ παραπανω (αν τις αγοραζα απο εδω)

Ολα τα φωτιστικα του σπιτιου μου που ειναι Spotakia LED ειναι αγορασμενα απο ebay.de και εισαγωγη απο Ηong Kong. Συνολικη τιμη για ολο το σπιτι 450€. Απο το Ηλεκτροραμα και απο το Σ.Ναζος (ΓεΤΗΛ) ηθελα 1490€!! Ποσα χρηματα κερδισα;;;

Ανταλλακτικα για το αυτοκινητο μου ΟΛΑ τα αγοραζω απο το ebay.de Π.χ. Λαδια Mobil 1 0-40 Full synthethic 12€-13€το λιτρο στην ελλαδα 6.40€στη γερμανια +6€ μεταφορικα κερδισα καπου στα 30€!
ΕΛΛΑΔΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ


Υαλοκαθαριστηρες 55€ εδω 17€ στο ebay μαζι με μεταφορικα!

Ακομη και η χεστρα του σπιτιου μου ειναι απο το Ebay.de Vileroy Boch 750-890€ ειχε εδω στα καταστηματα ειδων υγ. και εγω απο Ebay.de μαζι με τα μεταφορικα τη αγορασα 185€!!! ΑΥΤΑ ειναι ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!

Γιατι να το δωσω εδω στον εμπορα που απλα ΚΟΙΤΑΕΙ να κανει την αρπαχτη του;;;
Απο Βουλγαρια αν φερετε πελλετ με 170-180€ ο τονος + τα μεταφορικα που ειναι η μιση τιμη απο τα μεταφορικα στη χωρα μας..οποτε αφηστε τους ελληνες εδω να φανε το πελλετ που πουλανε με 300-350 το τονο..παντα με τη δικαιολογια οτι εχουμε ΦΠΑ 23% + μεταφορικα + τα τελη κυκλοφοριας για τη μερσεντες που εχει + το στεγαστικο δανειο που εχει να πληρωσει + μια ανακαινιση που εχει κανει στο σπιτι+το δανειο για το αυτοκινητο που αγορασε + ++ +++++ ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ πια με τις παπαριες σας!!!!


Θελετε και αλλα παραδειγματα;;;
ΜΠΑΤΑΡΙΑ Νεροχυτη της Hansa εδω εχει ΕΛΛΑΔΑ
ΓΕρμανια

Γιατι να δωσω στον Ελληνα σχεδον 800€;;;; Του τα χρωσταω;;; Οχι ρε θα ψαχτω και θα φερω απο το εξωτερικο για να κερδισω χρηματα.. Τι δηλαδη οι Ελληνες ειναι μαγκες;;;;Ακομη και τα σαμπουαν κομμωτικης απο το εξωτερικο μαζι με εξοδα αποστολης ειναι στη ΜΙΣΗ τιμη αποτι εδω απο ΧΟΝΔΡΕΜΠΟΡΑ!!!

Βασικα θα μπορουσα να γεμισω ολη τη σελιδα με τετοια παραδειγματα!!! Το μονο που ειναι πιο φτηνο εδω ειναι το ψωμι απο το φουρνο!! Απλα ο ΕΛΛΗΝΑΣ δε ΞΕΡΕΙ!! δεν εχει ασχοληθει με το ιντερνετ οσο οι βορειοευρωπαιοι! Οποτε λεει α μωρε θα παω εδω διπλα στου μητσου να παρω τα πραγματα μιας και ειναι και φιλος και γνωστος.. Ναι αλλα ο φιλος και γνωστος θα σου φαει μπαμ μπαμ πανω απο τα μισα χρηματα....αλλα τι να λεμε τωρα...Ετσι ειναι ο Ελληνας!

α κατι ακομη...Ακομη και πυραντοχο χρομα για τζακια ειναι ΠΙΟ οικονομικο στο ebay απο το leroy merlin... 30€ εδω 10€ εκει!!!!



τωρα που το συζηταμε ..... Πώς μας κοροϊδεύουν και αγοράζουμε τα ίδια προϊόντα ακριβότερα

και κατι αλλο...ασχετο βεβαια...αλλα επειδη εχω γνωστο που εργαζεται σε μεγαλη βιομ. Γαλακτος.. Σε οσους εχουν παιδια και πινουν γαλα να προσεχουν το εξης: ΚΑΤΩ απο ΚΑΘΕ συσκευασια γαλακτος υπαρχουν νουμερα.. 1 ή 2 ή 3 ή ΚΑΝΕΝΑ!! Να αγοραζεται ΠΑΝΤΑ γαλατα που ΔΕΝ αναγραφουν Νουμερα!! Τα νουμερα δειχνουν το ΠΟΣΕΣ φορες εχει ΛΗΞΕΙ το γαλα και εχει γινει ΞΑΝΑ παστεριωση για να ξανα πωληθει!! Καντε ενα απλο τσεκαρισμα την επομενη φορα στο σουπερ μαρκετ!! Θα εκπλαγειτε!!! Σχεδον Ολα ειναι 2 ή 3!!! Ελαχιστα δεν γραφουν νουμερο απο κατω!!! ! ΑΥΤΑ τα λιγα!!!


όπως τα λες είναι δύο χρόνια Τώρα το ίδιο κάνω και εγώ ακόμη και σε μικροπράγματα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6312 από michalisgr

stergiosbik έγραψε:

michalisgr έγραψε:



Ετσι ειναι ο Ελληνας!


Γιατι ρε Μιχαλη εσυ δεν εισαι Ελληνας?
Η μηπως επειδη εκανες Γερμανια θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο!

Κ στο κατω κατω φιλοι μου μιας κ το εφερε η κουβεντα προτιμω να ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ (εστω με τα κακα του) παρα ν ανηκω στην υποτιθεμενη "αρεια φυλη" που βυθισε τον πλανητη σε 2 παγκοσμιους πολεμους!!!


ΕΛΛΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ.!!! αυτα ομως που εγραψα τι σχεση εχουν με το αν γουσταρω τη χωρα μου η οχι;;; ΛΑΤΡΕΥΩ την Ελλαδαρα μου...Δε λατρευω ομως το γεγονος να με κοροιδευουν!!και ολο αυτο που εγραψα εκει αποσκοπουσε..οχι στον αν μου αρεσει η ελλαδα η οχι..οποτε Ακυρο αυτο που εγραψες!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6319 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Μαζί σου με την ίδια ακριβώς άποψη.
ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ.
Μπορεί τα τετρακόσια χρόναι που μα σταν κάτω από άλλη ηγεμονία να ψάχναμε την επιβίωση κι οι άλλοι (λίγοι βασιλιάδες τους, με το αίμα των πολλών να φτιάχνανε παλάτια, που σήμερα χρησιμοποιούν για διαφημιστικούς λόγους..) για να λένε "δέστε τι έχουμε εμείς..."
αλλά όλοι αυτοί που τα θαυμάζουνε αγνοούν επιδεικτικά το τι ακριβώς προιόντα είναι αυτά.
Έχουμε μουσική και τέχνη που πρέπει να ψάξουν πολύ για να τη βρούν.
Μουσική που μιλάει στη καρδιά, στη ψυχή... ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΨΥΧΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ.
Συμφωνώ Μιχάλη.. αλλά να πιεσουμε, να πιέσουμε να μη μας κοροιδεύουν, να στηρίξουμε την ύπαρξη μας, την Ελλάδα, τις δουλειές μας, το τόπο μας, τους ανθρώπους δίπλα μας.. γιατί μονάχα όλοι μαζί μπορούμε να υπάρξουμε.
Δεν είναι η Ελλάδα τα λαμόγια, οι "εύκολοι", οι "άνετοι"..
Όχι οι ολλοί τουλάχιστον.
Κι όχι... ΔΕ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ... τα φάγατε λίγοι.. κι ήμασταν ανόητοι που δεν αντιδράσαμε σ αυτό.
Αυτή είναι η συμμετοχή των πολλών Ελλήνων... η ΜΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σ αυτό που βλέπαμε να γίνεται δίπλα μας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6321 από sugarboy

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Μαζί σου με την ίδια ακριβώς άποψη.
ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ.
Μπορεί τα τετρακόσια χρόναι που μα σταν κάτω από άλλη ηγεμονία να ψάχναμε την επιβίωση κι οι άλλοι (λίγοι βασιλιάδες τους, με το αίμα των πολλών να φτιάχνανε παλάτια, που σήμερα χρησιμοποιούν για διαφημιστικούς λόγους..) για να λένε "δέστε τι έχουμε εμείς..."
αλλά όλοι αυτοί που τα θαυμάζουνε αγνοούν επιδεικτικά το τι ακριβώς προιόντα είναι αυτά.
Έχουμε μουσική και τέχνη που πρέπει να ψάξουν πολύ για να τη βρούν.
Μουσική που μιλάει στη καρδιά, στη ψυχή... ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΨΥΧΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ.
Συμφωνώ Μιχάλη.. αλλά να πιεσουμε, να πιέσουμε να μη μας κοροιδεύουν, να στηρίξουμε την ύπαρξη μας, την Ελλάδα, τις δουλειές μας, το τόπο μας, τους ανθρώπους δίπλα μας.. γιατί μονάχα όλοι μαζί μπορούμε να υπάρξουμε.
Δεν είναι η Ελλάδα τα λαμόγια, οι "εύκολοι", οι "άνετοι"..
Όχι οι ολλοί τουλάχιστον.
Κι όχι... ΔΕ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ... τα φάγατε λίγοι.. κι ήμασταν ανόητοι που δεν αντιδράσαμε σ αυτό.
Αυτή είναι η συμμετοχή των πολλών Ελλήνων... η ΜΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σ αυτό που βλέπαμε να γίνεται δίπλα μας..



Έτσι μας μάθανε..... βολεψάκηδες να κοιτάμε την πάρτη μας..... και μας άρεσε.....

Στο Βέλγιο είδατε τι έγινε? Γιατί δεν παραδειγματιζόμαστε?

Ο Ευρωπαίος είναι ακόμα και σ'αυτό πιο προνοητικός, πήγαν να του βάλουν χέρι, και έκανε ΓΕΝΙΚΗ απεργία, φύλλο δεν κουνιόταν! Εμείς θα το κάνουμε μόλις διαπιστώσουμε οτι δεν έχουμε λεφτά για το γάλα του μωρού και αφου μας έχουν πάρει το σπίτι και τα... σώβρακα!

ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΡΑΔΟΚΟΥΝ! Αλλά πουουου μυαλό!!!!

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6325 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Ζαχαρία, κατάλαβα πόσο μεγάλη σημασία έχει να κοιτάμε τον δίπλα μας.. όχι τώρα... άλλά τώρα πολύ πολύ περισσότερο..
Χρωστάω δάνεια, γιατί στη δουλειά μου κάποια στιγμή κορόιδεψα απλό κόσμο.. κι η επιχείρηση φυσικά έκανε πως δεν ήξερε τίποτα..
Τα πλήρωσα από τη τσέπη μου.. και νοιώθω κορόιδο απέναντι στον εαυτό μου.
Ακόμα πολλές φορές νοιώθω αδύναμος να σηκώσω το ανάστημα (όσο έχω τέλος παντων...) απέναντι σ αυτό που βλέπω και νοιώθω.. κι αυτό με κάνει να νόιώθω άσχημα.
Νοιώθω ανόητος γιατί ξέρω.. και δε κάνω όσα θα πρεπε... εκτός ίσως απ το να κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ, μ αυτά που θέλω να πιστευω πως δεν έχουν αλλοι να πούνε για μένα.. (αλλά πάντα εκεινοι οι πολλοί, ξέρουν καλύτερα..)
Πρέπει κάτι να κάνουμε, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ... δε γίνεται πλέον αυτό... να μας φτύνουν, να μας εκβιάζουν.. και μεις να μετράμε αν έχει λιγάκι ακόμα περιθώριο ν αναπνεύσουμε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6333 από stergiosbik

michalisgr έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

michalisgr έγραψε:



Ετσι ειναι ο Ελληνας!


Γιατι ρε Μιχαλη εσυ δεν εισαι Ελληνας?
Η μηπως επειδη εκανες Γερμανια θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο!

Κ στο κατω κατω φιλοι μου μιας κ το εφερε η κουβεντα προτιμω να ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ (εστω με τα κακα του) παρα ν ανηκω στην υποτιθεμενη "αρεια φυλη" που βυθισε τον πλανητη σε 2 παγκοσμιους πολεμους!!!


ΕΛΛΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ.!!! αυτα ομως που εγραψα τι σχεση εχουν με το αν γουσταρω τη χωρα μου η οχι;;; ΛΑΤΡΕΥΩ την Ελλαδαρα μου...Δε λατρευω ομως το γεγονος να με κοροιδευουν!!και ολο αυτο που εγραψα εκει αποσκοπουσε..οχι στον αν μου αρεσει η ελλαδα η οχι..οποτε Ακυρο αυτο που εγραψες!!


Μιχαλη δε γινεται να τους βαζεις ΟΛΟΥΣ στο ιδιο τσουβαλι!
Το κανεις ομως κ αυτο προσωπικα με θιγει οπως κ με θιγει οταν οι περισσοτεροι Ευρωπαιοι μας αποκαλουν κλεφτες!
Εσυ δεν εχεις γνωρισει ουτε εναν σωστο επαγγελματια?
Περιεργο αλλα εγω ξερω πολλους!
Κ να εισαι σιγουρος οτι κ εμενα δε μ αρεσει να με κοροιδευουν οι κακοι εμποροι.
Οπως επισης να ξερεις οτι κ ξενοι εμποροι αν ερχοταν εδω μετα απο λιγο καιρο τα ιδια θα εκαναν με την ασυδοσια που υπαρχει.
Ξερω συγκεκριμενα 2 Βορειοευρωπαι(ε)ους εδω στην πολη μου που μετα απο λιγα χρονια μονιμης παρουσιας τους εχουν εξελιχθει σε μεγαλα λαμογια.
Οπως επισης δεν ειναι τυχαιο οτι παρα πολλοι συμπατριωτες μας που ειναι στο εξωτερικο εχουν διαπρεψει.
Η λυση δεν ειναι να τα ισοπεδωνουμε ολα αλλα αντιθετως να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ τους σωστους συμπατριωτες εμπορους.
Δεν εχω κατι μαζι σου, εχω ομως με την νοοτροπια που διακατεχει καποιους απο μας.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.267 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ