Συζήτηση για τις κληρωσεις δώρων στο energ.gr

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131917 από dryianni

lefteris έγραψε: 1oν Άλλο σκέφτεσαι και άλλο γράφεις...Πουθενά στα παραπάνω δεν ρώτησες ή έκανες μνεία για ''κρυφές΄΄ επιβαρύνσεις του Forum.??? :blink: Πόσο μάλλον να απαντήσω εκ μέρους των διαχειριστών για κάτι που δεν υφίσταται :woohoo:

2ον Δεν θυμάμαι κανένα διαγωνισμό του forum που να αφορούσε επιπρόσθετες ή κρυφές επιβαρύνσεις.
Απλά ήταν είδη θέρμανσης προσφοράς των δωροθετών, που προς τιμή τους προσφέρουν. Δεν είχε εγκατάσταση προσθερθεί από κανέναν από όσο γνωρίζω.
Αν αναφερεσαι σε κάποιο που αγνοώ, παρακαλώ... :P

Αυτό ακριβώς εννοώ. Ότι η εγκατάσταση δεν περιλαμβανόταν πουθενά. Όταν το δώρο κάνει 600 ευρώ και η εγκατάσταση 300, πόσο δώρο είναι; Από την άλλη, αυτό δίνει ο άνθρωπος, θα του πούμε γιατί δε μας το βάζει κιόλας; Γιατί όμως με περισσή ευκολία καταδικάζουμε τον άλλον που το τοποθετεί κιόλας; Επειδή δε θα μας βάλει τη γυψοσανίδα ή επειδή δε θα μας βάλει τον ηλιακό επάνω στο δώμα ή κρεμασμένο στο κάγκελο; Έλεος πια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131918 από lefteris
Όντως αν ο διαγωνισμός αφορούσε ενα αυτοκίνητο, γιατί αυτός ο άτιμος ο δωροθέτης δεν είχε σκεφτεί να μας έχει και ενάν οδηγό να μας πηγαίνει όπου θέλουμε και με βενζίνη ενοείται πάντα στο ρεζερβουάρ !!!
Έτσι και το τζάκι να έρχεται κάποιος και να μας το ανάβει όποτε θέλουμε. :whistle:

Ρε δεν πάμε καλά :lol:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF, SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131919 από SakiSystem

Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by SakiSystem.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131922 από Stavrax
@dryianni
Την πραγματική αιτία της παρεξήγησης, αδυνατώ να την καταλάβω. Αν θεωρείτε ότι οι κανόνες με τους οποίους εκτελούνται οι κληρώσεις στο φόρουμ έχουν πρόβλημα διαφάνειας, θα ήταν καλό να κάνετε τις προτάσεις βελτίωσης που επιθυμείτε, οι οποίες θα αξιολογηθούν από την αντίστοιχη ομάδα και αν κριθούν σωστές θα εφαρμοστούν. Η τακτική όμως των υπονοούμενων χωρίς την απαραίτητη τεκμηρίωση, δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131937 από lefterismega
Το θέμα έγινε τριχιά .... μάλλον ...

Δηλώνω λάτρης του Love Radio αλλά επίσης λάτρης των δικαιωμάτων και της διαφάνειας !
Εν προκειμένω ... εδώ έχουμε μια "λοταρία" όπως μετονομάστηκε που για να συμμετέχει κάποιος θα πρέπει να πραγματοποιήσει κλήση που συνεπάγεται χρέωση 1,23€ και άλλες (μετά) διάφορες χρεώσεις που έπρεπε να ξεψαχνίσει ένα site για τις βρει !
Απο την άλλη, ... έχω συμμετάσχει σε μία "κλήρωση" του energ.gr γράφοντας απλά το nickname μου και φυσικά ΔΩΡΕΑΝ !...
Κε dryianni με όλο το σεβασμό ... εσείς θεωρείτε ότι αυτά τα 2 είναι ίδια ?
...δεν λέω ... οι προθέσεις σας μπορεί να είναι "καλές" αλλά θα πρέπει να αποδειχθούν εδώ .

Τέλος .... θα προτιμούσα το 1,23 ευρώ μου (ή το κάθε 1,23) να το παρείχα στο "Χαμόγελο του παιδιού" ή στα "παιδιά σύνδρομο down" κλπ κλπ ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132000 από dryianni

Stavrax έγραψε: @dryianni
Την πραγματική αιτία της παρεξήγησης, αδυνατώ να την καταλάβω. Αν θεωρείτε ότι οι κανόνες με τους οποίους εκτελούνται οι κληρώσεις στο φόρουμ έχουν πρόβλημα διαφάνειας, θα ήταν καλό να κάνετε τις προτάσεις βελτίωσης που επιθυμείτε, οι οποίες θα αξιολογηθούν από την αντίστοιχη ομάδα και αν κριθούν σωστές θα εφαρμοστούν. Η τακτική όμως των υπονοούμενων χωρίς την απαραίτητη τεκμηρίωση, δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι.

Αγαπητέ Stavrax ούτε εγώ αντιλαμβάνομαι το αίτιο της παρεξήγησης. Θεωρώ ότι οι κανόνες με τους οποίους εκτελούνται οι κληρώσεις στο φόρουμ ΔΕΝ έχουν πρόβλημα διαφάνειας. Απολύτως κανένα πρόβλημα!
Ούτε όμως άφησα υποννούμενο. Μίλησα ξεκάθαρα, σε σχέση με τις εξής διατυπώσεις:
1) Του διαχειρστή, κυρίου jnet, ο οποίος αβίαστα χαρακτήρισε τα προϊόντα κλήρωσης του συγκεκριμμένου ραδιοφωνικού σταθμού ως stock, καταδεικνύοντας -κατά τη γνώμη του- ότι η τελική αξία που αναγράφεται στον εν λόγω διαγωνισμό είναι ουσιαστικά πολύ μικρότερη. Εκεί λοιπόν αντιπαρέβαλα τους διαγωνισμούς του forum, με την εξής -εύλογη, νομίζω- απορία (εκλαϊκευμένα): "Δηλαδή τα δώρα που δίνουν οι άλλοι είναι stock και αυτά που δίνετε εσείς δεν είναι"; Εγώ δεν είπα σε καμμία περίπτωση ότι είναι stock τα προϊόντα των χορηγών του energ. Άλλος είπε ότι είναι stock των άλλων διαγωνισμών. Στο θέμα έδωσε αποστομωτική απάντηση ένας από τους ίδιους τους χορηγούς των διαγωνισμών του energ.gr
2) Οι χρήστες lefteris και lefterismega μίλησαν για "κρυφές χρεώσεις", πέραν αυτών του €1,23 ανά συμμετοχή. Οτι δηλαδή θα ζητηθεί από τους νικητές extra κόστος για τις εγκατάστάσεις, κ.λ.π. Εκτός του ότι κάτι τέτοιο δεν προκύπτει -όπως τουλάχιστον αναφέρεται στο site, αλλά κι εγώ συμφωνώ ως προς ότι στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό- έθεσα το -επίσης, θεωρώ- εύλογο ερώτημα (εκλαϊκευμένα): "Γιατί σε πειράζει όταν δε βάζει ο άλλος διαγωνισμός εγκατάσταση και δε σε πειράζει που όλοι οι διαγωνισμοί του energ.gr είναι εξ΄ορισμού χωρίς εγκατάσταση"; "Γιατί θεωρείς κρυφή χρέωση το επιπλέον κόστος εγκατάστασης που μπορεί να απαιτηθεί σε πολύ ιδιαίτερες συνθήκες για τον άλλο διαγωνισμό και δε θεωρείς εξίσου κρυφή χρέωση το ότι το κόστος της εγκατάστασης ενός δώρου από διαγωνισμό του energ.gr μπορεί να φθάσει και την ίδια την αξία του δώρου;" Άρα όταν ένα δώρο πρέπει να πληρωθεί άλλο τόσο για να το πάρεις, τότε δε λέγεται δώρο.
Συνοψίζοντας και επειδή όπως βλέπετε δεν παίζω με τις λέξεις, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τους κανόνες διαγωνισμών του energ.gr. Αδυνατώ όμως να καταλάβω, σύμφωνα πάντα με τη λογική των 2 προαναφερθέντων, γιατί ενώ όταν ένα δώρο €5000 έχει χρέωση €1,23 για να το πάρεις λέγεται "λοταρία" (σωστά λέγεται λοταρία, κατά τη γνώμη μου, μια και μαζεύει λίγα από πάρα πολλούς) ενώ ένα δώρο αξίας, π.χ., €1000, που θέλει €500 για να το εγκαταστήσει ένας, συνεχίζει να λέγεται "δώρο" και όχι " 66% έκπτωση στην εγκατάσταση και λειτουργία....";
Τελειώνοντας, στηλίτευσα την -κατά τη γνώμη μου- ελαφρώς υποκριτική στάση των 2 προαναφερθέντων σε σχέση με την ύπαρξη του φαινομένου "το τυρί και η φάκα". Σαφώς και υπάρχει εμπορικό συμφέρον στο Ρ/Σ, εξ ου και η χρέωση των sms. Το ίδιο όμως και απαράλλακτο εμπορικό συμφέρον υπάρχει και από πλευράς του forum σε ό,τι αφορά τους διαγωνισμούς που γίνονται σε αυτό γιατί χορηγοί τέτοιων διαγωνισμών μπορούν να γίνουν μόνο οι διαφημιζόμενοι, οι οποίοι πληρώνουν διαφήμιση στο portal energ.gr.
Με άλλα λόγια, αγαπητέ Stavrax, αν εγώ έχω μία εταιρεία με ηλιακούς θερμοσίφωνες και θελήσω να κάνω διαγωνισμό εδώ μέσα για διαφημιστικούς, φυσικά λόγους, θα μου το επιτρέψετε; Ή θα μου πείτε ευγενικά -όπως παρακολουθώ τόσον καιρό στο forum, μη βιαστείτε να με διαψεύσετε- ότι θα πρέπει να είμαι διαφημιζόμενος;
Ζητώ συγγνώμη για τη μακροσκελή και κουραστική για πολλούς αναφορά μου. Δυστυχώς, μετά από τόσα posts, αναγκάστηκα να γράψω ένα που συμπεριέλαβε όλες τις προηγούμενες απαντήσεις μου στο θέμα για να μην υπάρχει καμμία παρεννόηση. :dry:
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ