Πουρνάρια: γνώμες & εμπειρίες!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9006 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Πουρνάρια: γνώμες & εμπειρίες!
Αποψίλωση έκαναν στις δασικές εκτάσεις της Άνω Μεσσηνίας λαθροϋλοτόμοι, οι οποίοι είχαν φορτώσει περισσότερους από πέντε τόνους κομμένους κορμούς δέντρων σε τρία αγροτικά φορτηγάκια!

Όμως, εντοπίστηκαν από αστυνομικούς σε δυο διαφορετικές περιοχές και συνελήφθησαν.

Η ταυτόχρονη επιχείρηση της ΟΠΚΕ, της Τροχαίας και άλλων αστυνομικών υπηρεσιών της Μεσσηνίας στις περιοχές γύρω από το Ασπρόχωμα, οδήγησε στον εντοπισμό των δραστών που έκοψαν τα δέντρα από ρέματα στην ευρύτερη περιοχή. Τα αυτοκίνητα και τα κομμένα ξύλα κατασχέθηκαν και φυλάσσονται σε χώρο του Δασαρχείου, ενώ υποβλήθηκε μήνυση σε βάρος των οδηγών για παράνομη υλοτομία και μεταφορά δασικών προϊόντων.

Όμως, η παράνομη υλοτομία οργιάζει και σε πολλές περιοχές της Πυλίας, το Πλατύ, τον Ανεμόμυλο και το Αριστοδήμειο.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9048 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Πουρνάρια: γνώμες & εμπειρίες!

mastoras έγραψε: Από που τα προμηθεύτηκες τα πουρνάρια ?

Δύσκολο να βρεις πουρνάρι σήμερα, και εάν βρεις με τι τιμή ? :unsure:

Το πουρνάρι όμως κύριοι νομίζω αργεί να ξεραθεί....δεν του φτάνει μια σεζόν.



Να πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας που τα έχω σε αφθονία στο χωριό μου. Η τιμή του είναι ακριβότερη απ΄τα άλλα. Δεν του φτάνει μια σαιζόν για να ξεραθεί. Έχει πολύ σκληρό ξύλο, δηλαδή η αλυσίδα του αλυσοπρίονου στο πουρνάρι συναντά ιδιαίτερη δυσκολία και θέλει συχνότερο τροχίσματα απ΄ότι π.χ. ο δρυς ή η οξυά.
Η καύση του ιδιαίτερα σε τζάκι είναι από τις πλέον αποδοτικές. Κρατάει κάρβουνο, δεν καίγεται γρήγορα.Τα κάρβουνα από πουρνάρι είναι τα καλύτερα. Τα χλωρά όμως πουρνάρια βγάζουν πολύ καπνό στην καύση τους.
Σε λέβητα που τα καίω φέτος δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με άλλα ξύλα. Η τιμή τους στα Ιωάννινα από 150-180€/τόνο.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ