Για Νέα Μέλη: Βοήθεια για την κατάλληλη επιλογή

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6234 από KERBEROS
Όσα νέα μέλη θέλουν τις 'πρώτες βοήθειες' στο θέμα της επιλογής θέρμανσης για το σπίτι τους, ας ποστάρουν εδώ στοιχεία του σπιτιού και ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6663 από akis

KERBEROS έγραψε: Όσα νέα μέλη θέλουν τις 'πρώτες βοήθειες' στο θέμα της επιλογής θέρμανσης για το σπίτι τους, ας ποστάρουν εδώ στοιχεία του σπιτιού και ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει.


ΑΚΗΣ απο ασβεστοχωρι μεζονετα 3οροφη 240m με καλη θερμομονωση (θερμοπροσοψη βορεινης πλευρας,κουφωματα θερμοδιακοπης ενεργειακα τζαμια διπλα) εχω τοποθετηση ενδοδαπεδια εχω δυο τζακια το ενα νερου ενεργειακο και το αλλο ενεργειακο αεροθερμο και η τελικη επιλογη μου ειναι και η βασικοτερη ειναι ο λεβητας pellet 23kw της CARIA που προτεινει η εταιρια της ολης εγκαταστασης και ειμαι σε μια φαση ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ μηπως μου προκυψει κατι καλυτερο... ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6667 από jnet

akis έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσα νέα μέλη θέλουν τις 'πρώτες βοήθειες' στο θέμα της επιλογής θέρμανσης για το σπίτι τους, ας ποστάρουν εδώ στοιχεία του σπιτιού και ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει.


ΑΚΗΣ απο ασβεστοχωρι μεζονετα 3οροφη 240m με καλη θερμομονωση (θερμοπροσοψη βορεινης πλευρας,κουφωματα θερμοδιακοπης ενεργειακα τζαμια διπλα) εχω τοποθετηση ενδοδαπεδια εχω δυο τζακια το ενα νερου ενεργειακο και το αλλο ενεργειακο αεροθερμο και η τελικη επιλογη μου ειναι και η βασικοτερη ειναι ο λεβητας pellet 23kw της CARIA που προτεινει η εταιρια της ολης εγκαταστασης και ειμαι σε μια φαση ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ μηπως μου προκυψει κατι καλυτερο... ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ


Ενδοδαπέδια μπράβο.
Εχεις συγκεκριμένο Budget για την θέρμανση σου?

Ισως θα μπορούσες αν δείς και λύσεις με αντλίες θερμοτητας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6669 από Τάκης

akis έγραψε:
ΑΚΗΣ απο ασβεστοχωρι μεζονετα 3οροφη 240m με καλη θερμομονωση (θερμοπροσοψη βορεινης πλευρας,κουφωματα θερμοδιακοπης ενεργειακα τζαμια διπλα) εχω τοποθετηση ενδοδαπεδια εχω δυο τζακια το ενα νερου ενεργειακο και το αλλο ενεργειακο αεροθερμο και η τελικη επιλογη μου ειναι και η βασικοτερη ειναι ο λεβητας pellet 23kw της CARIA που προτεινει η εταιρια της ολης εγκαταστασης και ειμαι σε μια φαση ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ μηπως μου προκυψει κατι καλυτερο... ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ


Θα σου προτείνω αυτόν που χρησιμοποιώ εγώ, pellmax CU, 25kw, Σουηδικός. Διεθέτει εξωτερική αντιστάθμιση, λειτουργία πάντα στη δυνατόν μικρότερη ισχύ ανάλογα με τις εξωτερικές θερμοκρασίες και νομίζω ότι είναι πολύ οικονομικός στη λειτουργία. Κόστος γύρω στα έξι χιλιάρικα. Αφού ψάχνεις, ρίξε του μια ματιά.
ΥΓ Μέσα στις επιλογές του λογισμικού του έχει και τη λειτουργία για ενδοδαπέδια θέρμανση με επι μέρους επιλογή στο εόδος πατώματος (ξύλινο πλακάκι).

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Τάκης. Αιτία: Συμπλήρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6791 από akis

jnet έγραψε:

akis έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσα νέα μέλη θέλουν τις 'πρώτες βοήθειες' στο θέμα της επιλογής θέρμανσης για το σπίτι τους, ας ποστάρουν εδώ στοιχεία του σπιτιού και ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει.


ΑΚΗΣ απο ασβεστοχωρι μεζονετα 3οροφη 240m με καλη θερμομονωση (θερμοπροσοψη βορεινης πλευρας,κουφωματα θερμοδιακοπης ενεργειακα τζαμια διπλα) εχω τοποθετηση ενδοδαπεδια εχω δυο τζακια το ενα νερου ενεργειακο και το αλλο ενεργειακο αεροθερμο και η τελικη επιλογη μου ειναι και η βασικοτερη ειναι ο λεβητας pellet 23kw της CARIA που προτεινει η εταιρια της ολης εγκαταστασης και ειμαι σε μια φαση ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ μηπως μου προκυψει κατι καλυτερο... ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ


Ενδοδαπέδια μπράβο.
Εχεις συγκεκριμένο Budget για την θέρμανση σου?

Ισως θα μπορούσες αν δείς και λύσεις με αντλίες θερμοτητας.


Το BUDGET μου απογορευει να φλερταρω με γεωθερμικα συστηματα
Ομως μου επιτρεπει να δω μια ΗΛΙΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ αντλια θερμοτητας αερος/νερου,κι αυτη με μια επιφυλαξη διοτι οι χαμηλες θερμοκρασιες της περιοχης μου νομιζω οτι δεν θα επιτρεψουν σε ενα τετοιο συστημα να εχει την οικονομια-αποδοση που υποσχονται οι εταιριες...
Σιγουρα με ενα τετοιο συστημα γλυτωνεις την λαντζα αλλα απο οικονομια αξιζει?
πραγματικα η τελικη αποφαση ειναι πολυ δυσκολη στο ποια θα ειναι η ΒΑΣΗ της θερμικης πηγης ενεργειας ενως σπιτιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6792 από akis
ευχαριστω για τη βοηθεια...
θα ριξω μια ματια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ