Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170896 από mecheng
Είμαι κάτοχος μιας παλιάς σόμπας πετρελαίου η οποία δεν χρησιμοποιείται εδώ και κάποια χρόνια λόγω βλάβης με αποτέλεσμα την ανεπαρκή θέρμανση της κατοικίας. Πιο συγκεκριμένα δεν εισέρχεται καθόλου πετρέλαιο στις εστίες καύσης ή εισέρχεται πολύ λίγο και η σόμπα δεν ανάβει καθόλου, είχαμε προσπαθήσει τότε με έναν υδραυλικό και κάποιον άλλο να την επισκευάσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε, είτε έχει βουλώσει κάτι είτε υπάρχει πρόβλημα με το καρμπυρατέρ. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος/οι μάστορας/τεχνίτης στην Αθήνα που να γνωρίζει από σόμπες πετρελαίου και παρόμοια συστήματα για την επιδιόρθωση του προβλήματος;

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170916 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου
παρε κανα τηλ εκει που τις πουλανε πιθανοτατα το καρμπυρατερ θελει καθαρισμα η οι εισαγωγε ριξε μια ματια και σ αυτο αν νομιζεις οτι μπορεις να κανεις κατι μονος σου www.kmaninos.gr/images/odigies-xrisis-ka...ompas-petrelaiou.pdf


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170922 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου

mecheng έγραψε: Είμαι κάτοχος μιας παλιάς σόμπας πετρελαίου η οποία δεν χρησιμοποιείται εδώ και κάποια χρόνια λόγω βλάβης με αποτέλεσμα την ανεπαρκή θέρμανση της κατοικίας. Πιο συγκεκριμένα δεν εισέρχεται καθόλου πετρέλαιο στις εστίες καύσης ή εισέρχεται πολύ λίγο και η σόμπα δεν ανάβει καθόλου, είχαμε προσπαθήσει τότε με έναν υδραυλικό και κάποιον άλλο να την επισκευάσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε, είτε έχει βουλώσει κάτι είτε υπάρχει πρόβλημα με το καρμπυρατέρ. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος/οι μάστορας/τεχνίτης στην Αθήνα που να γνωρίζει από σόμπες πετρελαίου και παρόμοια συστήματα για την επιδιόρθωση του προβλήματος;

Ευχαριστώ.

Τις λεγόμενες Kresky αναφέρεσαι. Είχαμε στο χωριό κάποιον που ασχολούταν . Πλέον έχει συνταξιοδοτηθεί, εάν θες να τον ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιον εντός Αττικής.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170968 από mecheng
Απαντήθηκε από mecheng στο θέμα Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου

dimlyk έγραψε: παρε κανα τηλ εκει που τις πουλανε πιθανοτατα το καρμπυρατερ θελει καθαρισμα η οι εισαγωγε ριξε μια ματια και σ αυτο αν νομιζεις οτι μπορεις να κανεις κατι μονος σου www.kmaninos.gr/images/odigies-xrisis-ka...ompas-petrelaiou.pdf


Το έχω δει το συγκεκριμένο αλλά δεν βοηθάει σε κάτι, έχω ψάξει και διάφορα βίντεο με καθαρισμό, το πιο χρήσιμο που βρήκα είναι το παρακάτω και ίσως προσπαθήσω να το εφαρμόσω.

Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mecheng.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170969 από mecheng
Απαντήθηκε από mecheng στο θέμα Re:Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου

meletis έγραψε: Τις λεγόμενες Kresky αναφέρεσαι. Είχαμε στο χωριό κάποιον που ασχολούταν . Πλέον έχει συνταξιοδοτηθεί, εάν θες να τον ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιον εντός Αττικής.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι, η δική μου σόμπα είναι μάρκας Duotherm, παλιά μάρκα που το εργοστάσιο κατασκευής πρέπει να έχει κλείσει. Έχω βρει αυτά τα καρμπυρατέρ μάρκας TOBY που είναι τα μόνα που βρίσκω αλλά δεν ταιριάζει με την σόμπα.... χρειάζεται μετατροπές με σωληνάκια και διάφορα άλλα, οπότε ο καθαρισμός του υπάρχοντος καρμπυρατέρ είναι μονόδρομος. Ρώτα αυτόν τον γνωστό σου θα το εκτιμούσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170974 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Βλάβη σε παλιά σόμπα πετρελαίου
Δεν είναι δύσκολος ο καθαρισμός αλλά θέλει προσοχή καλή τύχη αν το επιχειρήσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ