Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168414 από asterias
Απαντήθηκε από asterias στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
Φιλε μου λεφτα για την εγκατασταση εχω,να φτιαξω κ γαμω της εγκαταστάσεις.... μονο που αντι να τελειώνει το σπιτι μεχρι τελος του χρονου απο την ανακαίνιση,θα παει 2 χρονια πισω!τα 1500 που σ λεω ειναι η λυση να μπω φετος μεσα,
Η πολυκατοικια εχει λεβητα μεγαλο μαντεμενιο,εγω θελω απεξαρτηση απο αυτον και οχι πολλα εξοδα σε συστημα θερμανσης γιατι πρεπεινα μπω μεσ,κ τα λεφτα απλος πρεπει να τα μοιρασω και σε αλλα πραγματα,75 τετραγωνικα κεντρικη Εύβοια ποσο ποια διαφορα θα εχω θερμανση πετρελαιο με ξυλολεβητα η πελλετολεβητα?500€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168453 από GEORGES81
Απαντήθηκε από GEORGES81 στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
ΜΙΑς κ λες πολυκατοικια εχεις εξασφαλισει το που θα τοποθετηθει οτιδηποτε βαλεις? μπαλκονι ξεχνα τοαπαγορευονται καυσιμα κ τα πελλετ σιγουρα δν θα μπορεις να εχεις πολλα. σε κανα κονοχρηστο χωρο της οικοδομης σιγα μη σ αφησουν. Τα εχεις εξετασει αυτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168457 από asterias
Απαντήθηκε από asterias στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
καλησπερα,ιδιοκτητο ειναι το οικημα,δεμ υπαρχει θεμα που θα τοποθετηθει.οτι μπει δηλ..
ο καθενας απο συζητησεις που κανω,λεει τα δικα του.
πχ.ειχε λεβητα ξυλου και εβαλε αεροθερμη σομπα επειδη εβαζε ξυπνητηρι καθε 3 ωρες να γεμισει.
αλλος ειχε λεβητα πετρελαιου και εβαλε υδραυλικο τζακι και εχει βρει την χαρα και την υγεια του.
αλλο ςεχει ξυλολεβητα και λεει τι να κανω αφου εχω φτηνα ξυλα.
αλλος εχει κιτουραμι και καιει σε διαμερισμα χαλκιδα 500ε πετρελαιο 4 μηνες καλοριφερ στους 20 βαθμους
αλλοςμετατροπη λεβητα πετρελαιου μετατροπη σε πελλετ και ειναι ευχαριστημενος,
εμενα ολο αυτο μου φαινεται παζλ,γιατι και μικρο διαμερισμα εχω και λιγες απωλειες εχω,το ειχα πει κ σε αλλο ποστ παλιο,οτι για 400Ε τον χρονο εξοικονομιση δεν θελω να εχω κουβαλιματα και σακια και ξυλα και και,δηλ με 13700 θερμιδες απωλειες στην χαλκιδα ποσο ποιο φτηνα θα την βγαλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168458 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
κοιτα για ατομικες μοναδες πετρελαιου μια χαρα υπαρχουν σε αρκετες μαρκες γυρω στο 1000


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169583 από sdiotis
Απαντήθηκε από sdiotis στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά

Εγώ σε μονοκατοικία στη νότια Εύβοια, έβαλα λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου αλλά μετά από 2 χρόνια λειτουργίας (φέτος είναι ο 3ος χειμώνας) πολύ μικρή διαφορα είδα στην κατανάλωση. Από πέρισυ απομόνωσα τα 60 τ.μ. του σπιτιού και ζεσταίνω το υπόλοιπο 110 τ.μ. Μου καίει με ανοικτό το θερμοστάτη για 12-15 ώρες / 24ωρο 10-15 λίτρα / ημέρα. Τώρα αλλάζω μπεκ στον καυστήρα με μικρότερο ώστε να καλύπτω το θερμικό φορτίου που είναι 15.000 Kcal/h. Στο μεταξύ σε σύγκριση με αυτά που διάβαζα και διαβάζω, η θερμοκρασία των καυσαερίων στην έξοδο του λέβητα δεν πέφτει κάτω από 130 βαθμούς αντί για 70-80 όπως διαβάζω σε διάφορους κατασκευαστές και πωλητές. Με τέτοια θερμοκρασία τι πλαστικός σωλήνας θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί όπως προτείνουν κάποιοι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169639 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λεβητες συμπυκνωσης με το ζορι!
ποιος προτεινει πλαστικο σωληνα για καπνοδοχο σε λεβητα πετρελαιου ?
ο δικος σου κατασκευαστης τι θερμ0κρασιες δινει ?
κι ολα αυτα ισχυουν για ιδανικες συνθηκες καυσης καινουριο και πεντακαθαρο λεβητα κλπ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ