θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162187 από alex5815
Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια

Εχω έναν λεβητα wolf 50.000 θερμιδες με 3 κυκλοφορητες ( 1 ισογειο και οροφο 2 ζεστο νερο χρησης και 3 καλοριφερ υπογειο )και δυο θερμοστατες
Ισογειο θερμοστατης καλοριφερ

Υπογειο θερμοστατης καλοριφερ και μποιλερ

το προβλημα μου είναι το εξης ας πουμε στο ισογειο είναι ο θερμοστατης στους 17 βαθμους ο λεβητας τι θερμοκρασια πρεπει να εχει και τα κουμπια στον κατω θερμοστατη που πρεπει να είναι στο μποιλερ η στο καλοριφερ .
όταν τον εχω στο μποιλερ όλα καλα και τα ζεστα νερα χρηγσης όταν τον βαζω στο κατω μονο καλοριφερ η θερμοκρασια στον λεβητα είναι γυρω 30 βαθμους γιατι πηγα να κανω μπανιο και ξεπαγιασα .
πηρα τον καυστηρατζη και μου ειπε να τον βαλω στο καλοριφερ γιατι στο μποιλερ θα με αφανισει στο πετρελαιο.
Και ρωταω γιατι δουλευει συνεχεια κάθε λιγο και λιγακι όταν τον εχω στο μποιλερ χωρις να ξοδευω νερο ζεστο χρησης και χωρις να κυκλοφορουν νερα στα καλοριφερ μηπως υπαρχει καποιο προβλημα



Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by alex5815.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162197 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου
Αν κατάλαβα καλά απ΄την περιγραφή σου, όταν τον έχεις στο μπόιλερ είναι σαν να τον έχεις σε συνεχή λειτουργία χωρίς θερμοστάτη και επομένως λογικά δουλεύει συνεχώς μέχρι να πιάσει την ανώτερη θερμοκρασία του π.χ. 75 οC. 'Όταν μετά από λίγο αυτή η θερμοκρασία πέσει λίγο θα ξαναπάρει μπροστά και ούτω καθ εξής.
Η απλή λύση είναι να τον βάζεις στο μπόιλερ μόνο όταν θα κάνεις μπάνιο ή χρειάζεσαι ΖΝΧ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex5815

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162204 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου
ευχαριστω για την απαντηση

στον λεβητα ειναι στους 75 βαθμους το οργανο που δειχνει γιατι πειανει μονο 35 βαθμους μετα κλεινει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162209 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου
προφανως υπαρχει καποιο λαθος στην συνδεσμολογια των θερμοστατων
η το σπιτι σου εχει τοσο μικρες απωλειες που δεν δουλευει ποτε ο λεβητας :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex5815

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162211 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου
Κατα την αποψη μου επρεπε να μπει 1 κυκλοφορητης αναλογος της εγκαταστασης πινακας αυτονομιας και ηλεκτροβανες στα διαμερισματα και το μποιλερ ισως το κοστος να ηταν λιγο παραπανω αλλα ετσι ειναι το σωστο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex5815

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162215 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου
οι θερμοστατες εχουν χρονια ετσι απλως εγω επειδη λειπω στο εξωτερικο δεν θυμαμαι πως ειχα πριν τα κουμπια στον θερμοστατη στο μποιλερ η καλοριφερ νομιζω τα ειχα στο μποιλερ γιατι το καζανι ηταν στους 75 βαθμους ενω τωρα 35 περιπου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ