Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166459 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

nikosSAT έγραψε: Καλησπέρα,
έχω την HR-100 και πρόσφατα άλλαξα το μοτερ που γυρίζει τον κοχλία του πέλετ.
από τότε, αν παρατήρησα σωστά, η σόμπα σβήνει πολύ συχνά με την ένδειξη για για καθαρισμό στο ποτιράκι που όντος πιάνει κρούστα και το τζάμι μαυρίζει.
νομίζω ότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα πελετ. Το έχω βάλει στο -5 και αέρα στο +5 και με άλλους συνδυασμούς αλλά δεν λειτουργεί σωστά.
πως μπορώ να μπω στο μενου και να μειώσω επιπλέον το πελετ ή κάποια άλλη συμβουλή για να δοκιμάσω ?

Ξανα βαλε τις ρυθμισεις στο στανταρ.
Θα μπεις με τον κωδικο Α9 στο μενου default settings.
Εκει θα πας στο μενου power modulation, power min και power max.Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.
Ετσι ρυθμιζεις το πελετ.
Μετα για τις στροφες πηγαινεις στο rpm smokefan.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166460 από Jwalker
Απαντήθηκε από Jwalker στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
στην διαδικασία λειτουργίας (3η φάση) μου έχει απο μόνο του 2150 στροφές. Είναι πολλές να τις μειώσω ή να τις αφήσω έτσι ? πρώτη φορά ασχολούμαι με το πελλετ και δεν γνωρίζω την τέλεια φλόγα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166489 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Έχεις βάλει το ίδιο μοτέρ σε στροφές στο κοχλία? Μήπως άλλαξες πέλλετ?πειράξει τίποτα ρυθμίσεις?είναι καθαρά καμινάδα διαφράγματα σωληνα εισόδου οξυγόνου μοτέρ καυσαερίων?δοκίμασε άλλο πέλλετ να δεις!!!

To moter είναι το ίδιο σε στροφές.
και με το περσινό πελετ που έκαιγα μέχρι τώρα και με το φετινό κάνει το ίδιο.
Δεν πείραξα ρυθμίσεις.
η σόμπα είναι καθαρή. αύριο θα ελέγξω την καμινάδα.
το μοτερ καυσαερίων πως μπορώ να το ελέγξω ότι είναι καθαρό. Δεν ξέρω να το ανοίγω.
Επίσης πριν 15 μέρες δεν διάβαζε ο αισθητήρας που είναι στο μοτερ καυσαερίων και η σόμπα άναβε αλλά μετά την πρώτη φλόγα δεν συνέχιζε να ρίχνει πέλετ και έσβηνε. Ήρθε ο τεχνικός έβαλε - έβγαλε το καλώδιο και μου είπε ότι είναι εντάξει αλλά μετά από 2 μέρες είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα και ψάχνωντας διαπίστωσα ότι ο αισθητήρας δεν ήταν καλά βαλμένος μέσα στο σωλήνα καυσαερίων. έχει ένα λάστιχο και ήταν λίγο χαλαρό και είχε βγει πιο έξω. τον έβγαλα τελείως, τον καθάρισα και τον έβαλα πάλι και από τότε δεν ξανασταμάτησε για αυτό το πρόβλημα. Μήπως δεν τον τοποθέτησα σωστά?
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikosSAT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166490 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Καλησπέρα,
έχω την HR-100 και πρόσφατα άλλαξα το μοτερ που γυρίζει τον κοχλία του πέλετ.
από τότε, αν παρατήρησα σωστά, η σόμπα σβήνει πολύ συχνά με την ένδειξη για για καθαρισμό στο ποτιράκι που όντος πιάνει κρούστα και το τζάμι μαυρίζει.
νομίζω ότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα πελετ. Το έχω βάλει στο -5 και αέρα στο +5 και με άλλους συνδυασμούς αλλά δεν λειτουργεί σωστά.
πως μπορώ να μπω στο μενου και να μειώσω επιπλέον το πελετ ή κάποια άλλη συμβουλή για να δοκιμάσω ?

Ξανα βαλε τις ρυθμισεις στο στανταρ.
Θα μπεις με τον κωδικο Α9 στο μενου default settings.
Εκει θα πας στο μενου power modulation, power min και power max.Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.
Ετσι ρυθμιζεις το πελετ.
Μετα για τις στροφες πηγαινεις στο rpm smokefan.


''Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.'' ποια τιμή πρέπει να έχει ο χρόνος που πρέπει να βάλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166497 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Τώρα η σόμπα σου αν δεν κάνω λάθος έχει ρύθμιση στα δυο πρώτα 1,8 και στο max 5,0.
Τα μειώνεις λίγο,και βλέπει το αποτέλεσμα. Το -5 που έβαζες πριν είναι σαν να έβαζες τα δυο πρώτα στο 1,3 και το max στο 4,5.
Οπότε για να μείωσης και άλλο το max (εκεί είναι το πρόβλημα σου) βάλτο κάτω από το 4,5 τα άλλα δυο και στο ίδιο να τα αφήσεις δεν έχεις θέμα.
Την ίδια εχω και τα εχω βάλει στο 1,2 τα πρώτα και στο 3,3 το max.
Το max προσπάθησε έχοντας βάλει τις στροφές του μοτέρ καυασεριων στο 2400 να μην μπουκώνει από φλόγα (τεράστια πορτοκάλι φλόγα).
Να κουνάς και τα σίδερα τακτικά γιατί βουλώνει η σόμπα.
Δεν υπάρχουν "πρέπει" αλλά παρατήρηση και εμπειρία, σιγά- σιγά θα μάθεις.
Αυτό που πρέπει είναι να ζεσταίνεται το σπίτι σου,γι άυτο την max τροφοδοσία να την μειώσεις όσο γίνεται λιγότερο.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166549 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε: Τώρα η σόμπα σου αν δεν κάνω λάθος έχει ρύθμιση στα δυο πρώτα 1,8 και στο max 5,0.
Τα μειώνεις λίγο,και βλέπει το αποτέλεσμα. Το -5 που έβαζες πριν είναι σαν να έβαζες τα δυο πρώτα στο 1,3 και το max στο 4,5.
Οπότε για να μείωσης και άλλο το max (εκεί είναι το πρόβλημα σου) βάλτο κάτω από το 4,5 τα άλλα δυο και στο ίδιο να τα αφήσεις δεν έχεις θέμα.
Την ίδια εχω και τα εχω βάλει στο 1,2 τα πρώτα και στο 3,3 το max.
Το max προσπάθησε έχοντας βάλει τις στροφές του μοτέρ καυασεριων στο 2400 να μην μπουκώνει από φλόγα (τεράστια πορτοκάλι φλόγα).
Να κουνάς και τα σίδερα τακτικά γιατί βουλώνει η σόμπα.
Δεν υπάρχουν "πρέπει" αλλά παρατήρηση και εμπειρία, σιγά- σιγά θα μάθεις.
Αυτό που πρέπει είναι να ζεσταίνεται το σπίτι σου,γι άυτο την max τροφοδοσία να την μειώσεις όσο γίνεται λιγότερο.



ευχαριστώ πολύ, έπαιξα με τις ρυθμίσεις λίγο
στο max είχε 4,1 και το έβαλα 3,1 με -5 πελετ και +4 αέρα
δούλεψε περίπου 12 ώρες στο max όταν πριν δούλευε 2-3 ώρες

μετά άφησα το 3,1 στο max , έβαλα -4 πέλετ και +4 αέρα και δούλεψε περίπου 2-3 ώρες

τώρα έβαλα 3,3 στο max, έβαλα -5 πέλετ πάλι και άφησα τον αέρα πάλι στο +4 και θα δούμε...

Η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα πολύ αργή άνοδο της θερμοκρασίας του νερού όταν έκανα την μείωση από το 4,1 στο 3,1 γιαυτό και το πέλετ το πήγα από το -5 στο -4 αλλά δεν δούλεψε.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikosSAT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ