Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #166459

• dimitris11
  • Το Άβαταρ του/της dimitris11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες69
    • Κάρμα: 15
nikosSAT έγραψε:
Καλησπέρα,
έχω την HR-100 και πρόσφατα άλλαξα το μοτερ που γυρίζει τον κοχλία του πέλετ.
από τότε, αν παρατήρησα σωστά, η σόμπα σβήνει πολύ συχνά με την ένδειξη για για καθαρισμό στο ποτιράκι που όντος πιάνει κρούστα και το τζάμι μαυρίζει.
νομίζω ότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα πελετ. Το έχω βάλει στο -5 και αέρα στο +5 και με άλλους συνδυασμούς αλλά δεν λειτουργεί σωστά.
πως μπορώ να μπω στο μενου και να μειώσω επιπλέον το πελετ ή κάποια άλλη συμβουλή για να δοκιμάσω ?
Ξανα βαλε τις ρυθμισεις στο στανταρ.
Θα μπεις με τον κωδικο Α9 στο μενου default settings.
Εκει θα πας στο μενου power modulation, power min και power max.Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.
Ετσι ρυθμιζεις το πελετ.
Μετα για τις στροφες πηγαινεις στο rpm smokefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #166460

• Jwalker
  • Το Άβαταρ του/της Jwalker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: 0
στην διαδικασία λειτουργίας (3η φάση) μου έχει απο μόνο του 2150 στροφές. Είναι πολλές να τις μειώσω ή να τις αφήσω έτσι ? πρώτη φορά ασχολούμαι με το πελλετ και δεν γνωρίζω την τέλεια φλόγα

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #166489

• nikosSAT
  • Το Άβαταρ του/της nikosSAT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Έχεις βάλει το ίδιο μοτέρ σε στροφές στο κοχλία? Μήπως άλλαξες πέλλετ?πειράξει τίποτα ρυθμίσεις?είναι καθαρά καμινάδα διαφράγματα σωληνα εισόδου οξυγόνου μοτέρ καυσαερίων?δοκίμασε άλλο πέλλετ να δεις!!!

To moter είναι το ίδιο σε στροφές.
και με το περσινό πελετ που έκαιγα μέχρι τώρα και με το φετινό κάνει το ίδιο.
Δεν πείραξα ρυθμίσεις.
η σόμπα είναι καθαρή. αύριο θα ελέγξω την καμινάδα.
το μοτερ καυσαερίων πως μπορώ να το ελέγξω ότι είναι καθαρό. Δεν ξέρω να το ανοίγω.
Επίσης πριν 15 μέρες δεν διάβαζε ο αισθητήρας που είναι στο μοτερ καυσαερίων και η σόμπα άναβε αλλά μετά την πρώτη φλόγα δεν συνέχιζε να ρίχνει πέλετ και έσβηνε. Ήρθε ο τεχνικός έβαλε - έβγαλε το καλώδιο και μου είπε ότι είναι εντάξει αλλά μετά από 2 μέρες είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα και ψάχνωντας διαπίστωσα ότι ο αισθητήρας δεν ήταν καλά βαλμένος μέσα στο σωλήνα καυσαερίων. έχει ένα λάστιχο και ήταν λίγο χαλαρό και είχε βγει πιο έξω. τον έβγαλα τελείως, τον καθάρισα και τον έβαλα πάλι και από τότε δεν ξανασταμάτησε για αυτό το πρόβλημα. Μήπως δεν τον τοποθέτησα σωστά?
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν από nikosSAT.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #166490

• nikosSAT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimitris11 έγραψε:
nikosSAT έγραψε:
Καλησπέρα,
έχω την HR-100 και πρόσφατα άλλαξα το μοτερ που γυρίζει τον κοχλία του πέλετ.
από τότε, αν παρατήρησα σωστά, η σόμπα σβήνει πολύ συχνά με την ένδειξη για για καθαρισμό στο ποτιράκι που όντος πιάνει κρούστα και το τζάμι μαυρίζει.
νομίζω ότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα πελετ. Το έχω βάλει στο -5 και αέρα στο +5 και με άλλους συνδυασμούς αλλά δεν λειτουργεί σωστά.
πως μπορώ να μπω στο μενου και να μειώσω επιπλέον το πελετ ή κάποια άλλη συμβουλή για να δοκιμάσω ?
Ξανα βαλε τις ρυθμισεις στο στανταρ.
Θα μπεις με τον κωδικο Α9 στο μενου default settings.
Εκει θα πας στο μενου power modulation, power min και power max.Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.
Ετσι ρυθμιζεις το πελετ.
Μετα για τις στροφες πηγαινεις στο rpm smokefan.

''Στα δυο πρωτα βαλε τον ιδιο χρονο ρηψης πελετ.'' ποια τιμή πρέπει να έχει ο χρόνος που πρέπει να βάλω?

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #166497

• dimitris11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Τώρα η σόμπα σου αν δεν κάνω λάθος έχει ρύθμιση στα δυο πρώτα 1,8 και στο max 5,0.
Τα μειώνεις λίγο,και βλέπει το αποτέλεσμα. Το -5 που έβαζες πριν είναι σαν να έβαζες τα δυο πρώτα στο 1,3 και το max στο 4,5.
Οπότε για να μείωσης και άλλο το max (εκεί είναι το πρόβλημα σου) βάλτο κάτω από το 4,5 τα άλλα δυο και στο ίδιο να τα αφήσεις δεν έχεις θέμα.
Την ίδια εχω και τα εχω βάλει στο 1,2 τα πρώτα και στο 3,3 το max.
Το max προσπάθησε έχοντας βάλει τις στροφές του μοτέρ καυασεριων στο 2400 να μην μπουκώνει από φλόγα (τεράστια πορτοκάλι φλόγα).
Να κουνάς και τα σίδερα τακτικά γιατί βουλώνει η σόμπα.
Δεν υπάρχουν "πρέπει" αλλά παρατήρηση και εμπειρία, σιγά- σιγά θα μάθεις.
Αυτό που πρέπει είναι να ζεσταίνεται το σπίτι σου,γι άυτο την max τροφοδοσία να την μειώσεις όσο γίνεται λιγότερο.
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν από dimitris11.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166549

• nikosSAT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimitris11 έγραψε:
Τώρα η σόμπα σου αν δεν κάνω λάθος έχει ρύθμιση στα δυο πρώτα 1,8 και στο max 5,0.
Τα μειώνεις λίγο,και βλέπει το αποτέλεσμα. Το -5 που έβαζες πριν είναι σαν να έβαζες τα δυο πρώτα στο 1,3 και το max στο 4,5.
Οπότε για να μείωσης και άλλο το max (εκεί είναι το πρόβλημα σου) βάλτο κάτω από το 4,5 τα άλλα δυο και στο ίδιο να τα αφήσεις δεν έχεις θέμα.
Την ίδια εχω και τα εχω βάλει στο 1,2 τα πρώτα και στο 3,3 το max.
Το max προσπάθησε έχοντας βάλει τις στροφές του μοτέρ καυασεριων στο 2400 να μην μπουκώνει από φλόγα (τεράστια πορτοκάλι φλόγα).
Να κουνάς και τα σίδερα τακτικά γιατί βουλώνει η σόμπα.
Δεν υπάρχουν "πρέπει" αλλά παρατήρηση και εμπειρία, σιγά- σιγά θα μάθεις.
Αυτό που πρέπει είναι να ζεσταίνεται το σπίτι σου,γι άυτο την max τροφοδοσία να την μειώσεις όσο γίνεται λιγότερο.

ευχαριστώ πολύ, έπαιξα με τις ρυθμίσεις λίγο
στο max είχε 4,1 και το έβαλα 3,1 με -5 πελετ και +4 αέρα
δούλεψε περίπου 12 ώρες στο max όταν πριν δούλευε 2-3 ώρες

μετά άφησα το 3,1 στο max , έβαλα -4 πέλετ και +4 αέρα και δούλεψε περίπου 2-3 ώρες

τώρα έβαλα 3,3 στο max, έβαλα -5 πέλετ πάλι και άφησα τον αέρα πάλι στο +4 και θα δούμε...

Η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα πολύ αργή άνοδο της θερμοκρασίας του νερού όταν έκανα την μείωση από το 4,1 στο 3,1 γιαυτό και το πέλετ το πήγα από το -5 στο -4 αλλά δεν δούλεψε.
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν από nikosSAT.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166625

• Jwalker
  • Το Άβαταρ του/της Jwalker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Παίδες, μου καίει το σακί στις 6-6:30 ώρες. Τι να πειράξω απο το κρυφό μενού για να αυξήσω τις ώρες ? (hrv 160 touch).Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166627

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες466
    • Κάρμα: 21
ΦΙΛΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ.ΜΑΣΕ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΡΥΩΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΧΑΜΗΛΕΣ.ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΔΕΝ ΒΑΦΕΙΣ ΑΥΓΑ ΟΥΤΕ ΧΩΡΙΣ ΦΑΕΙ ΠΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΟΜΠΑ ΣΤΑ ΚΡΥΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΖΕΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The following user(s) said Thank You: panagos7

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166667

• aaaffers
  • Το Άβαταρ του/της aaaffers
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
Καλημέρα κύριοί , είναι προτιμότερο να είναι ο αέρας παραπάνω απο το πέλλετ ή το αντίστροφο;
Έχω βάλει τον αέρα στο -2 και το πέλλετ στο +1 και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο την κατανάλωση/απόδοση .
Με περισσότερο αέρα δεν θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση;

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166875

• maxsto
  • Το Άβαταρ του/της maxsto
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Καλησπέρα κύριοι , και καλή χρονιά.
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει ποιος είναι ο κωδικός για το μενου , γιατι μου έβγαλε το σήμα για service?
και θέλω να το μηδενίσω.
Ευχαριστώ!

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166876

• dimitris11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ο κωδικός για το μηδενισμό του service είναι το 35.
Πας στις ώρες λειτουργίας και το μηδενίζεις.
The following user(s) said Thank You: maxsto

Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #166878

• maxsto
  • Το Άβαταρ του/της maxsto
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
dimitris11 έγραψε:
Ο κωδικός για το μηδενισμό του service είναι το 35.
Πας στις ώρες λειτουργίας και το μηδενίζεις.
Ευχαριστώ!!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #167335

Έχω τη ravelli αερόθερμη 120. Ο Κώστας ο Πήχας την έχει δει. Δουλεύει απροβλημάτιστα μερικά χρόνια τώρα. Και κάθε χρόνο καθαρίζεται σχολαστικά και η σόμπα και τα μπουριά. Απόψε έκανε το εξής πρωτόγνωρο. Ανέβασε θερμοκρασία καυσαερίων 260 και σταμάτησε ο ανεμιστήρας που έφερνε αέρα μέσα στο χώρο αλλά το παράξενο είναι ότι συνέχισε να ρίχνει πέλλετ μέσα στο κουπάκι με αποτέλεσμα όλη η παραγόμενη θερμότητα να ανεβαίνει στην πάνω επιφάνεια η οποία υπερθερμασμένη άρχισε και μύριζε τη χαρακτηριστική μυρουδιά της υπερθέρμανσης μετάλλων. Τα δε καυσαέρια αυνέχισαν να ανεβάζουν θερμοκρασία. Μπρος σε αυτή την κατάσταση την έκλεισα και θα τη δώ επισταμένως αύριο το πρωί.
Ένα χαρακτηριστικό είναι ότι το χρησιμοποιούμενο πέλλετ είναι το νέο με στάχτη <4% αλλά επειδή προφανως είναι καινούργιο (εννοώ ότι το πήρα σχεδόν από την παραγωγή κατευθείαν) έχει μεγάλα κομμάτια πέλλετ. Έχω δει 7cm αλλά και γενικά έχει μήκος μεγάλο. Κανα δύο φορές έσβηνε επειδή δεν μπορούσε ο κοχλίας να φέρει πέλλετ στην καύση. Επίσης μια φορά δεν άναψε για τον ίδιο λόγο. Λίγο χτύπημα και πίεση με το χέρι στο πέλλετ και λυνόταν το πρόβλημα. Στα τελευταία τσουβάλια είχε αρχίσει ο κόκκος να σπάει και δεν υπήρχαν τόσο μεγάλα.
Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Και που να κοιτάξω αύριο το πρωί?

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #167336

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες466
    • Κάρμα: 21
Δημητρη καλημερα την βρηκα την κληση το ειχα στο αθορυβο.2 πραγματα μου ερχονται η ο αισθητηρας θερμοκρασιας καυσαεριων αρχισε και τα ¨επαιξε¨ η η πλακετα του κοντρολερ κανει παπ@ριες!!!!!!αν βγαλεις τον αισθητηρα καυσαεριων απο το μοτερ που ειναι πανω του και τον ζεστανεις με εναν αναπτηρα στην ενδειξη στην οθονη (εκει που βλεπεις θερμοκρασια καυσαεριων-καμιναδας)ανεβαζει βαθμους?τσεκαρισε το. εχει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων σε καποιο μενου(νομιζω καπου γραφει default και βαζεις Α9 και ΟΚ και επαναφερει αλλα πρωτα κανε τα παραπανω)δες και τις επεξηγησεις του αλλαρμ εδω Υψηλή θερμοκρασία καπνού (πάνω από 289 ° C)
Οι λέξεις HOT SMOKE δείχνουν μόνο
προ-συναγερμού.
- ελέγξτε την υπερβολική φόρτιση των σφαιριδίων.
- ελέγξτε ότι οι αγωγοί καπνού δεν εμποδίζονται.
- Ελέγξτε για την αδράνεια του περιβάλλοντος
εναλλάκτη.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #167341

Κώστα (όπως τα είπαμε και στο τλφ) τώρα το πρωί την αναψα πάλι αφού είδα πρώτα την καμινάδα και ήταν οκ. Δεν δουλεύει το μοτέρ που φέρνει τον αέρα μέσα στο χώρο παίρνοντας ουσιαστικά θερμότητα από τα καυσαέρια (και με αυτόν τον τρόπο πέφτει και η θερμοκρασία των καυσαερίων). Αρχίζει η θερμοκρασία και ανεβαίνει, ανεβαίνει περνάει το σημείο που ανάβει το μοτέρ που φέρνει τον αέρα μέσα "ψύχοντας" ουσιαστικά και με αυτόν τον τρόπο και τα καυσαέρια που εξάγονται, και συνεχίζει να ανεβαίνει ανεξέλεγκτα. Η καύση μέσα γίνεται κανονικά δλδ το πέλλετ πέφτει. Αυτό σημαίνει ότι η θερμότητα μένει μέσα στον χώρο καύσης και στα εξαγόμενα καυσαέρια με πρώτο πρακτικό αποτέλεσμα να θερμένται το πάνω μέρος της σόμπας, το οποίο εχθές είχε φτάσει σε σημείο να λες ότι θα πάρει φωτιά. Και την έσβησα στο 260+. Μετά από εξαγωγή του μοτέρ (όπως τα είπαμε στο τλφ) και έλεγχο διαπιστώθηκε ότι το μοτέρ έχει καεί. Και αυτό δημιουργούσε την αιτία.
Όμως είμαι περίεργος για το εξής πράμα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας κόφτης όπου μετά από μια ορισμένη θερμοκρασία στα καυσαέρια να σβήνει τη σόμπα? Ή εν πάσει περιπτώσει για να αποφευχθεί τυχόν βλάβη και εκεί να κλείνει τελείως το ρεύμα? Η υπάρχει αλλά δεν το έφτασε το όριο? Η αίσθηση πάντως όταν την πλησίασα ήταν ότι είχε φτάσει στο σημείο λίγο ακόμα και να πάρει φωτιά (βέβαια δεν υπάρχει τίποτα ευφλεκτο στη σόμπα αλλά γύρω γύρω ναι). Ξέρει κανείς για θερμοκρασιακό όριο ασφαλείας σχετικά?
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.304 δευτερόλεπτα