Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155478 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

SiNaN έγραψε: Εγώ αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να λειτουργεί περισσότερα λεπτά ο κυκλοφορητης γιατί έχω παρατηρήσει στην κατάσταση modulation με το που πιάσει 45-50 βαθμούς ο κυκλοφορητης δουλεύει ούτε λεπτό και σβήνει εγώ θέλω να αυξήσω το χρόνο λειτουργίας του.


Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει ο κύκλοφορητής. Αν τα νερά μέσα στη σόμπα πιάσουν την ελάχιστη θερμοκρασία πχ 50 βαθμούς, τότε παίρνει μπρος ο κυκλοφορητης ώστε να τα μεταφέρει απο τη σόμπα στα σώματα - καλοριφέρ. Μόλις το κανει αυτο, στη θέση των ζεστων μεσα στη σομπα έρχονται τα παγωμένα νερα σταματώντας τη λειτουργία του διοτι απλα δεν εχει νόμιμα να μεταφέρει τα παγωμένα νερα πίσω στα σώματα. Μόλις όμως αυτά ζεσταθούν και πιάσουν την ελάχιστη θερμοκρασία κάνουν τον ίδιο κύκλο.

Τώρα κάποιο λάθος κανεις όσον αφορά το modulation δηλαδή κατάσταση κορεσμού. Δεν μπορεί αυτο να γινεται σε καμία περίπτωση στους 50 βαθμούς αλλα απο ελάχιστο 55 εώς 70. Όταν τα νερα όλου του κυκλώματος φτάσουν σε θερμοκρασία modulation η σομπα ρίχνει τη λειτουργία της στο ελάχιστο. Όταν γίνει αυτο η φωτιά ειναι μικρη άρα δεν ζεσταίνει επαρκώς το νερο για συνεχίσει να λειτουργεί ο κυκλοφορητης ακατάπαυστα. Θα δουλεύει μεν αλλα με μετρο και ανάλογα με το πως εχει προγραμματιστεί. Εσύ εδώ δεν μπορείς να παρεμβεις.

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155508 από SiNaN
Απαντήθηκε από SiNaN στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Σύμφωνο φίλε μου απλά για όσο δουλέψει ο κυκλοφορητης στην φάση modulation δεν φτάνουν Τα ζεστά νερά σε όλα τα σώματα γι'αυτο ρωτάω αν μπορεί να στείλει για λίγο περισσότερο χρόνο ζεστό νερό τότε θα φτάσει και στα υπόλοιπα..... Κάτι ακόμα όταν δουλεύει στο Max τα νερά τι θερμοκρασία πρέπει να φτάνουν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155544 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

SiNaN έγραψε: Σύμφωνο φίλε μου απλά για όσο δουλέψει ο κυκλοφορητης στην φάση modulation δεν φτάνουν Τα ζεστά νερά σε όλα τα σώματα γι'αυτο ρωτάω αν μπορεί να στείλει για λίγο περισσότερο χρόνο ζεστό νερό τότε θα φτάσει και στα υπόλοιπα..... Κάτι ακόμα όταν δουλεύει στο Max τα νερά τι θερμοκρασία πρέπει να φτάνουν....


Στο max τα νερα φτάνουν όσο το ορισεις εσύ. Εμένα είχε απο το εργοστάσιο 65 βαθμούς και φτάνει αν θυμάμαι καλά μέχρι 72. Εγω το έχω ρυθμίσει στο 61. Στο modulation μόλις φτάσει τους 61 τότε σταματάει να πέφτει πελλετ με τον προηγούμενο ρυθμό. Μόλις τα νερα πέσουν κάτω απο 61 ξεκινάει πάλι να δουλεύει στο max. Με αυτήν τη θερμοκρασία τα σώματα δεν πιάνονται γιατι καίνε.

Αν φτάσεις σε modulation με πάνω απο 60 βαθμούς και τα σώματα ειναι χλιαρα έχεις προβλημα πιθανών εγκλωβισμένο αερα.

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155628 από SiNaN
Απαντήθηκε από SiNaN στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η σομπα δουλεύει 2 ώρες σίγουρα στο μαχ με το πελλετ να είναι στο +1 και η ροή του αέρα στο +2 και παρατηρώ ότι τα νερά ανεβαίνουν μέχρι και 60 βαθμούς.....
Αυτό είναι φυσιολογικό αν ναι πως θα μπορέσω να ανεβάσω στους 65 τα νερά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155639 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

SiNaN έγραψε: Συγγνώμη Φίλε μου δικό μου λάθος τον κυκλοφορητη εννοούσα υπάρχει τρόπος να αλλάξω τον χρόνο λειτουργίας του όταν είναι στο minimum η σομπα

Πηγαινεις default settings βαζεις Α9 μετα ignition βρισκεις το TF6 εκει αλλαζεις τη θερμοκρασια που ξεκιναει ο κυκλοφορητης.Καντο 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155640 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

SiNaN έγραψε: Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η σομπα δουλεύει 2 ώρες σίγουρα στο μαχ με το πελλετ να είναι στο +1 και η ροή του αέρα στο +2 και παρατηρώ ότι τα νερά ανεβαίνουν μέχρι και 60 βαθμούς.....
Αυτό είναι φυσιολογικό αν ναι πως θα μπορέσω να ανεβάσω στους 65 τα νερά.


Απο το πάνελ απλα αύξησε τη θερμοκρασία απο 60 στο 65 .... Μου κανει εντύπωση που το ρωτάς ! Δεν το έχεις ρυθμίσει ποτε ; Αν ειναι σαν τη δικη μου hrv 100 τότε πατά το - επάνω στο πάνελ και δες στο κάτω μέρος όπου φαίνεται η θερμοκρασία. Αύξησε τη θερμοκρασία με το +. Ξανά ok για αποθήκευση.

Πρόσεξε επισης διοτι η σομπα μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να φτάνει σε κορεσμό δηλαδή modulation οχι με τη θερμοκρασία νερών αλλα με εξωτερικό αισθητήρα με την ονομασία T.ext που πρέπει να ειναι μη τσεκαρισμανο. Αυτο θα το βρεις στο menu user και set temper room. Εκεί μεσα όπως είπα πρέπει η παραπάνω επιλογή να μην ειναι τσεκαρισμενη και ακριβώς απο κάτω η επιλογή set temp water stove να εχει τη θερμοκρασία νερών που θέλεις πχ 65 βαθμούς ( θεωρω ότι ειναι μεγαλη και εχει επισης μεγαλη κατανάλωση πελλετ)

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ