Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146397 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Η αεροκουρτινα είναι στη πόρτα,πανω και κάτω έχει κάτι τρύπες,ε απο εκεί ρουφάει αέρα απ το χώρο του σπιτιου με τον τροπο της αναρρόφησης!
Αυτό ισχύει στις αεροθερμες, για τις υδραυλικές δεν είμαι σίγουρος.
Στην δικιά μου αεροθερμη το τζαμί δεν μαυρίζει καθόλου,πιο πολύ ασπριζει λίγο απο κάτω μετα απο 3-4 μέρες συνεχούς καύσης,την καθαρίζω κάθε 7-8 μερες.
Βέβαια καίω καλό Πελλετ για να το καταφέρω αυτό(μη μαύρισμα τζαμιού και καθάρισμα κάθε 7-8 μέρες συνεχούς καυσης),δοκιμασα και πιο μαπα πελλετ και είχα άκρως αντίθετα αποτελεσματα.
Οποτε μεγαλο ρόλο παιζει η ποιότητα του πελλετ,και αν θέλουμε περισότερο αέρα στο ποτηράκι μπορούμε απλα να ρυθμίσουμε να ζητάει περισότερο αέρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146402 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Οποτε μεγαλο ρόλο παιζει η ποιότητα του πελλετ,και αν θέλουμε περισότερο αέρα στο ποτηράκι μπορούμε απλα να ρυθμίσουμε να ζητάει περισότερο αέρα!


Εμεις καλα θα το ζητησουμε αυτος ομως θα μπει απο εκει ή θα διαλεξει τον δρομο της αεροκουρτινας;
Ενταξει καποια στιγμη θα το πετυχουμε αφου εχουμε ανεβασει στα υψη τις στροφες του βεντυλατερ,το οποιο σημαινει περισοτερη καταναλωση ρευματος,περισοτερη απωλεια θερμοτητας(αερας αεροκουρτινας)περισοτερος θορυβος.
Δεν τα θελω.
Χαρηκα μολις ειδα οτι μπορουσα πολυ ευκολα να κλεισω την αεροκουρτινα,αν ηταν στην πορτα(που ειδα σε αλλο μοντελο)μπορει και να μην την επερνα.

Πριν την αγορασω διαβασα ολες τις σελιδες,τα προβληματα που αναφερονται εδω με την προηγουμενη σομπα που ειχα τα ειχα λυση(δουλευε ρολοι με οτιδηποτε πελετ)και το σκεφτομουν παρα πολυ.
Το μονο προβλημα της προηγουμενης ηταν η αποδοση,τωρα που εχω κατι να την συγκρινω νομιζω οτι δουλευε με 70% αποδοση.
Επομενως εκανα και σ'αυτη οτι και στην προηγουμενη ελπιζοντας να εχω την ιδια απροβληματιστη λειτουργια(χωρις κλινκερ).

Το επομενο θεμα ειναι το καθαρισμα τον τουμπα,ελπιζω να μην ερθει εκεινη η ωρα,γιατι Θελει ολικη αποσυναρμολογηση της σομπας η μεγαλυτερη διαφορα με τις palezzatti(που ηθελα να παρω)οπου εκει θελεις μονο μια συρματοβουρτσα.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146411 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Οποτε μεγαλο ρόλο παιζει η ποιότητα του πελλετ,και αν θέλουμε περισότερο αέρα στο ποτηράκι μπορούμε απλα να ρυθμίσουμε να ζητάει περισότερο αέρα!


Εμεις καλα θα το ζητησουμε αυτος ομως θα μπει απο εκει ή θα διαλεξει τον δρομο της αεροκουρτινας;
Ενταξει καποια στιγμη θα το πετυχουμε αφου εχουμε ανεβασει στα υψη τις στροφες του βεντυλατερ,το οποιο σημαινει περισοτερη καταναλωση ρευματος,περισοτερη απωλεια θερμοτητας(αερας αεροκουρτινας)περισοτερος θορυβος.
Δεν τα θελω.
Χαρηκα μολις ειδα οτι μπορουσα πολυ ευκολα να κλεισω την αεροκουρτινα,αν ηταν στην πορτα(που ειδα σε αλλο μοντελο)μπορει και να μην την επερνα.

Πριν την αγορασω διαβασα ολες τις σελιδες,τα προβληματα που αναφερονται εδω με την προηγουμενη σομπα που ειχα τα ειχα λυση(δουλευε ρολοι με οτιδηποτε πελετ)και το σκεφτομουν παρα πολυ.
Το μονο προβλημα της προηγουμενης ηταν η αποδοση,τωρα που εχω κατι να την συγκρινω νομιζω οτι δουλευε με 70% αποδοση.
Επομενως εκανα και σ'αυτη οτι και στην προηγουμενη ελπιζοντας να εχω την ιδια απροβληματιστη λειτουργια(χωρις κλινκερ).

Το επομενο θεμα ειναι το καθαρισμα τον τουμπα,ελπιζω να μην ερθει εκεινη η ωρα,γιατι Θελει ολικη αποσυναρμολογηση της σομπας η μεγαλυτερη διαφορα με τις palezzatti(που ηθελα να παρω)οπου εκει θελεις μονο μια συρματοβουρτσα.


Τελικά όντως είδα χαλκοσωληνα στα πλαινα οπότε μάλλον έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά και οι αεραγωγοι χωρίς να το έχω τσεκάρει μάλλον θα ειναι εκεί που λες . Απορώ πάντως που δεν έχει διαρροές καπνού με αυτόν τον τροπο....

Πάντως για το καθαρισμα ο χρήστης maxto ανέφερε παραπάνω ότι στα πλαινα της σομπας υπάρχουν κάτω δεξιά οπές με τσιμουχες οι οποίες ανοίγουν και έχει πρόσβαση στα τούμπο. Το επιβεβαιωσες ότι όντως ισχύει για τις σομπες μας ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146416 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Τα τουμπα εχουν μεσα σιδερενιες βεργες.Αυτες της κουνας απο πανω για να πεφτουν οι σταχτες.Ετσι καθαριζουν.
Αν τυχον φρακαρουν τοτε πρεπει να λυσης ολη τη σομπα(hr100).
Πρεπει να κλεισεις το νερο να βγαλεις το χαλκοσωληνα οχι αυτον που ειδες ,εναν μικροτερο που εχει πισω.Γενικως θελει πολυ ταλαιπωρια.
Γι'αυτο κουνα συχνα τις σιδερενιες βεργες για να μην χρειαστει η παραπανω διαδικασια.
Στο καταστημα ειχαν φερει για σερβις μια ιδια σομπα γι'αυτο τον λογο(ειχε φρακαρει μετα απο δυο χρονια χρησης).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146430 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Οποτε μεγαλο ρόλο παιζει η ποιότητα του πελλετ,και αν θέλουμε περισότερο αέρα στο ποτηράκι μπορούμε απλα να ρυθμίσουμε να ζητάει περισότερο αέρα!


Εμεις καλα θα το ζητησουμε αυτος ομως θα μπει απο εκει ή θα διαλεξει τον δρομο της αεροκουρτινας;
Ενταξει καποια στιγμη θα το πετυχουμε αφου εχουμε ανεβασει στα υψη τις στροφες του βεντυλατερ,το οποιο σημαινει περισοτερη καταναλωση ρευματος,περισοτερη απωλεια θερμοτητας(αερας αεροκουρτινας)περισοτερος θορυβος.
Δεν τα θελω.
Χαρηκα μολις ειδα οτι μπορουσα πολυ ευκολα να κλεισω την αεροκουρτινα,αν ηταν στην πορτα(που ειδα σε αλλο μοντελο)μπορει και να μην την επερνα.

Πριν την αγορασω διαβασα ολες τις σελιδες,τα προβληματα που αναφερονται εδω με την προηγουμενη σομπα που ειχα τα ειχα λυση(δουλευε ρολοι με οτιδηποτε πελετ)και το σκεφτομουν παρα πολυ.
Το μονο προβλημα της προηγουμενης ηταν η αποδοση,τωρα που εχω κατι να την συγκρινω νομιζω οτι δουλευε με 70% αποδοση.
Επομενως εκανα και σ'αυτη οτι και στην προηγουμενη ελπιζοντας να εχω την ιδια απροβληματιστη λειτουργια(χωρις κλινκερ).

Το επομενο θεμα ειναι το καθαρισμα τον τουμπα,ελπιζω να μην ερθει εκεινη η ωρα,γιατι Θελει ολικη αποσυναρμολογηση της σομπας η μεγαλυτερη διαφορα με τις palezzatti(που ηθελα να παρω)οπου εκει θελεις μονο μια συρματοβουρτσα.

Αυτό που κανεις θα είχε νόημα να γίνεται όταν το πελλετ είναι μάπα και δημιουργεί Κλίνγκερ,όταν είναι καλό το πελλετ γιατί να ρίξουμε τον βαθμο αποδοσης?
Ο αέρας θα εισέλθει στο θάλαμο απ τον πιο ευκολο δρόμο αναλογικά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146432 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli
Πολλοι χρηστες σομπας παίρνουν αερα απο μεσα,οποτε γι'αυτους δεν εχει καμια σημασια απο που παίρνει αερα η αεροκουρτινα.
Εγω παίρνω αερα απο εξω,οποτε με ενδιαφερει η σομπα να παίρνει οσο γίνεται λιγοτερο αερα απο μεσα.
Οταν παίρνεις τον ζεστο αερα και τον βγαζεις εξω απο καπου αλλου βαζεις κρυο στο σπιτι.Αυτο εννοω με την μειωση της αποδοσης.
Οταν αυξανεις τις στροφες του βεντυλατερ εχοντας δυο τρυπες (αεροκουρτινα-πισω σωληνας) οπως εγραψες και εσυ ο αερας θα διαλεξει τον ευκολοτερο δρομο,εμας μας ενδιαφερει για την καυση ο αερας που μπαίνει απο τον σωληνα,αν ομως ευκολοτερος δρομος ειναι η αεροκουρτινα τοτε πρεπει να αυξήσουμε πολυ τις στροφες του βεντυλατερ για το επιθυμητο αποτελεσμα στην καυση.
Γι'αυτο αν δεις τη φωτο που εβαλα η ravelli για να μην ειναι τοσο ευκολος ο δρομος της αεροκουρτινας εχει κανει αεραγωγο περιπου 60 εκατοστα ενω θα μπορουσε να ηταν 5 εκατοστα.
Εχω το βεντυλατερ στo modulation 1400 στροφες και στο max 2100 ελεγχοντας οπτικα να μην μου μαυριζει την μεταλικη πλακα που χτυπαει η φλογα.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ