Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10156 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Tsimp

Είδα μια επισήμανση σου σε άλλο σημείο του μπλοκ ότι θα βγάλεις την καμινάδα και θα βάλεις ένα φιλτρο αντι αυτής για να μην έχεις καπνά...το κατάλαβα καλα ή κάνω λάθος; Μπορείς να δώσεις καμιά λεπτομέρεια πως δουλεύει, πως τοποθετητε γιατί πρώτη φορά ακούω για σόμπα χωρίς καμινάδα.

Για τις στροφές που ανεβασες δεν ξέρω καθότι ψιλοασχετος ακόμα με την τεχνολογία.
Πάντως αποτι ξέρω βάσει νόμου η καμινάδα πρέπει να βγαίνει πάνω απο την ταράτσα της πολυκατοικίας. κάπου στο μπλοκ είδα ότι αν κανείς μελέτη ΑΠ´Ο μηχανικό Μπορείς να την πηδηξεις. Αλλα δεν είμαι σίγουρος για αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10205 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Σημερα μου χτυπησε το αλαρμ του σερβις,ηταν στις 2200 ωρες εργασιας και εβγαλε και ενα συμβολο με δυο εργαλεια σε σχημα 'χ' στην αναμονη,και μπηκα στις ρυθμισεις και το εβαλα στις 2500 να ξαναχτυπησει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10216 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

greg έγραψε: Tsimp

Είδα μια επισήμανση σου σε άλλο σημείο του μπλοκ ότι θα βγάλεις την καμινάδα και θα βάλεις ένα φιλτρο αντι αυτής για να μην έχεις καπνά...το κατάλαβα καλα ή κάνω λάθος; Μπορείς να δώσεις καμιά λεπτομέρεια πως δουλεύει, πως τοποθετητε γιατί πρώτη φορά ακούω για σόμπα χωρίς καμινάδα.

Για τις στροφές που ανεβασες δεν ξέρω καθότι ψιλοασχετος ακόμα με την τεχνολογία.
Πάντως αποτι ξέρω βάσει νόμου η καμινάδα πρέπει να βγαίνει πάνω απο την ταράτσα της πολυκατοικίας. κάπου στο μπλοκ είδα ότι αν κανείς μελέτη ΑΠ´Ο μηχανικό Μπορείς να την πηδηξεις. Αλλα δεν είμαι σίγουρος για αυτο.


Δε γνωρίζω σίγουρα, αλλά ο νόμος για το ύψος της καμινάδας, δε νομίζω ν αφορά τις σόμπες πελλετ.
Στα επίσημα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ μεγάλο ύψος καμινάδας.
Έτσι κι αλλιώς μπορούν να τοποθετηθούν σε διαμερίσματα σε πολυκατοικίες, που δεν είναι εφικτή η ψηλή καμινάδα.
Φυσικά οι άσχετοι με το θέμα αστυνομικοί που ενδεχομένως θα επέμβουν λόγω καταγγελίας, μπορέι να ισχυριστούν διάφορα, αλλά πιστεύω πως κι αν ακόμα το τραβήξουν με μηνύσεις, θα αθωωθεί η σόμπα.
Δεν νομίζω πως στο εξωτερικό όσοι χρησιμοποιούν σόμπα τραβάνε ψηλά μπουριά.... κι εκεί κι αν εφαρμόζινατι οι νόμοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10217 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

greg έγραψε: Tsimp


Δε γνωρίζω σίγουρα, αλλά ο νόμος για το ύψος της καμινάδας, δε νομίζω ν αφορά τις σόμπες πελλετ.
Στα επίσημα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ μεγάλο ύψος καμινάδας.
Έτσι κι αλλιώς μπορούν να τοποθετηθούν σε διαμερίσματα σε πολυκατοικίες, που δεν είναι εφικτή η ψηλή καμινάδα.
Φυσικά οι άσχετοι με το θέμα αστυνομικοί που ενδεχομένως θα επέμβουν λόγω καταγγελίας, μπορέι να ισχυριστούν διάφορα, αλλά πιστεύω πως κι αν ακόμα το τραβήξουν με μηνύσεις, θα αθωωθεί η σόμπα.
Δεν νομίζω πως στο εξωτερικό όσοι χρησιμοποιούν σόμπα τραβάνε ψηλά μπουριά.... κι εκεί κι αν εφαρμόζινατι οι νόμοι...


Φαντάσου να ισχύει και για το φυσικό αέριο!!!! :woohoo: :woohoo: καμινάδα δεν είναι και εκείνη???? :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10223 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω και γω από τη μεριά μου να παρουσιάσω τη δίκια μου Μεγάλη ιστορία που είχα με το τζάκι μου(ravelli 901) και όχι μόνο. Δεν γράφω πρώτη φορά αλλά τώρα νομίζω μετά από όσα τράβηξα και τραβάω ακόμα πιστεύω ότι είμαι σε θέση να πω κάποια πράγματα που θα κατατοπίσουν σωστά αυτούς που πράγματι έχουν πρόβλημα .Θα ξεκινήσω με το έμπορο που αγόρασα το τζάκι(και νομίζω ότι όλα τα προβλήματα μας αρχίζουν από αυτούς)ο καλύτερος σε λόγια , ο καλύτερος σε τιμή πανελλαδικά αλλά όπως όλοι οι άλλοι έτσι και αυτός χωρίς γνώσεις πάνω στη τεχνολογία του τζακιού, συμπέρασμα δεν τον πλησιάζεις αν δεν είναι γνώστης .Αντιμετώπισα πρόβλημα με την καμινάδα δηλ. πόσα μέτρα πάει σε οριζόντιο τμήμα και όπως ήταν λογικό δεν ήξερε (από την Ιταλία με απάντησαν 4μ.) από τα Forum, ούτε μέτρο τελικά την έβαλα στα 4μ. λειτουργία τζακιού σωστή μέχρι τώρα. Βρήκα και τον τρόπο να την καθαρίζω σωστά και πολύ γρήγορα χρόνος 5 λεπτά .Ήρθε η ώρα να ανάψω το τζάκι 22 Δεκεμβρίου (αφού η τοποθέτηση έγινε και με τη δίκη μου βοήθεια) ,άναψε αλλά για μέρες δεν έκαιγε σωστά με αποτέλεσμα μαύρος καπνός στον τοίχο. Ο τεχνικός κάποια στιγμή με άφησε στο έλεος ,όμως μέσα από την energ και από κάποιες πληροφορίες από το μέλλος Γιάννης-Δράμα τελικά τα κατάφερα, τέρμα ο μαύρος καπνός επιτέλους , διάστημα ταλαιπωρίας κοντά στον 1,5 μήνα ,δοκίμασα τα πάντα (αυτοσχέδια φίλτρα, καμουφλάζ καμινάδας κ.τ.λ.)Τώρα έχω να αντιμετωπίσω το εξώδικο που με στήλλανε , όποιος γνωρίζει κάτι πραγματικά θα με βοηθήσει, θα ανεβάσω και Φώτο με το τζάκι την καμινάδα πως ήταν πως έγινε και όταν πάρω το φίλτρο (mangia fumo www.Apros.it) θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Η καμινάδα πάντως θα μήνη .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10226 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Δηλαδή χρειάζοντε σέρβις μετά κάποιες ώρες και το καλό Γιάννη ποιος το κάνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ