Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10095 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Το φιλτρο το περιμενω την Τριτη και θα ενημερωσω τη δουλεια κανει. Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος αν πηραζει που ανεβασα τις στροφες, παντος καυση κανει καλη.Επισεις ξερει καποιος να μου πει εχω ενα προβλημα με την οικοδομη που μενω οσον αφορα το μπουρι που εβγαλα στο μπαλκονι μου με στειλανε εξωδικο και ζητανε να αφερεσω τοσο το σωληνα οσο και να κλεισω την τρυπα και μαλιστα να απομακρυνω το τζακι μεσα απο το διαμερισμα μου και ολα αυτα γιατι λενε οτι δεν γνωριζουν τη βγαζει ποσο υγειηνο ειναι και ποσο ασφαλες.Αν μπορει και γνωριζει καποιος κατι ας με ενημερωση παρακαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10096 από arkouda
Απαντήθηκε από arkouda στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Παρεμπιπτόντως πήγα σήμερα στην έκθεση climatherm που είχε πολλές σόμπες και λέβητες pellet και έχω να πω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται , όχι μόνο δεν ξέρουν να απαντήσουν στα στοιχειώδη αλλά δεν έχουν και τρόπους, μιλούσα σε κάποιον και επερχόντουσαν να του ζητήσουν prospectus και μόνο ξύλο που δεν έφαγαν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10107 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς maxsto

900 ευρω για καμινάδα 7 μέτρων συν για μια τρύπα στον τοίχο για εξαγωγή των καυσαερίων μου φαίνονται πολλά.
400 ευρω για σωλήνες 5 μέτρων και εργασία υδραυλικού μου φαίνονται λίγα

Βέβαια μπορεί να είμαι απληροφόρητος γιατί ακόμα δεν έχω ρωτήσει επίσημα για αυτά τα κόστη

Συνέχεια ερωτήσεων:

.....το συνεργείο που σου πέρασε την καμινάδα ήταν υπάλληλοι του καταστήματος αγοράς της σόμπας;
.....εγώ δε θα μπορέσω να βγάλω καμινάδα πάνω από 2,5 μέτρα μια και περιμετρικά το μπαλκόνι του διαμερίσματος μου σκεπάζεται από το μπαλκόνι του επάνου διαμερίσματος και ούτε λόγος να του προτείνω να του το τρυπήσω για να βγω ταράτσα....γνωρίζεις αν με τόσο κοντή καμινάδα δημιουργεί προβλήματα (π.χ. μαύρος καπνός);
.....έχω ακούσει ότι αν δεν βγει μέχρι επάνω η καμινάδα μπορεί να έχεις πρόβλημα με πολοεδομία σε περίπτωση καταγγελίας (δε θέλω να σε τρομάξω). Ξέρεις αν ισχύει αυτό;

Στείλε μου αν θες διεύθυνση site και τηλέφωνα του καταστήματος στο

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10109 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς arkouda

Πήγα και εγώ σήμερα στην έκθεση και όντως ισχύει αυτό που αναφέρεις...μόνο στην starfire (σόμπες palazzetti) βρήκα καλή ενημέρωση και εκεί μου είπαν ότι αν η καμινάδα δε βγεί πάνω από την ταράτσα της πολυκατοικίας βάσει νόμου είναι πάράνομο....αν δε τα έχεις καλά με γείτονες και σε καταγγείλουν (μόνο επώνυμα) στην πολεοδομία την έβαψες. Αλλά όπως μου είπαν περνάνε αβέρτα αλλά κανένας πελάτης τους δεν αντιμετώπισε μέχρι τώρα καταγγελία...άντε να τους πιστέψεις.....ίσως και να υπάρχει αλληλεγγύη........

Γράψε αν θες τι τιμή βρίσκεις την HRV 160 με ΦΠΑ και χωρίς περαστικά. Εγω τη βρίσκω στα 4400.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10149 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

arkouda έγραψε: Φίλε maxto καλησπέρα, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με την σόμπα. Ήθελα να σε ρωτήσω αν τα σώματα του καλοριφέρ είναι αρκετά ζεστά και σε τι θερμοκρασία σου κυκλοφορεί το νερό? Επίσης από ότι έχω καταλάβει υπάρχει η επιλογή η σόμπα ή να δουλεύει σε standby δηλαδή όταν φτάσει στην θερμοκρασία που θες το σπίτι συνεχίζει να καίει αλλά σε συντήρηση δηλαδή στο περίπου 0,6- 1 kg την ώρα, και υπάρχει και η επιλογή να το ρυθμίσεις να καίει 2-3 φορές την ημέρα από όση ώρα θές. Εσύ ποια επιλογή έχεις βάλει? Με ανησύχησες λίγο με τον θόρυβο, τώρα δηλαδή δεν κάνει κα8ολου θόρυβο ο κυκλοφορητής? Με τον καθαρισμό πως το βλέπεις σαν διαδικασία ψηλό πακέτο καθημερινό η σαν έναν καθαρισμό τζακιού ανά 2-3 μέρες? Επίσης πόσες ώρες σου βγάζει μέχρι να ξαναβάλεις στην δεξαμενή του Pellet? Αν μπορείς στείλε μου από που το πήρες με email γιατί και εγώ βρήκα την τιμή αγοράς πολύ καλή. Στα προβλήματα που αντιμετώπισες είχες υποστήριξη ήξεραν να σου λύσουν της απορίες σου ή ακόμα καλύτερα να έρθουν από εκεί να το δουν? Το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. . Περιμένω νέα σου .Ευχαριστώ!!


καλησπέρα φίλε μου,
Τα σωματα καίνε στην κυριολεξία!!! εχουμε βάλει τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 55 βαθμους.Η σόμπα έχει μια λειτουργία που λεγεται eco. Σε αυτην μπορεισ να ρυθμίσεις είτε τους βαθμους του νερού είτε τουσ βαθμούς του χώρου ώστε οταν του πιάσει να μπει σε φαση συντήρησης.Εγω εχω επιλέξει το νερο γιατι νε ενδιαφερει όλο το σπιτι , και οχι μονο ο χωρος που βρίσκετε η σόμπα. Επίσης έχει την δυνατότητα να συνδεθεί και με extra θερμοστατη που μπορείς να τον βάλεις σε οποιο χώρο θέλεις εσυ!!
Το καθάρισμα δεν είναι καθόλου βασανο....μια φορα την ημερα καθαρίζεισ το δοχείο καυσης (περίπου 5 λεπτα με ηλεκτρικη σκουπα) και κάθε 3-4 μέρες πρέπει να αδειάζεις το δοχείο συλλογης τησ σταχτης.
Περίπου 15 ώρες μου φτανει μεχρι να ξαναγεμίσω την δεξαμενη με pellets.
Απο την τετάρτη που την τοποθετησαν μεχρι και σήμερα ερχονται καθε μέρα για να λυθούν όλα τα προβληματα που προεκυψαν και να τακτοποιησουν και κατι μικρολεπτομέρειες που εχουν μείνει απο την εγκατασταση της καμινάδας.Οι ανθρωποι είναι σίγουρα επαγγελματίες!!
Σου έστειλα mail για τα υπόλοιπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10150 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

greg έγραψε: Προς maxsto

900 ευρω για καμινάδα 7 μέτρων συν για μια τρύπα στον τοίχο για εξαγωγή των καυσαερίων μου φαίνονται πολλά.
400 ευρω για σωλήνες 5 μέτρων και εργασία υδραυλικού μου φαίνονται λίγα

Βέβαια μπορεί να είμαι απληροφόρητος γιατί ακόμα δεν έχω ρωτήσει επίσημα για αυτά τα κόστη

Συνέχεια ερωτήσεων:

.....το συνεργείο που σου πέρασε την καμινάδα ήταν υπάλληλοι του καταστήματος αγοράς της σόμπας;
.....εγώ δε θα μπορέσω να βγάλω καμινάδα πάνω από 2,5 μέτρα μια και περιμετρικά το μπαλκόνι του διαμερίσματος μου σκεπάζεται από το μπαλκόνι του επάνου διαμερίσματος και ούτε λόγος να του προτείνω να του το τρυπήσω για να βγω ταράτσα....γνωρίζεις αν με τόσο κοντή καμινάδα δημιουργεί προβλήματα (π.χ. μαύρος καπνός);
.....έχω ακούσει ότι αν δεν βγει μέχρι επάνω η καμινάδα μπορεί να έχεις πρόβλημα με πολοεδομία σε περίπτωση καταγγελίας (δε θέλω να σε τρομάξω). Ξέρεις αν ισχύει αυτό;

Στείλε μου αν θες διεύθυνση site και τηλέφωνα του καταστήματος στο

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,
τι να σου πώ....όσους έφερα στο σπίτι για να μου δωσουν προσφορά , τα κόστη για την τοποθέτηση ηταν λιγο πολυ τα ίδια.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά...καλύτερα να απευθυνθείς σε ειδικούς.
Σου έστειλα mail με την διευθυνση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ