Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10020 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς maxsto

Έχει 8 kw αέρα και όχι 3 kw που ανέφερα παραπάνω..
Γιατί ζητάς κωδικό για ρυθμίσεις δεν στον δίνει ο κατασκευαστής ή το manual;
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος με το κόστος...πόσο η σόμπα....πόσο το κιτ....πόσο η εγκατάασταση...
Ελπίζω να μπει στην κουβέντα arkouda μήπως γνωρίζει κάτι περισσότερο για όλα αυτά αλλά και για τον θόρυβο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10044 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Αρχίζω και πιστεύω ότι τελικά έφταιγε όντως το ΣΠΙΤΙ που ηταν παγωμένο.χθες είχε μικρότερη κατανάλωση με τις ίδιες ώρες λειτουργίας. Τα δωμάτια χθες είχαν 20 βαθμούς και ο χώρος που είναι η σόμπα 22, αλλα μου φαίνεται και λογικό αφού δουλεύει και ο αέρας.πιστευω ότι όταν το ΣΠΙΤΙ ζεστά θεοί καλα , θα δω και τις πραγματικές αποδόσεις και καταναλωσεις. τελικα ο θόρυβος ηταν απο τον κυκλοφορητη, και με μια εξάερωση που έγινε σταμάτησε εντελώς.
Το κόστος της σομπας είναι 3400 + 900 τοποθέτηση και καμινάδα + 400 ο υδραυλικος εργασία +υλικά + 300 ευρώ το κίτ νερου, το οποίο περπιμτοντως μπορεί να μην χρειαστεί τελικα , αφού το boiler συνδέθηκε κατευθείαν , και υπολογίζεται σαν ένα μεγάλο σώμα επιπλέον.!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10049 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Maxsto

Χαίρομαι που όλα βαίνουν καλώς.....ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αγόρασες extra κιt αφού υποθέτω ότι έχει εσωτερικά η σόμπα ή κάνω λάθος..
Όσον αφορά το κόστος για να καταλάβω (διορθωσέ με αν κάνω λάθος στα επιμέρους κόστη):

....3400 με ΦΠΑ η αγορά της σόμπας
.....900 ευρω οι σωληνώσεις, βάνες και υλικά καμινάαδας
.....400 ευρω η αμοιβή του υδραυλικοί

Αν ισχύουν έτσι τα κόστη τότε θεωρώ ότι:
.....κόστος αγοράς πολύ φθηνό για την σόμπα
......υλικά εγκατάστασης και μεροκάματο υδραυλικού πολύ ακριβά......

Πάντως αν το κόστος αγοράς ειναι 3400 με ΦΠΑ τότε θα ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΑΦΆΝΤΑΣΤΑ αν μου έλεγες το σημείο αγοράς αλλα όχι μέσω μπλοκ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Άλλωστε ειναι μέσα στις αρχές το μπλοκ να μην αναφέρουμε ονόματα καταστημάτων αγοράς.....αν θες μόνο μέσω mail ή τηλεφωνικά γιατί η τιμή που βρίσκω εγώ απέχει πάρα πολύ από αυτό το επίπεδο....

Και κάτι ακόμα...

Πόσα μέτρα υδραυλικες σωληνώσεις χρησιμοποίησες;
Η καμινάδα σου είναι μικρόυ ύψους π.χ. 2-3 μέτρα ή μεγαλύτερου ύψους π.χ. βγαίνει ψηλά στην σκεπή?
Το manual της σόμπας επιτρέπει την εγκατάσταση μικρού ύψους καμινάδα και ειναι μεταφρασμένο στα αγγλικά;

Ελπίζω να μην σε κουράζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10060 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Κακώς που δεν σύνδεσες το κιτ , αφού το θες για το καλοκαίρι να ανάβει μόνο το μπόιλερ ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10087 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

greg έγραψε: Maxsto

Χαίρομαι που όλα βαίνουν καλώς.....ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αγόρασες extra κιt αφού υποθέτω ότι έχει εσωτερικά η σόμπα ή κάνω λάθος..
Όσον αφορά το κόστος για να καταλάβω (διορθωσέ με αν κάνω λάθος στα επιμέρους κόστη):

....3400 με ΦΠΑ η αγορά της σόμπας
.....900 ευρω οι σωληνώσεις, βάνες και υλικά καμινάαδας
.....400 ευρω η αμοιβή του υδραυλικοί

Αν ισχύουν έτσι τα κόστη τότε θεωρώ ότι:
.....κόστος αγοράς πολύ φθηνό για την σόμπα
......υλικά εγκατάστασης και μεροκάματο υδραυλικού πολύ ακριβά......

Πάντως αν το κόστος αγοράς ειναι 3400 με ΦΠΑ τότε θα ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΑΦΆΝΤΑΣΤΑ αν μου έλεγες το σημείο αγοράς αλλα όχι μέσω μπλοκ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Άλλωστε ειναι μέσα στις αρχές το μπλοκ να μην αναφέρουμε ονόματα καταστημάτων αγοράς.....αν θες μόνο μέσω mail ή τηλεφωνικά γιατί η τιμή που βρίσκω εγώ απέχει πάρα πολύ από αυτό το επίπεδο....

Και κάτι ακόμα...

Πόσα μέτρα υδραυλικες σωληνώσεις χρησιμοποίησες;
Η καμινάδα σου είναι μικρόυ ύψους π.χ. 2-3 μέτρα ή μεγαλύτερου ύψους π.χ. βγαίνει ψηλά στην σκεπή?
Το manual της σόμπας επιτρέπει την εγκατάσταση μικρού ύψους καμινάδα και ειναι μεταφρασμένο στα αγγλικά;

Ελπίζω να μην σε κουράζω


Καλημέρα,
Το κίτ η σόμπα δεν το έχει ενσωματωμένο , είναι extra η αγορα του!!
Οσο αφορά τα κόστη, τα 400 ευρώ του υδραυλικού είναι εργασία και υλικά!!
Τα 900 είναι εργασία και υλικά ( καμινάδα κτλ) του συνεργείου που έβαλε την σόμπα
Οι σωληνώσεις είναι περίπου στα 5 μέτρα και η καμινάδα γύρω στα 7 μέτρα , (δεν βγαίνει στην σκεπή)
Το manual είναι μεταφρασμένο και στα ελληνικά!! (έξτρα φυλλάδιο)
Να σου πω εδώ ότι η τιμή περιέχει και περίπου 10% έκπτωση ,όταν η πληρωμή είναι μετρητοις.
Δεν με κουράζεσαι καθόλου!!

Για τον φίλο Ν1κ0s

Το καλοκαίρι αγαπητέ φίλε , χρησιμοποιω ηλιακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10094 από arkouda
Απαντήθηκε από arkouda στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Φίλε maxto καλησπέρα, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με την σόμπα. Ήθελα να σε ρωτήσω αν τα σώματα του καλοριφέρ είναι αρκετά ζεστά και σε τι θερμοκρασία σου κυκλοφορεί το νερό? Επίσης από ότι έχω καταλάβει υπάρχει η επιλογή η σόμπα ή να δουλεύει σε standby δηλαδή όταν φτάσει στην θερμοκρασία που θες το σπίτι συνεχίζει να καίει αλλά σε συντήρηση δηλαδή στο περίπου 0,6- 1 kg την ώρα, και υπάρχει και η επιλογή να το ρυθμίσεις να καίει 2-3 φορές την ημέρα από όση ώρα θές. Εσύ ποια επιλογή έχεις βάλει? Με ανησύχησες λίγο με τον θόρυβο, τώρα δηλαδή δεν κάνει κα8ολου θόρυβο ο κυκλοφορητής? Με τον καθαρισμό πως το βλέπεις σαν διαδικασία ψηλό πακέτο καθημερινό η σαν έναν καθαρισμό τζακιού ανά 2-3 μέρες? Επίσης πόσες ώρες σου βγάζει μέχρι να ξαναβάλεις στην δεξαμενή του Pellet? Αν μπορείς στείλε μου από που το πήρες με email γιατί και εγώ βρήκα την τιμή αγοράς πολύ καλή. Στα προβλήματα που αντιμετώπισες είχες υποστήριξη ήξεραν να σου λύσουν της απορίες σου ή ακόμα καλύτερα να έρθουν από εκεί να το δουν? Το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. . Περιμένω νέα σου .Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ