Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9715 από KALDRI
Απαντήθηκε από KALDRI στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Sakiss έγραψε:

KALDRI έγραψε:

Sakiss έγραψε: KALDRI έγραψε:



Καλησπέρα φίλε Sakiss,

Θέλω την βοήθεια σου γιατί έχω και εγώ την R120
Δες σε παρακαλώ από το view settings τις εξής ρυθμίσεις:
Στο Pr 05 screw start λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 1,5’’ σε εσένα?? 1,5
Στο Pr 06 screw power λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 1,8’’ σε εσένα?? 1,5
Στο Pr 07 screw power λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 2,1’’ σε εσένα?? 1,7
Στο Pr 08 screw power λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 2,4’’ σε εσένα?? 2,0
Στο Pr 09 screw power λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 2,7’’ σε εσένα?? 2,4
Στο Pr 10 screw power λέει ένα αριθμό σε εμένα λέει 3,0’’ σε εσένα?? 2,7
Θέλω να δω συγκριτικά με τις δικές μου ρυθμίσεις γιατί έχω την αίσθηση ότι ο κοχλίας ταΐζει την σόμπα με περισσότερο πελλετ από το κανονικό.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Αυτες τις ρυθμισεις εχω τωρα αλλα τις αλαζω αναλογα με το πελλετ


Καλημερα, δηλαδη?? αν το πελλετ ειναι θερμιδογονο μειωνεις δευτερολεπτα π.χ.???



Καθε παρτιδα πελλετ που πηρα για να καψει καλα η σομπα ηθελε διαφορετικη ρυθιση
Αυτο που εγραψε ο adreas πρωτα " παιζεις " με πελλετ και αερα και μετα πας σε ρυθμισεις

Το mail το πηρες ;



Sakiss και adreas σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και τις συμβουλες σας!!!
Απλα εχω την αισθηση οτι καταναλανω πολυ πελλετ ενω δεν ειναι απαραιτητο με τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Εχω ΄΄παιξει΄΄ με τις ρυθμησεις απο το p6-p7, αλλα οι διαφορες στην καταναλωση ειναι μηδαμινες!!
Σας ευχαριστω πολυ και παλι και καλη σαρακοστη!!!
Να ειστε καλα!!!!!!!

Sakiss το email το πηρα...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KALDRI. Αιτία: ξεχασα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9915 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς maxsto

Φίλε μου είμαι ακόμα ένας ενδιαφερόμενος για την HRV 160 (για διαμέρισμα 105 τμ βορεινό με όχι καλή μόνωση) και περιμένω τα νέα σου προς arkouda.....καλά θα ήταν πέρα από αυτά που ρωτάει να μας δώσεις αν θες και μια ιδέα για την τιμή αγοράς αλλά και για κόστος εγκατάστασης......μια και θα χρειαστώ 6 m σωληνώσεις μέχρι το κολεκτέρ του διαμερίςματος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9920 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Tsimp έγραψε: Γιαννη τελικα τα καταφερα μετα το διλεπτο που μου εβγαζε καπνο δεν βγαζει πια.Αφου ανεβασα το ν αερα στα 2400 απο 1800 εργοστασιακο(στη σκαλα 2)max αερα στα 2800 και τον κοχλια στα 2.5 απο 2.0 δευτερα.Δοκιμασα τον αερα στα 2500 και ντουμανι παλι μετα το διλεπτο,αυτο το εκανα γιατι κεω αmeco και δεν μπορει να μου του καψει με τιποτα μα με τιποτα

Τα καταφερες τελικα!Τωρα ειναι οκ?Με το ameco εχεις προβλημα γιατι ακουω καλα λογια γενικα(δεν το δοκιμασα).Τι εκανες τελικα με εκεινο το φιλτρο στην καμιναδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10002 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπερα σε όλους τους αγαπητους φίλους....
Χθές μου τοποθετησαν την raveli HRV 160 .
Καταπληκτικο design, πολυ καλή κατασκευη!!
Εχω όμως καποια θεματάκια.....και εξηγουμε , για να μου πείτε την γνωμη σας...

Η σόμπα τοποθετηθηκε σε οροφοδιαμερισμα 2ου οροφου , μετριας μονωσης (αλλουμινια με διπλα τζαμια,κατασκευη διαμερισματοσ 1975) 125μ2. Στον χώρο που ειναι η σομπα η θερμοκρασια φτανει πανω απο 21 , ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στο 21, στα υπολοιπα δωματια όμως δεν ξεπερνα τουσ 18 βαθμους.Το νερο ειναι ρυθμισμενο στους 65 βαθμους και η σομπα ρυθμισμένη στο προγραμμα eco (οταν φτανει την θερμοκρασια νερου ,χαμηλώνει την καυση και την δυναμωνει παλι όταν το νερο φτασει τους 61). Απο χθες το βραδυ ,οχι με συνεχομενη λειτουργια (συνολικα 11 ωρες) εχει καψει μεχρι ωρας 2.5 15κιλα τσουβαλια....υπερβολικο το θεωρώ!! Βεβαια το σπιτι ήταν γενικά κρυο , και σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι μεχρι να συνελθει και να παρει μια καλη θερμοκρασία.
Το άλλο θεμα που έχω ,είναι ένας πολυ "εκνευριστικός" θόρυβος , ο οποιος εμένα δεν μου φαινεται φυσιολογικός, ....ειναι ενας πολυ "ψιλός - διαπεραστικος συνεχομενος" θόρυβος σαν....να εισαι σε αεροπλανο!!
θα το δουμε και αυτο.....
Εαν ξέρει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο κωδικος για να μπεις στα μενου με τισ ρυθμίσεις , και ποιες είναι οι βέλτιστες κατα την γνώμη του , θα του ειμαι ευγνωμων!!
Να πώ οτι το πελλετ που καιω αυτη την στιγμη είναι αυστριακό.
Οσον αφορα το κόστος, η αγορα τησ σομπας μαζι με την εγκατασταση (3μ σωλήνες μεχρι το κολεκτερ) και το κιτ ζεστου νερου χρησης εφτασε τα 5000 ευρώ. Βεβαια αν συνεχίσουμε με αυτες τισ καταναλώσεις απο οτι βλεπω καναμε μια τρυπα στο νερο....και χαλασαμε και τα ωραια και ζεστα ....5000 χιλιάρικα!!!
Λοιπόν ακουω γνωμες και συμβουλές........ :huh: :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10012 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
εγω φιλε μου δεν εχω κανει ακομη αγορα σομπας.εχω την ιδια φαση σπιτιου με σενα οσο αφορα μονωσεις κλπ.το σπιτι μου ειναι μικρο.60 τετραγωνικα και σημερα που ηρθε ο εξιδικευμενος τεχνικος μεγαλης εταιρειας μου εβγαλε κοστολογιο απο το κολεκτερ μεχρι εκει που θα τοποθετηθει η σομπα 26μετρα σωληνες κλπ.με ποσο 1400+ φπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!βαλε και αλλα 3000 τη σομπα....
τοσα χρηματα δεν τα δινω ουτε για πλακα.
να φανταστεις οτι εαν θελω να ζεστανω ολοκληρη τη μεζονετα μου με 3 ανεξαρτητα οροφοδιαμερισματα των 60 τετραγωνικων εκαστο βαζω με 6000 εξωτερικο καυστηρα-λεβητα πελλετ με λιγοτερο κουβαλημα πελλετ κλπ.....
ετσι μπηκα σε διαδικασια να επενδυσω αυτα τα αρχικα 5000 + αλλα 5000 για εξωτερικη μονωση και να ψαχτω σε αλλη μορφη θερμανσης οπως η αντλια θερμοτητας.πεντακαθαρα ,ουτε κουβαλιματα,καθαρισμους,βρωμιες....τωρα θα την βγαλω οπως ειμαι κουτσα-στραβα και μεχρι το καλοκαιρι θα αποφασισω.
δεν σου λεω οτι εκανες κακη αγορα,αλλα ισως βιαστηκες πολυ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10019 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς maxsto

Άντε καλές καύσεις...
ειδικός δεν είμαι αλλά σκέφτομαι τα εξής:
- μου ακούγεται λίγο παράξενο 21 βαθμούς στο χώρο που είναι η σόμπα και 18 στα δωμάτια..λογικά το πλεονέκτημα αυτής της τεχνολογίας είναι ότι έχεις ομοιόμορφη κατανομή θέρμανσης...αυτό που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα είναι:
.....μήπως έχεις μεγαλύτερες απώλειες στα υπνοδωμάτια?
.....μήπωςτα υπνοδωμάτια ήταν ήδη πιο κρύα όλες αυτές τις μέρες (περισσότερη ψυχρή μάζα) σε σχέση με το χώρο που την τοποθέτησες;
.....η σόμπα έχει και αερόθερμη απόδοση κάποια κιλοβατ (νομίζω 3 κιλοβατ) τα οποία ζεσταινουν το χώρο εγκατάστασης με αποτέλεσμα να πιάνει τους 21 βαθμούς χωρίς να προλαβαίνουν τα υπνοδωμάτια να φτάσουν τους 21;

Σχετικά με την κατανάλωση...νομίζω ότι τα 4 κιλά την ώρα είναι στα μέγιστα σύμφωνα με τον κατασκευαστή, τα οποία λογικά θα έπρεπε να ισχύουν ως ρυθμός κατανάλωσης για τις πρώτες ώρες καύσης και όχι ως μέση κατανάλωση 11 ωρών. Εκτός αν το σπίτι είναι παγωμένο. Πάντως έχω ακόυσει ότι οι πελετ καλοριφέρ αργούν να ζεστάνουν το νερό και για αυτό στην αρχή ίσως χρειάζονται την μεγάλη κατανάλωση.

Για ρυθμίσεις ρίξε μια ματιά στο manual..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ