Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5762 από john
Απαντήθηκε από john στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Καλημερα νεο μελος και εγω στην παρεα των μικρων"θερμαστων" λογο κρισης αγοραζοντας προσφατα ενα λεβητα πελλετ-πυρινα τον ποιο ακομη δεν εχω τοποθετησει.Ο λεβητας βγαζει εξοδο φ200 θελω να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω την παλια καμιναδα του λαβητα πετρελαιου που ειναι τετραγωνη περιπου 15επι15 που ειναι μικροτερη εχοντας το ταμπερ εστω κλειστω κατα το ημιση?Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια και μπορει να βοηθεισει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5769 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: θεωρώ πως το να μην καπνίζει, δεν οφείλεται στα πλαισια, αλλά μάλλον στο καπέλλο.
Διάβασα στη πρωτη ενότητα συζητήσεων γι αυτό το θέμα, την άποψη του Κου Σαμαρά, πως πρέπει κανονικά η καμινάδα να βγαίνει ένα μέτρο πάνω από το υψος του σπιτιου και αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει για τις σόμπες πελλετ, που έχω δει παντου να διαφημίζινται ότι δεν χρειάζονται μεγάλη καμινάδα..


άν η σόμπα είναι τεχνητού ελκυσμού δεν χρειάζεται να βγεί πιο πάνω.

άν όχι, ναί, είναι απαραίτητο.

Σημαντικό είναι να κρατάμε 10-15 mm ελκυσμό.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5773 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

john έγραψε: Καλημερα νεο μελος και εγω στην παρεα των μικρων"θερμαστων" λογο κρισης αγοραζοντας προσφατα ενα λεβητα πελλετ-πυρινα τον ποιο ακομη δεν εχω τοποθετησει.Ο λεβητας βγαζει εξοδο φ200 θελω να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω την παλια καμιναδα του λαβητα πετρελαιου που ειναι τετραγωνη περιπου 15επι15 που ειναι μικροτερη εχοντας το ταμπερ εστω κλειστω κατα το ημιση?Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια και μπορει να βοηθεισει.


λυπαμαι φιλε αλλα θα σε στεναχωρησω.
Ο δικος μου λεβητας εχει φ180 και ειχα σοβαρα προβληματα με παρομοια καμιναδα η οποια βεβαια ειχε μια κακοτεχνια που επιδεινωνε την κατασταση.Την αλαξα και ησυχασα.
Το ταμπερ το κλεινουμε οταν εχουμε μεγαλυτερο ελκυσμο δηλαδη μεγαλυτερη διατομη καμιναδας απο αυτην που ζητα ο κατασκευαστης του λεβητα.
Παντως δεν χανεις τιποτα αν την δοκιμασεις πριν κανεις καποια αλλαγη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5774 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Μου ανέφεραν για ένα συλλέκτη καπνού σε νερό, που τοποθετείται απλά στην έξοδο έξω από το τόιχο..
Ο τεχνίτης μου ανέφερε ότι θα το δοκιμάσει πρώτα και μετά θα μου το συστήσει.. ή όχι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5775 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

egglezos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: θεωρώ πως το να μην καπνίζει, δεν οφείλεται στα πλαισια, αλλά μάλλον στο καπέλλο.
Διάβασα στη πρωτη ενότητα συζητήσεων γι αυτό το θέμα, την άποψη του Κου Σαμαρά, πως πρέπει κανονικά η καμινάδα να βγαίνει ένα μέτρο πάνω από το υψος του σπιτιου και αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει για τις σόμπες πελλετ, που έχω δει παντου να διαφημίζινται ότι δεν χρειάζονται μεγάλη καμινάδα..


άν η σόμπα είναι τεχνητού ελκυσμού δεν χρειάζεται να βγεί πιο πάνω.

άν όχι, ναί, είναι απαραίτητο.

Σημαντικό είναι να κρατάμε 10-15 mm ελκυσμό.


σαν τεχνητού ελκυσμού προφανώς εννοούμε εκεί που γίνεται η απαγωγή μέσω ανεμιστήρα που προωθεί τα αέρια στη καμινάδα...(???)
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5777 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

egglezos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: θεωρώ πως το να μην καπνίζει, δεν οφείλεται στα πλαισια, αλλά μάλλον στο καπέλλο.
Διάβασα στη πρωτη ενότητα συζητήσεων γι αυτό το θέμα, την άποψη του Κου Σαμαρά, πως πρέπει κανονικά η καμινάδα να βγαίνει ένα μέτρο πάνω από το υψος του σπιτιου και αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει για τις σόμπες πελλετ, που έχω δει παντου να διαφημίζινται ότι δεν χρειάζονται μεγάλη καμινάδα..


άν η σόμπα είναι τεχνητού ελκυσμού δεν χρειάζεται να βγεί πιο πάνω.

άν όχι, ναί, είναι απαραίτητο.

Σημαντικό είναι να κρατάμε 10-15 mm ελκυσμό.


σαν τεχνητού ελκυσμού προφανώς εννοούμε εκεί που γίνεται η απαγωγή μέσω ανεμιστήρα που προωθεί τα αέρια στη καμινάδα...(???)


σωστά. ο ανεμιστήρας να ρουφάει από τον λέβητα προς τα έξω.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.316 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ