Αποδόσεις, πιστοποιήσεις και πράσσειν άλογα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30367 από valsam
Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα πανω στο θεμα το περιβοητου πιστοποιητικου ΕΝ 303-5 για να δω τι αποδοση μπορει να εχει το λεβητακι που αγορασα αφου μπουχτισα να βλεπω παντου στο ιντερνετ οτι ολοι οι κατασκευαστες δινουν 80% εως και 94% στους λεβητες τους, και αναρωτηθηκα ολοι οι λεβητες ξυλου-πελλετ σημερα ξεσκιζουν ,με τα λιγα που εμαθα ειναι οτι μονο σιγουρια δεν προσφερει το πιστοποιητικο αυτο,μαλιστα πολλοι κατασκευαστες εκμεταλευονται την αγνοια του κοσμου και το μεταφραζουν οπως θελουν!
Με λιγα λογια Ελληνες(και ξενοι φυσικα ,ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΒΕΒΑΙΑ) κατασκευαστες κοτσαρουν το ΕΝ 303-5 και σου λενε κοιτα εχει Ευρωπαικη πιστοποιηση ενεργειακου αλλα ειναι ετσι?
Η αληθεια ειναι ομως οτι πιστοποιηση ΕΝ 303-5 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΕΒΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ακομη και το πενηχρο 53% αποδοση ,ναι 53% παρακαλω,το κοτσαρουν το ΕΝ 303-5 αλλα ποτε δεν αναφερουν την κλαση (υπαρχουν τρεις κλασεις με την 3 να ειναι η μεγαλυτερη σε αποδοση)!
Class 3 = 73% to 82%
Class 2 = 63% to 72%
Class 1 = 53% to 62%
www.vtwoodsmoke.org/pdf/OutlineEN303-5.pdf
Η Γερμανια και η Αυστρια εχουν την πιο αυστηρη νομοθεσια και επιτρεπουν μονο λεβητες με πιστοποιηση Class 3 = 73% to 82% για εγκατασταση,κανω μια ερευνα αγορας μπας και πωλειτε ο λεβητας μου εκει για να δω αν ειναι σε αυτην την κλαση αλλα παπαλα(μονο εναν ebayer βρηκα και αυτος πουλαει εξω απο Γερμανια),τον βρηκα ομως να πωλειτε στην Σουηδια οπου και εκει ισχυει το μονο Class 3 αλλα εκει λογο διαφορετικης νομοθεσιας μπορει να εχει αυξημενες εκπομπες CO και διαφορετικα στανταρντ παχους τοιχωματων:
A.4 Sweden
Accepts Class 3 with different CO limit; differing construction and weld standard

Και μια ερωτηση στους γνωστες του φορουμ,ειναι δυνατον ξυλολεβητας μιας διαδρομης(αντε 2 να τις κανει ο θεος) Ελληνικης κατασκευης με θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων 260 βαθμους να ισυουν τα πιστοποιητικα που μου δειχνει ο κατασκευαστης 80% στο ξυλο και 90% στο πελλετ ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30370 από LEONAS
Kανενας Ελληνικος λεβητας ξυλου - πελλετ δεν εχει επισιμη
πιστοποιηση γιατι δεν υπαρχει στην Ελλαδα καποιος επισημος
φορεας για να του δωσει οποια πιστοποιηση.
Η αποδοσης που λες οτι δινουν καποια μηαχανηματα ειναι για
γελια αλλα δεν μπορει και καποιος να τους το απαγορεψει.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30371 από gousan
και εμενα πιστοποιημενο ελληνικο ειναι το τζακι μου με 78 και βαλε % αποδοση αλλα παραδεχονται οτι η πορτα δεν σφραγιζει καλα ,οτι ο αερας εισαγωγης ειναι πολυ μεγαλος,οτι η κοφτρα δεν ειναι και η καταληλη για τα μετρα τις καμιναδας μου..και χιλια δυο αλλα που τα εμαθα εδω μεσα(να ναι καλα το forum)
ερε ξυλο που τους χρειαζεται... :angry: :angry: :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30372 από aithio
Μπράβο Valsam....
Το πιο ωραίο πόστ που έχεις κάνει με διαφορά. Ανάβει φωτιές...
Δεν ήξερα καθόλου για τις τρεις κλάσεις....

Νομίζω ότι στο ερώτημα σου παντάει το pdf.
Η θερμοκρασία καυσαερίων λέει θα πρέπει να είναι 160 βαθμους παραπάνω απο την θερμοκρασία του άερα που τραβά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30375 από fisikos50
Το καλύτερο αντίδοτο σε αυτά που λένε και γράφουν όσοι θέλουν να πουλήσουν κάτι είναι η επιστήμη.

Επιστήμη δεν εννοούμε το να έχεις πάρει ένα χαρτί από κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά το να έχεις μάθει κάτι καλά, έστω διαβάζοντας μόνος σου.

Τότε μπορείς να κρίνεις μόνος σου και δεν χρειάζεται να πιστέψεις τίποτε απολύτως από αυτά που λέγονται και γράφονται στη χώρα της γελοιότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30389 από valsam
H μικρη μου αυτη ερευνα(τροπος του λεγειν,γκουγκλαρισμα καλυτερα)οφειλετε σε ενα ακομη παλι τηλ. ενος κοντινου μου προσωπου που απευθηνθηκε σε'μενα να τον βοηθησω σε τι λεβητα να βαλει(λες και'γω εχω γινει ειδικος,εγω που μεχρι χθες δεν ηξερα τι ειναι η kw),καλα να'ναι το internet(μακαρι να'χαμε ιντερνετ οταν πηγαινα σχολειο).
Πηρα τηλ. σημερα λοιπον σε (επωνυμο)Ελληνα κατασκευαστη λεβητων βιομαζας-πελλετ-ξυλου και τον ρωτησα για τις αποδοσεις των προιοντων του και μου διαβεβαιωσε οτι εχει πιστοποιητικα για τις αποδοσεις που πραγματοποιηθηκαν απο το πανεπιστημιο και οτι εχει 80% στην καυση ξυλου και πανω απο 90% σε καυση πελλετ,οταν ρωτησα τον υπευθηνο μηχανικο πως γινετε αυτο αφου ο λεβητας εχει μονο μια σειρα τουμπο κατω που γινετε η καυση και αλλη μια (ΠΕΡΙΠΟΥ )επανω ,μα τον ξαναρωταω και του λεω,φιλε με τα λιγα που ξερω πως ειναι δυνατον και πως στο καλο τελος παντων μετρατε την αποδοση,στο νερο,στην ακτινοβολια,στον αερα,στην καυση του ξυλου(δηλ. καηκε ολο μεσα στον θαλαμο και αφησε 10% σταχτη αρα πηραμε 90%),στις αποδιδομενες θερμιδες στα σωματα(output),πως,πως,τον ρωτω τελευταια αφου μου αρχισε την ιστορια οτι του τυπου ειμαστε 40 χρονια εταιρια κ.τ.λ ποση θερμοκρασια εχουν τα καυσαερια εξοδου τελος παντων,μου λεει θα σας παρω σε λιγο να δω τα αποτελεσματα,μετα απο 1 ωρα με παιρνει και μου λεει 260 βαθμους εχουν αλλα αυτη ειναι η μαξιμουμ θερμοκρασια αν π.χ καιμε τον λεβητα χαλαρα μπορει να βγαζει και 90 βαθμους,φιλε του λεω με τα λιγα που ξερω οταν μου λες 90% αποδοση και 260βαθμος θερμοκρασια καυσαεριων κατι δεν μου καθετε καλα,παλι του λεω οτι ετσι πως το βλεπω το μηχανημα δεν εκμεταλευετε καθολου στον χωρο καυσης τα καυσαερια,αλλο μια διαδρομη και αλλο 4 ,μου λεει να παω σε εναν εμπορο στην περιοχη μου να τον δω απο κοντα,πηγα λοιπον το απογευμα (εχει και τα ΕΝ ταμπελακια κολημενα εοπανω ο λεβητας)και μου αρχιζουν παλι το ιδιο παραμυθι,η κοπελα μετα απο 2-3 ερωτησεις μας παρεδωσε στο αφεντικο,εκει το αφεντικο προσπαθησε να απαντησει στις ερωτησεις(πιο διαβασμενος)αλλα και αυτος επεσε ηρωικα (τραγικα θα το ελεγα καλυτερα),ειδικα σε μια φαση προσπαθωντας να υπερασπισθει τον λεβητα γυρναει και μου λεει οτι ο λεβητας εξαγετε αβερτα στην Ευρωπη και μου αναφερει Γερμανια,τι το'θελε και ανεφερε την Γερμανια ο ανθρωπος, του ρωταω εχει class 3 πιστοποιητικο γιατι χωρις αυτο δεν παει Γερμανια και του λεω ξεχνα το(απαντηση δεν πηρα την εκανε γυριστη την συζητηση),τον ρωταω για τα καυσαερια και αφου πηρε 2 τηλεφωνα (αφου τα ηξερα τον αφησα να παιδευτει λιγακι)μου λεει 260 αλλα μπλα μπλα το ιδιο παραμυθακι περι μαξιμουμ κ.τ.λ,260 βαθμους θερμοκρασια να ζεσταινουν τον ουρανο ρε φιλε και 90% αποδοση τι μηχανηματαρα ειναι τουτι,φαντασου να εβαζες και εναν εναλλακτη καμιναδας σαν αυτον που εβαλε ο αδελφος μου στο τζακι ποσσο αποδοση θα επιανε ο λεβητας,95%?
Ο ανθρωπος αυτος ειναι ενεργο μελος στο φορουμ αυτο,και στην συζητηση που'καναμε ψιλοεκραξε τους αλλους εμπορους για το γιατι μπαινουν εδω μεσα και στο τι αποσκοπουν,ρε φιλε εδω μπαινουμε να ενημερωθουμε να αληλοβοηθηθουμε και οχι για να τα οικονομισουμε!
Δυστηχος τρωμε πολυ παπα ολοι αλλα φανταστειτε τι παπα τρωει ο ανιδεος κοσμακης που βγαινει τωρα στην πιατσα για να αγορασει κατι να ζεσταθει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ