Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11079 από bora550
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω την αντισταση του μποιλερ κακως την συνδεσες με το ρευμα.

Ελπίζω να μην το χρησιμοποιήσω με το ρεύμα ποτέ...


Μονο σε περιεργα Ελληνικα μποιλερ βλεπεις την αντισταση καθετα τοποθετημενη αλλα απο πανω προς τα κατω...

Μα είναι περίεργο ελληνικό βοιλερ... Κατευθείαν από το εργοστάσιο μ σχεδιασμό για να δουλεύει έτσι και έχει και ποδαράκια ρεγουλατώρους από κάτω..


η φυση της θερμανσης ειναι σε ενα κατακορυφο δαπεδου απο κατω προς τα πανω η εστω στο κατω μερος οριζοντια η αντισταση.

Σωστό αυτό... και ακούγετε λογικό...


Στο σημειο που την εχει το δικο σου δεν υπαρχει περιπτωση η θερμοτητα να παει κατω απο την μεση στην καλυτερη. Εκτος αυτου εχεις μια υπερθερμανση στο πανω μερος του παντα οποτε η φλαντζα της αντιστασης συντομα καιγεται και αρχιζει να χανει.

Και αυτό λογικό μου ακούγετε...


Δεν ειδα να εβαλες λευκο η μπλε δοχειο διαστολης στο κρυο της υδρευσης του μποιλερ.

Αυτό γιατί μας χρειάζεται φίλε μου? Τι θα κερδίσουμε χρησιμοποιώντας το? Ασφάλεια? πίεση?


Παρολα αυτα κοιτα να παρεις την εγγυηση υπογεγραμμενη απο την εταιρια και τον εγκαταστατη.

Η εγγύηση είναι για 24 μήνες και είναι ΟΚ..

Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by bora550.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11112 από χρηστος8
[quote="bora550"

Δεν ειδα να εβαλες λευκο η μπλε δοχειο διαστολης στο κρυο της υδρευσης του μποιλερ.

Αυτό γιατί μας χρειάζεται φίλε μου? Τι θα κερδίσουμε χρησιμοποιώντας το? Ασφάλεια? πίεση?





Καταρχην επρεπε να το γνωριζει ο υδραυλικος σου οπωσδηποτε αυτο.
Μικρο μποιλερ μικρες διαστολες του νερου κατα την θερμανση του.
Μεγαλο μποιλερ μεγαλες διαστολες του νερου κατα την θερμανση του.
Το μποιλερ που εβαλες ειναι 150 λιτρα και χρειαζεται οπωσδηποτε δοχειο διαστολης 8 η 12 λιτρων καταλληλο για κρυα νερα...τοποθετωντας το παραλαμβανεις τις διαστολες του νερου κατα την θερμανση του και βοηθας στην μικροτερη καταπονηση και μακροζωια του.
Αν δεν θελεις να το βαλεις μην το βαζεις...θα δουλεψει και χωρις αυτο...αλλα ως ποτε;




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16867 από pantelis1973
Γεια σας κατ'αρχήν.
Αποφάσισα να εγκαταστήσω ένα ξυλολέβητα. Λοιπόν αφού είδα αρκετούς λέβητες σε εκθέσεις αλλά και σε σπίτια σε λειτουργία κατέληξα στον Atmos Dc32c www.panthermicashop.gr/CEE1929F.el.asp
Ευελπιστώ με λίγο παζαράκι να το πάρω στα 1500 ευρω. Ο χωρος που θέλω να ζεστανω ειανι στα 200μ2,μια ισογειας κατοικιας(με καλή μονωση),και μιας κατοικιας πρωτου οροφου,οπου θα τοποθετηθει και εξωτερικη θερμοπροσοψη 7αρας πολυστερινης.
Σκέφτομαι να τοποθετηθει μαζί με δοχείο αδράνειας 500-1000 λίτρων με Laddomat η με κάτι παρόμοιο της Esbe (Τρίοδη,κυκλοφορητής,θερμόμετρα κτλ).
Θα χρειαστω επισης ενα μικρό δοχειο για ζεστο νερο χρήσης,και θελω να πιστευω οτι θα την βγαλω με 15 τονους ξυλα.
Αν παμε καλα και το καλοκαιρι,και πεισω και την κυρα να μετατρεψουμε το τζακι σε ενεργειακό-οικονομικά,τοτε θα μιλαμε για πληρη απεξαρτηση απο το πετρελαιο.

Δεκτές οποιες προτάσεις για βελτιωση..

Χρηστο8 βοηθεια...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16868 από χρηστος8
@ pantelis 1973


Πρωτα ο θεος εδω θα ειμαστε να τα λεμε!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16918 από leividiotis
Γεία σας
χρηστος8 μπορώ να εχω το eimail sou ή το τηλεφωνό σου?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17047 από χρηστος8

leividiotis έγραψε: Γεία σας
χρηστος8 μπορώ να εχω το eimail sou ή το τηλεφωνό σου?




Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

sorry φιλε σε ξεχασα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ