Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1926 από Αλεξιάδης
Και όμως το πέλλετ φταίει.. Μόλις ήρθαν τεχνικοί της εταιρείας που πήρα τον λέβητα και έλεγξαν τον καυστήρα.. Μετά από μία ώρα που δοκίμασαν και ξαναδοκίμασαν την καύση, μου είπαν ότι οι ρυθμίσεις είναι μια χαρά και η φλόγα επίσης όπως πρέπει να είναι. Τους έδειξα και τα υπολλείματα κλίνκερ που βρήκα όλες αυτές τις μέρες και μου είπαν ότι φταίει η ποιότητα του πέλλετ. Χέρι στις ρυθμίσεις δεν βάζω, γιατί έχω και μια εγγύηση και δεν ριψοκινδυνεύω τίποτα. Από την στιγμή που οι εγκαταστάτες εγγυήθηκαν ότι ο καυστήρας καίει όπως πρέπει, δεν έχω κανέναν λόγο να μην τους πιστέψω. Τις επόμενες ημέρες θα κάψω το καινούριο πέλλετ και θα δω αν έχει διαφορά. Αν και αυτό δεν κάνει, θα πάρω το αυστριακό των 350 ευρώ και θα δοκιμάσω και εκείνο. Αν και εκείνο δεν κάνει διαφορά, τότε προφανώς θα φταίει ο καυστήρας, αλλά κάτι μου λέει πως κατά 99,99% φταίει το πέλλετ. Και δεν μπορώ να ακούω για "επιστημονικά" πράγματα όταν βλέπω τις "κοτρώνες" που βγάζω απο μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1929 από KERBEROS
Εγώ δε μιλάω, θα θεωρηθώ εγκάθετος...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1930 από pantelis1973

KERBEROS έγραψε: Εγώ δε μιλάω, θα θεωρηθώ εγκάθετος...


Οχι να μιλησεις :) :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1932 από KERBEROS
Σε λίγο έρχονται οι τεχνικοί από την Τσεχία. Θα καταλάβω ποιος κοροϊδεύει ποιον. Εγώ υποφέρω ακόμα από την δεύτερη παλέτα. Από τις απαντήσεις και τις πράξεις τους θα καταλάβω αν πάνε να καλύψουν κάτι αυτοί ή άλλοι. Εγώ είμαι με εμένα και με κανέναν άλλο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2510 από tasosp
εγω ριχνω μια ματια καθε μερα στον φερρολι
σημερα το απογευμα οταν τον ανοιξα ειδα οτι κοντευε να κλεισει η μπουκα απο τη σταχτη
δηλαδη αν το αφηνα για το πρωι θα εκλεινε τελειως. κ το πιατακι γεματο λες κ ηταν σεσουλα κ την γεμισε καποιος . απορω πως δουλευε.
αυτη η παρτιδα αλφα που πηρα βγαζει πολυ φλογα αλλα κ πολυ σταχτη... τοση σταχτη δεν ειχε ποτε. με την προηγουμενη περιπου 850 κιλα εβγαλε με το ζορι εναν κουβα σταχτη κ με αυτη την παρτιδα μισο κουβα κοντεψε να βγαλει σημερα.

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2518 από vasilisk
στον λεβητα μου (global-pellets ή progetto pellets οπως θελετε πειτε το) εκαψα 4 μαρκες πελλετ(ας οψετε που κλαταρησε φετος ο εν δυναμη προμηθευτης μου)
progetto (βουλγαρικο)
ahira (βουλγαρικο)
πελλετ απο τσοφλια ηλιοσπορου (αγνωστης προελευσης) το οποιο κακην κακως εβγαλα απο το σιλο αυφου αφησε στο πιατο του καυστηρα οχι κλινκερ αλλα ενα πραγμα σαν φελιζολ
και alfawood
τωρα καιω το τελευταιο και θα το καιω (πρωτα ο θεος αν ολα πανε καλα) ολη την σεζον
θερμοκρασια πιανει ο λεβητας τουλαχιστον 10 λεπτα νωριτερα.μετρημενα.
στο τελευταιο ειδα και ασπρη φλογα συγκεντρωμενη και πιατο καθαρο μετα απο κυκλο καυσης.στα αλλα οχι. ο λεβητας ειναι με τουμπα καθετα και επιβρανδυτες(ελατηρια) και δεν τα χω περασει βουρτσα εδω και 20 μερες που καιει.αν γινει κι αυτο ισως βοηθησει καλυτερα στον αερα.καποια στιγμη ειδα καποια λιγα μικρα σκληρα υπολειματα και πριν η φλογα ηταν κιτρινη.καθαρισα το πιατο και μετα ολα οκ.μισο λεπτο δουλεια (αναμενετε και σκουπα για να γινει λιγοτερη η διαρκεια)

κι οσο με ειχαν φοβησει με την συγκεκριμενη μαρκα καταλαβα οτι ολα ειναι θεμα λεβητα.δεν μπορει σ αλλους να καιει με καθολου προβληματα σ αλλους με ελαχιστα και σ αλλους με μεγαλα.

περυσι ειχα καψει 3τονους πετρελαιο.φετος εκαψα 600 λιτρα πετρελαιο και σε 20 μερες εχω καψει περιπου 600 κιλα πελλετ και αλλες 4 παλετες που προμηθευτικα απο τον pellet-shop (γεια σου γιαννη) ελπιζω να μου καλυψουν ολη την σεζον.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, XAALAARAA, PELLET-SHOP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ