Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1770 από Αλεξιάδης

KERBEROS έγραψε: Ελπίζω ο συμφορουμίτης Αλεξιάδης να ανεβάσει και στο φόρουμ το χθεσινό βίντεο της τρίτης μέρας καύσης του λέβητά του, καθώς παιδεύεται ακόμα με το κλίνκερ. Αλλιώς δείτε στο:


Σε ευχαριστώ φίλε Κέρβερε που έκανες τον κόπο.. Ήθελα να ανεβάσω και την συνέχεια του στην οποία έδειχνα τα κομμάτια κλίνκερ μέσα στην στάχτη και αργούσε πολύ το άτιμο το youtube. Έτσι λοιπόν μετά από το δεύτερο καθάρισμα που δεν περιείχε κατάλοιπα (χωρίς να έχω αλλάξει ρυθμίσεις αέρα κτλ), χάρηκα, πιστεύοντας ότι γλύτωσα από το βάσανο και ελπίζοντας να επρόκειο για υπολείματα σιδήρου ή οτιδήποτε άλλο μπορει να είχε ο καυστήρας. Αν και τραβηγμένο το σενάριο δεν μπορούσα να το αποκλείσω. Ωστόσο χθες το βράδυ στον τρίτο καθαρισμό, το κλίνκερ "ξαναχτύπησε" και μάλιστα σε αρκετά μεγάλη ποσότητα. Αυτήν την φορά, το κλίνκερ είχε περισσότερο υφή λιωμένου γυαλιού και παρατηρώντας το απο κοντά πράγματι γυάλιζε σε κάποια σημεία και είχε και στρογγυλεμένες επιφάνειες σαν το λιωμένο γυαλί που κυλάει κάπου πριν κρυώσει και σκληρύνει. Πράγμα που δεν γίνεται όταν "καρβουνοποιείται" παράγωγο ξύλου, δηλαδή το φαινόμενο που παρατηρούν αρκετά συχνά Αμερικανοί που καίνε σε λέβητες βιομάζας πέλλετς απο καλαμπόκι (αυτά τα διάβασα σε ξένα φόρουμ). Το γεγονός ότι δεν άφησα τον καυστήρα 3-4 μέρες πριν τον καθαρίσω με προβλημάτισε ακόμη πιο πολύ. Δυστυχώς από την εταιρεία που πήρα τον λέβητα δεν ήρθαν ακόμη (τους περιμένω Δευτέρα)για να τσεκάρουν απο κοντά, ωστόσο θα ακολουθήσω συμβουλές πολλών να αλλάξω πέλλετ και να δω τι θα γίνει. Ήδη παρήγγειλα μια ποσότητα και ελπίζω ότι δοκιμάζοντας την δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα. Ελπίζω... Παραθέτω και το δεύτερο μέρος του παραπάνω βίντεο το οποίο συγχωρέστε με αλλά έχει πλάγια λήψη.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Αλεξιάδης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1781 από KERBEROS
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια, γιατί κι εγώ εξακολουθώ να ταλαιπωρούμαι από το ίδιο πρόβλημα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1794 από kostas.b
Φιλε Αλεξιαδη μπορεις να μου πεις σε ποιο προγραμμα τον δουλευεις (στο power 2 ή 3 ή 4) και τι ρυθμισεις εχεις στο ταισμα του ξεκινηματος στο ταισμα και τον αερα του αντιστοιχου προγραμματος που τον δουλευεις;

Εχω κι εγω ιδιο μηχανημα και επειδη ο δικος μου που δουλευει απο τις 7 Οκτωβρη δεν εχει παρουσιασει τετοιο προβλημα ισως θα μπορουσα να σε βοηθησω.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1834 από stef30
Φίλε Αλεξιάδη να σε ενημερώσω οτι επειδή και εγώ έχω το ίδιο μηχάνημα με σένα.Λοιπόν ο πρώτος τόνος που έκαψα ήταν ένα βουλγάρικο πέλλετ.Κλίνκερ καθόλου.Μετά πήρα 10 σακιά από τα ίδια που έχεις και εσύ.Οντως πρώτη φορά εμαθα τι είναι το κλίνκερ,αλλά δεν μπορώ να πω οτι είχα κάποιο πρόβλημα,αφού τα συσσώματα ήταν σχετικά μικρά.Μετά πήρα το ίδιο βουλγάρικο πέλλετ με το πρώτο,αλλά εκεί είχα πολύ μεγαλύτερα κλίνκερ από οτι με τα δικά σου.Τώρα επειδή ξεμένω από πέλλετ καιω διαφορα πέλλετ.Αποτελέσματα:
πέλλετ Μ...,κλίνκερ μηδεν αλλά πολύ ψοφιο μου φαίνεται,οπότε τι να το κάνεις?Μετρημένο και σε κατανάλωση.
Μετά δοκίμασα πέλλετ από πυρηνόξηλο.Πολύ δυνατό,αφού αναγκάστηκα να κατεβάσω το ταισμα,πολύ καυσαέριο,πολύ φτηνό,πολύ βρωμιά.Αλλά φίλε μου παρόλο που αλλάξαμε ρυθμίσεις καίγεται ατελώς,και έχω κρατήσει ένα κλίνκερ,ίσο σχεδόν με τον καυστήρα!!!Χτες που το δοκίμαζα όλη μέρα,μου έσβησε ο καυστήρας 3 φορές,επειδή μπούκωνε από το κλίνκερ.Οπότε επειδή δεν είχα άλλη υπομονή,το βράδυ,το άδειασα το έβαλα σε μια άκρη και θα περιμένω να το κάψω με τον Μιχάλη κάποια στιγμή.Ετσι έβαλα πέλλετ alfa που δανείστηκα από ένα φίλο.Από χτες το βράδυ μέχρι τώρα,κλίνκερ 0 και καύση πολύ καλή και καθαρή.
Τώρα τι κάνουμε?Ενας θεός ξέρει.
Ασχετο.Η καμινάδα σου είναι μονωμένη?Μήπως παίζει και αυτό κάποιον ρόλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1856 από Αλεξιάδης
@kostas.b , μόνο που ξέρω είναι ότι είναι στο πρόγραμμα 3. Το 4 μου είπαν το βάζω στις πολύ κρύες μέρες. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν έχω ιδέα. Μου είπανε από το μαγαζί ότι δεν χρειάζεται να ξέρω προς το παρόν κάτι άλλο, καθώς ότι χρειαστεί μέχρι να "στρώσει" ο καυστήρας, θα το κάνουν αυτοί. Έχουν βάλει τις default ρυθμίσεις που βάζουν σε κάθε νέο καυστήρα και ελπίζω όταν έρθουν, να δοκιμάσουν και καμία άλλη ρύθμιση μήπως και αλλάξει κάτι. Αν δεν κάνουν τίποτα, τότε αναγκαστικά θα μάθω να αλλάζω ρυθμίσεις μόνος και ο θεός βοηθός.

@stef Τα κλίνκερ μέχριτώρα είναι αρκετά μεγάλα, όχι ευτυχώς στο μέγεθος του καυστήρα!! :lol:
Από το Alfa δοκίμασα σακιά και απο την καινούρια συσκευασία και απο την παλαιότερη, αλλά τα ίδια πράγματα.. Λίγο μικρότερα κλίνκερ βλέπω αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν αφήνω τον καυστήρα πλέον πολύ χωρίς καθαρισμό.
Η καμινάδα δεν είναι μονωμένη. Από τον λέβητα έχω σπιράλ inox Φ180 που φτάνει μέχρι το ταβάνι (με κλίση σχεδόν διαγώνια επάνω, αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ οριζόντια) και απο εκεί η καμινάδα πάει κάθετα πάνω μέχρι την ταράτσα, περνώντας μέσα απο εσωτερική τοιχοποιία. Οπότε φαντάζομαι δεν χρειαζόταν να έχει και κάποια μόνωση. Από την εταιρεία μου είπαν ότι ο ελκυσμός των αερίων φαίνεται να γίνεται πολύ καλά και πως δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα η καμινάδα μου... Θα ρωτήσω πάντως καλού κακού μήπως δημιουργούν θέμα τα καυσαέρια. Ποτέ δεν ξέρεις.

Να σας πω ότι παρήγγειλα ακόμη μια μάρκα πέλλετ που παράγεται Καρδίτσα. Αύριο περιμένω το φορτίο και σύντομα θα ξέρω αν θα έχω το ίδιο πρόβλημα ή όχι...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Αλεξιάδης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1859 από kostas.b

Αλεξιάδης έγραψε: @kostas.b , μόνο που ξέρω είναι ότι είναι στο πρόγραμμα 3. Το 4 μου είπαν το βάζω στις πολύ κρύες μέρες. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν έχω ιδέα. Μου είπανε από το μαγαζί ότι δεν χρειάζεται να ξέρω προς το παρόν κάτι άλλο, καθώς ότι χρειαστεί μέχρι να "στρώσει" ο καυστήρας, θα το κάνουν αυτοί. Έχουν βάλει τις default ρυθμίσεις που βάζουν σε κάθε νέο καυστήρα και ελπίζω όταν έρθουν, να δοκιμάσουν και καμία άλλη ρύθμιση μήπως και αλλάξει κάτι. Αν δεν κάνουν τίποτα, τότε αναγκαστικά θα μάθω να αλλάζω ρυθμίσεις μόνος και ο θεός βοηθός.

@stef Τα κλίνκερ μέχριτώρα είναι αρκετά μεγάλα, όχι ευτυχώς στο μέγεθος του καυστήρα!! :lol:
Από το Alfa δοκίμασα σακιά και απο την καινούρια συσκευασία και απο την παλαιότερη, αλλά τα ίδια πράγματα.. Λίγο μικρότερα κλίνκερ βλέπω αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν αφήνω τον καυστήρα πλέον πολύ χωρίς καθαρισμό.
Η καμινάδα δεν είναι μονωμένη. Από τον λέβητα έχω σπιράλ inox Φ180 που φτάνει μέχρι το ταβάνι (με κλίση σχεδόν διαγώνια επάνω, αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ οριζόντια) και απο εκεί η καμινάδα πάει κάθετα πάνω μέχρι την ταράτσα, περνώντας μέσα απο εσωτερική τοιχοποιία. Οπότε φαντάζομαι δεν χρειαζόταν να έχει και κάποια μόνωση. Από την εταιρεία μου είπαν ότι ο ελκυσμός των αερίων φαίνεται να γίνεται πολύ καλά και πως δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα η καμινάδα μου... Θα ρωτήσω πάντως καλού κακού μήπως δημιουργούν θέμα τα καυσαέρια. Ποτέ δεν ξέρεις.

Να σας πω ότι παρήγγειλα ακόμη μια μάρκα πέλλετ που παράγεται Καρδίτσα. Αύριο περιμένω το φορτίο και σύντομα θα ξέρω αν θα έχω το ίδιο πρόβλημα ή όχι...




Δεν γινεται ρε φιλε να φταει το πελλετ.Κατι παιζει με τις ρυθμισεις.Αν δεν βρεις ακρη στειλε pm με το κινητο σου να σου δωσω τις δικες μου ρυθμισεις.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ