Grune holz wood pellet Alfa Wood

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146847 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

erfesios έγραψε: Ωραια συσκευασια εντονη μυρωδια μαλλον πευκου σφραγιδες πιστοπιηση καθολου σκονη και αρχιζει το μαρτυριο μου.Η φλογα χαλια αλλα καιγοταν καει κανα τριωρο και σταματαει αφου ηρθε η θεμοκρασια στο σπιτι βλεπω μεσα ολα μαυρα πισσα τζαμια τοιχωματα και στο ποτηρακι υγρασια σαν λασπη το καθαριζω (μολισ ειχα καθαρισει ολη την σομπα μεσα εξω οπως κανω καθε τελη τησ σαιζον)λεω ετυχε βαζω το δευτερο τσουβαλι και οταν δινει εντολη ο θερμαστατης παει να παρει φωτια αμ δε ξεχειλησε το ποτηρι πελλετ το ανοιγω τα βγαζω και ξαναπροσπαθω τελικα αναβει αλλα για να καει τερμα αερα με το ζορι απογοητευτηκα νομιζα οτι εχω ενα πελετ πιστοποιημενο ελληνικο Κριμα ημ παραγωγησ 03/03/2015 ωρα 20-11 αριθμος παρτιδας 2015 γιατι ρε γαμωτο?


Κριμα... Αυτα που περιγραφεις πάντως δεν αναλογούν ουτε σε κακής ποιοτητας pellet.
Oxi A1 η A2 !

Εκτός και αν "εφαγαν" βροχή.....
Από περιεργεια... δεν ζυγίζεις κανενα τσουβάλι αν σου έμεινε να δεις πόσα κιλα ακριβως είναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146851 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
παιδια, καλο θα ειναι να μη ξεφευγουμε με αναφορες σε αλλους παραγωγους,
αφου το θεμα ειναι πολυ σοβαρο και συγκεκριμενο.
εχει να κανει με την ALFAWOOD και ειναι πιστευω αναγκαιο να μας διαφωτισει καποιος απο την εταιρια
για τα οσα λεγονται εδω μεσα.

το ζηταω αυτο απο την εταιρια, αν μας διαβαζουν, επειδη ειναι μεσα στις πρωτες επιλογες πολλων αγοραστων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146856 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Εγώ καίω το Alfa a2 2 χρόνια τώρα στον καυστήρα μου (6 τόνους) αυτά που γράφεται περί υγρασίας δεν τα έχω παρατηρήσει.
Με το α2 καθαρίζω κάθε 20-25 σακιά και με το σβάι που δοκίμασα κάποτε 10 σακιά δεν φαινόταν στάχτη στο τασάκι. Αλλά προτιμήστε Ελληνικά προιόντα και συγκεκριμένα το α2 της άλφα εγώ δεν βλέπω σχεδόν καμία διαφορά και έχουν και καλή απόδοση. Γιατί βουλγάρικα Σέρβικα και Αυστριογερμανικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν πρέπει να στηρίξουμε την Ελληνική οικονομία. Τι έχει το άλφα και το κατακρίνετε τόσο πολύ. Ρυθμίστε και καμία σόμπα από το μενού των παραμέτρων αέρα -κοχλία.!!!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, blue, Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146898 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Αγαπητέ συμφορουμίτη Erfesios.
Αργησα να δω το ποστ, αλλά μόλις το είδα έσπευσα και πηρα 2 σακιά απο την ίδια παλέτα. (την μόνη ανοιγμενη που υπήρχε- ιδια ημερομηνια παραγωγης)
- Οφείλω να εξετάζω κάθε παραπονο, στα μετρα βεβαια των δυνατοτητων και του διαθέσιμου χρόνου.
Χθες βράδυ καθάρισα σόμπα και σταχτοπαγίδα και αρχισα την καύση.
Ολα πηγαν καλά. Λίγη στάχτη , καθαρή ασπρη φλόγα, καθαρη σόμπα, υψηλη θερμογονο.
- Το πρωι που βγηκε ο ηλιος εβαλα την σόμπα στην σκαλα 1 ( ECO) και εφυγα.
Στις 7 μμ που επέστρεψα, βρήκα μαυρισμένη την πλατη της σόμπας.
Τι σημαίνει αυτό ?
Με δεδομένο το γεγονος ότι την σκαλα 1 την εχω πειραγμένη για περισσοτερη οικονομία (ειμαι 2 χρόνια με καμενη αντίσταση και σβηνω σπάνια την σόμπα) οδηγουμαι στο συμπέρασμα ότι μαλλο ειναι θέμα ρυθμίσεων και ελκυσμου.
- Τηλεφώνησα επίσης και σε άλλους πελάτες που πηραν απο την ίδια παρτίδα και ηταν ευχαριστημένοι.

Σαν αρχαίος πελλετοκάφτης , θέλω να περάσω στους νεους μερος της εμπειρίας μου αγαπητέ.
Προσωπικά ουδόλως με απασχολεί αν μαυρίσει λίγο η πλατη και το τζάμι.
Οπαδός της ΑΠΟΔΟΣΗΣ ειμαι. Θερμογόνο δύναμη εξετάζω.
Αυτός ειναι και ο λόγος που είμαι ενάντιος στην νόρμα της Din plus που επιτρεπει 2% πρόσθετα.
Αυτός ειναι και ο λόγος που δεν βαζουμε καολίνες- κιμωλίες και αμυλα στο πελλετ.
ΥΓ 1. Ποιά σόμπα έχετε ?
ΥΓ2. Απο αυτη την παλέτα φόρτώσατε ?



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146899 από erfesios
Απαντήθηκε από erfesios στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Καλησπερα σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας εστω και καθυστερημενα λοιπον το τι εγινε σας το περιεγραψα εχοντας και εγω την απορια μηπως φταινε ρυθμισεις η ηταν βουλωμενα τα μπουρια λογω καυσης σχεδον τριων τονων πελλετ την ελυσα ολοκληρη καθαρισα τα παντα μπουρια τουρμπολαιτορ ανεμιστηρα την γυαλισα οπως κανω καθε τελος της σαιζον αυτο που ειδα ηταν οτι στα τουρμπολαιτορ και ειχε παρα πολυ μαυριλα σαν πισσα που θυμισε ενα πελλετ που μου ειχε παρει υγρασια . τα τουρμπολαιτορ τα καθαριζω καθε δυο μηνες βαση οδηγιων κατσκευαστη και τα ειχα καθαρισει πριν δυο εβδομαδες.
Τελος παντων εκαψα και το τριτο τσουβαλι οπου η μαυριλα ηταν αρκετη οντως οταν η σομπα εμπαινε σε mod χαμηλη σκαλα αλλα στο τασακι ειχε υγρασια και ολά ηταν μαυρα.εχω ενα ακομη εαν θελετε μπορουμε να συναντηθουμε να σας το δωσω ειμαι δυτικα,Δοκιμασα με αλλο πελλετ ιδιας κατηγοριας και δεν ειχα θεμα
Η σομπα τραβαει πολυ καλα και ειναι cola termofocus 17,4 kw HYDRO Η παλετα ηταν μια ανοιχτη στο βαθος της αποθηκης αγοραστηκε 27/03/2015 ωρα 14-54 αριθμος αποδειξης απλ-κ-00049 Θελω να βοηθαω την χωρα μου και τις Ελληνικες επιχειρησεις και οχι του ξενους Ειμαι ανεργος εδω και 7 μηνες μετα απο 20 χρονια δουλειας και θελω τουλαχιστον οι αλλοι μα μη τις χασουν
Ευχαριστω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146903 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Grune holz wood pellet Alfa Wood
Κώστα εδώ ποίος έχει?Θελω να πάω να πάρω καμια δεκάρια τσουβαλακια για δοκιμή.
Αν εχεις τον αριθμο μου πάρε με ενα τηλέφωνο οποτε θελεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ