Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160073 από sotis
Απαντήθηκε από sotis στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αγρινιο μενω και το αγορασα απο αρτα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160076 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: Είμαι στο forum 4-5 χρόνια. Έχω δει τα πάντα. Έχω δει άτομα να γράφουν 10.000 posts το λεπτό και μετά να νευριάζουν και να εξαφανίζονται. Έχω δει τσακωμούς, έχω δει καλές και κακές στιγμές.

Ένα πράγμα δεν αλλάζει. Το παινευω τον ευατό μου και η ξερολιάση.

Κάθε περιοχή έχει δικές τις τιμές πέλλετ λοιπόν γιατί ισχύουν διαφορετικές αντικειμενικές συνθήκες. Μήπως ρε φίλε να παίρνει το πέλλετ 22 λεπτά ο κάτοικος στις Οινούσες; Όχι ε; Ε τότε να κάψει πετρέλαιο γιατί δεν συμφέρει το πέλλετ πάνω από 22 λεπτά....

Στην Αθήνα υπάρχουν τα πολυκαταστήματα που κάνουν προσφορές κατά καιρούς. Και αυτά όμως έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Η Θεσσαλονίκη είναι η πηγή του πέλλετ. Όλοι οι μεγαλοέμποροι εκεί είναι. Στην υπόλοιπη επαρχία υπάρχουν τοπικές μονάδες που όποιος είναι κοντά παίρνει φτηνό πέλλετ. Στη Βόρεια Ελλάδα υπάρχουν τα πέλλετ από τα Βαλκάνια. Υπάρχουν όμως μέρη που δεν υπάρχει το απόλυτα φτηνό πέλλετ. Αν μένεις στου διαόλου την μάνα που θα βρεις πέλλετ φτηνά; Υπάρχει το πέλλετ που πωλείται με ΦΠΑ και το πέλλετ χωρίς.

Επίσης , κάποιοι έχουν δικό τους βανάκι, αγροτικό, φορτηγό και πάνε και φορτώνουν. Κάποιοι περιμένουν μεταφορικές. Επίσης παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο εκτός από την τιμή. Παίζει αν έχεις αποθηκευτικό χώρο. Αν δεν έχεις δηλαδή, θα μείνεις 2 βδομάδες χωρίς θέρμανση γιατί κατέβασε την προσφορά το τάδε μαγαζί και πάνω από 22 λεπτά δεν αξίζει το πέλλετ?????? Παίζει ρόλο επίσης ο χρόνος παράδοσης. Αν είναι να κλείσω πέλλετ με 22 λεπτά και να μου το φέρουν το Γενάρη, οκ είμαι γαμάτο βρήκα το φτηνό πέλλετ. Παίζουν ρόλο τα οικονομικά του καθενός. Άλλος έχει λεφτά στην άκρη και αγοράζει με την μία. Άλλος δεν έχει και το παίρνει λίγο λίγο.

Κάποιες φορές όσοι αγόρασαν το καλοκαίρι βγήκαν κερδισμένοι. Κάποιες φορές το χειμώνα βγήκαν προσφορές. Δεν είναι στάνταρ όλα αυτά. Αν ρίξει 3 μέτρα χιόνι όσοι αγόρασαν καλοκαίρι θα είναι κερδισμένοι. Όσοι περιμένουν τις προσφορές θα την πατήσουν. Αν κάνει ζεστό χειμώνα, το πέλλετ θα μείνει απούλητο και θα βγει σε προσφορές.

Ηρεμίστε λίγο με την ξερολιάση. Μείνετε στην ουσία. Τρέχουσες τιμές πέλλετ λέγεται το θέμα. Αν δεν έχετε να προσθέσετε κάτι μην λέτε τις αμπελοφιλοσοφίες σας συνέχεια.


Αδερφέ τι ρωτάς και εσύ; Αν δεν πάρεις πέλλετ από την συγκεκριμένη επιχείρηση, και κάνεις deal με την συγκεκριμένη μεταφορική τότε δεν συμφέρει...Είναι νέα μαθηματικά αυτά... Μέση τιμή πέλλετ από Έβρο έως Κρήτη μαζί με το Φ.Π.Α (στείλε μας τα τιμολόγια παραγωγού και μεταφορέα να δούμε λίγο αν τα 170 ευρώ αν έχουν φπα) είναι τα 300 ευρώ.

Δηλαδή 0,30 το κιλό + 0,30 =0,60 . 2 προς 1 αναλογία πέλλετ πετρέλαιο. 0,60 < 0,95. Δεν συμφέρει το 0,60 αγόρασε πετρέλαιο με 0,95 (το κλέψιμο δεν το βάζω μέσα που είναι στάνταρ και βγαίνει 1,10 το λίτρο).

Είναι από το Χάρβαντ αυτά τα μαθηματικά. Άντε βάλε πετρέλαιο φίλε. Δεν συμφαίρει. Καταστράφηκες με αυτή την τιμή που πλήρωσες...Χρεοκόπησες επειδή πλήρωσες 2 λεπτά το κιλό παραπάνω από τον τύπο που κάνει promotion εδώ μέσα συγκεκριμένη επιχείρηση...
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri, zimias, ΝΧΟΝΤΖ, PAPADAKIS, popovitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160077 από Tzortz
Απαντήθηκε από Tzortz στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
τι πελετ ειναι αυτο που πηρες ενδιαφερομαι και εγω ,ειμαι απο Αγρινιο και θα το καψω σε σομπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160078 από sotis
Απαντήθηκε από sotis στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Tzortz στειλε μου το email σου να σου πω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160079 από Tzortz
Απαντήθηκε από Tzortz στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. περιμενω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #160080 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τι μασ λεσ απο που αγοραζεισ γνωσεισ να ψωνισουμε και εμεισ.? Εισαι Μηχανολογοσ? ξερεισ το θερμιδικο ισοδυναμο των κ. θερμοδ. δυναμεων με σχεση των ειδ. βαρων του καθε καυσιμου? Απλο ειναι δεν συμφαιρει η ολη ταλαιπωρια αν το πελλετ ειναι ακριβο σε σχεσση με τα ορυκτα καυσιμα πυ στην ουσια δεν λερωνουν την εστια και λειτουργουν για πολυ χρονο με γαλο β. αποδοσησ. Η αναλογια μεγαλε ειναι 2.256 φορεσ περισ. πελλετ και αν συντρεχουν και αλλοι παραμετροι οπωσ χαμηλοσ β. Αποδ. μεγαλη εξοδοσ μικροσ λεβητασ κ.α. δεν αναλυονται εδω η αναλογια παει πιο πανω απο το 2.5 φορεσ. κανε υπολογισμουσ τωρα και μη τρεχεισ για συμπερασματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ