Θερμοστατικές κεφαλές

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8495 από anestis
Απαντήθηκε από anestis στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Οι θερμοστατικές κεφαλές, μπορούν μέχρι ένα σημείο να "αντικαταστήσουν" τον θερμοστάτη χώρου. Αυτό γίνεται με το να κλείνουν την είσοδο του σώματος, οπότε το νερό δεν κυκλοφορεί πλέον και μένει μόνο στον θερμοστάτη του λέβητα να σταματήσει τον λέβητα. Να σημειωθεί οτι δουλεύουν με τη θερμοκρασία του χώρου και όχι του νερού της εγκατάστασης.
Μπορείς να κλείνεις τον κάτω όροφο από τις κεφαλές, και αφού ο θερμοστάτης είναι κάτω στην ουσία δεν θα δώσει ποτέ εντολή για κλείσιμο αφού ο κάτω χώρος θα είναι κρύος. Τα νερά όμως του κυκλώματος θα είναι ζεστά, και όποτε το σύστημα του πάνω ορόφου θα ζητάει θέρμανση, θα υπάρχει.
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις στην τοποθέτηση που αν πιάνει το χέρι σου είναι πολύ απλή, είναι η εξής λεπτομέρεια: η κεφαλή δουλεύει (στη συντριπτική πλειοψηφία) μόνο τοποθετημένη οριζόντια και όχι κάθετα. Δεν ξέρω αν έχουν βγει κεφαλές που μπορούν να δουλέψουν και κάθετα. Οπότε αν οι διακόπτες σου είναι οριζόντιοι, μπορείς να κάνεις την αλλαγή και μόνος σου. Αν είναι κάθετοι θα χρειαστεί μετατροπές.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8497 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

GeoTa έγραψε:

N1k0s έγραψε: αυτονομία ορόφων... όπως ακριβώς γίνεται σε διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας...


και πως γίνεται αυτό;;


θερμοστάτης σε κάθε όροφο , και ανεξάρτητο κύκλωμα κυκλοφορίας για κάθε όροφο ... Εφόσον θες να αποφύγεις το άνοιγμα κλείσιμο στα σώματα ... το σύστημα των κεφαλών είναι για άλλο λόγο , ναι μεν φτάνουν στην θερμοκρασία που θες , αλλά και πάλι όταν ανάβει ο θερμοστάστης θα θερμαίνεις και τους δύο ορόφους ... στη διπλοκατοικία που έμενα , υπάρχει θερμοστάτης σε κάθε όροφο , πάνω με 2 ορόφους και κάτω χωριστό χώρος και είναι ρυθμισμένοι να ανοίγουν και να κλείνουν μέσα σε ορισμένα χρονικά διαστήματα , πετυχαίνοντας εως και 35% οικονομία και ευχάριστη ζέστη στο σπίτι

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8505 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
+1000
εμένα ήταν κάθετες οι παλιές. Τώρα μπήκαν όλες οριζόντια. Αν έχεις κανένα σώμα σφηνωμένο με καμία ντουλάπα θα έχεις πρόβλημα θα πρέπει να πάρεις το επόμενο μοντέλο που έχει τον θερμοστάτη απομακρυσμένο απο την βάνα. Η τιμή τους δεν είναι ακριβή (για τον πρώτο μιλάμε) 12€ + φπα (επίσημος τιμοκατάλογος siemens 2011 τον βρήκα στο Internet)και 13€ + φπα για κάθε βάνα

sieline.gr/media/File/pdf/automations/si...%20Price_%202011.pdf

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8531 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Φίλε GeoTa τα πράγματα είναι απλά αναλογα πως είναι κατασκευασμένη η εγκατάσταση σου....
Αν είναι με μία κεντρική στήλη που δίνει σε ξεχωριστά κολλεκτέρ ανα όροφο τότε μπορείς να το αυτονομήσεις ανα επίπεδο....
Αν είναι με κεντρικές στήλες (κλασσικο δισωλήνιο) απο το έναν όροφο στον άλλον τότε θα πρέπει να βάλεις θερμοστατικές κεφαλές και να παίρνεις παγανιά όλα τα σωματα του ισογείου το βραδύ για να τα χαμηλώνεις....
Αλλά ακόμα κα αν είναι με κεντρικές στήλες και διαθέτεις χρήμα μπορείς να τοποθετήσεις ηλεκτρομαγνητικές βάνες στα σώματα που είτε ασυρματα είτε ενσύρματα να κλείνουν μέσο δευτερο θερμοστάτη....
Οτι θέλει η ψυχή σου υπάρχει....
Λεφτά δεν ξέρουν αν υπάρχουν... :)

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8542 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

aithio έγραψε: Φίλε GeoTa τα πράγματα είναι απλά αναλογα πως είναι κατασκευασμένη η εγκατάσταση σου....
Αν είναι με μία κεντρική στήλη που δίνει σε ξεχωριστά κολλεκτέρ ανα όροφο τότε μπορείς να το αυτονομήσεις ανα επίπεδο....
Αν είναι με κεντρικές στήλες (κλασσικο δισωλήνιο) απο το έναν όροφο στον άλλον τότε θα πρέπει να βάλεις θερμοστατικές κεφαλές και να παίρνεις παγανιά όλα τα σωματα του ισογείου το βραδύ για να τα χαμηλώνεις....
Αλλά ακόμα κα αν είναι με κεντρικές στήλες και διαθέτεις χρήμα μπορείς να τοποθετήσεις ηλεκτρομαγνητικές βάνες στα σώματα που είτε ασυρματα είτε ενσύρματα να κλείνουν μέσο δευτερο θερμοστάτη....
Οτι θέλει η ψυχή σου υπάρχει....
Λεφτά δεν ξέρουν αν υπάρχουν... :)


Γρηγόρη δυστυχώς η εγκατάστασή μου, μου φαίνεται περίπλοκη...Μιλάμε για ένα λέβητα που εξυπηρετεί 3όροφη διπλοκατοικία (1 οροφος οι γονείς και 2 όροφοι εγώ). Από τον κυκλοφορητή φεύγουν ξεχωριστά για κάθε σπίτι οι σωλήνες με ζεστό νερο. Έτσι ο ένας όροφος έχει το δικό του θερμοστάτη και εγώ για τους άλλους 2 ορόφους έχω εναν άλλο θερμοστάτη.
Σε ό,τι αφορά τις κεντρικές στηλες που γράφεις, παρατηρώ ότι σε ένα μόνο καλοριφέρ που βρίσκεται στο ισόγειό μου, οι σωλήνες του συνεχίζουν και ανεβαίνουν στη σοφίτα. Αυτό σημαίνει πως έχω εγκατάσταση με κεντρικές στήλες απο τον έναν όροφο στον άλλον;

Όσο για το αν υπάρχουν λεφτα....ας ρωτησουμε το γαπ :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8544 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
32 χρόνια στη τράπεζα, ξέρω πως λεφτά υπάρχουν... απλά δεν είναι δικά μου.. κι απλούστερα.. δε μου λέει κάτι αυτό στη ζωή μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ