Βοήθεια για συνδεσμολογία θέρμανσης

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162971 από Nik3
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

Θα μπω απ'ευθείας στο θέμα.

Θέλω να αντικαταστήσω μία αντλία θερμότητας που δουλεύει με ενδοδαπέδια και που έπαθε βλάβη που την κάνει ασύμφορη να επισκευαστεί. Η σωστή λύση είναι να μπει μία αξιόπιστη αντλία θερμότητας, αλλά λόγω του υψηλού κόστους της εγκατάστασης, θα κινηθώ προς το πετρέλαιο τουλάχιστον προσωρινά, μέχρι να βρεθούν τα κεφάλαια για να μπει αντλία θερμότητας.

Θέλω λοιπόν να βάλω έναν λέβητα πετρελαίου υψηλών θερμοκρασιών, τους κλασικούς που δουλεύουν στα καλοριφέρ, που υπάρχει ήδη (σε άλλο σπίτι) σε αδράνεια. Επειδή οι ντόπιοι εγκαταστάτες δεν ενδιαφέρονται για την περίπτωση, εκτός και αν πουλήσουν οι ίδιοι κάτι (λέβητα, α/θ), λέω να προχωρήσω σε εγκατάσταση με δικό μου υδραυλικό. Θέλω όμως να ξέρω τι μου γίνεται γιατί έχω καεί πολλές φορές από κακούς τεχνίτες...

Το σπίτι αποτελείται από 2 διαμερίσματα, είναι ρυθμισμένη η ενδοδαπέδια να επαρκεί με νερά στους 45 βαθμούς, και υπάρχει και δοχείο αδράνειας. Μεταξύ της παροχής της α/θ και των παροχών για τα διαμερίσματα υπάρχει τρίοδη βάνα. Ο λέβητας έχει δικό του δοχείο διαστολής και κυκλοφορητή.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πώς θα υποβιβάσω τους 70-80 βαθμούς του λέβητα για τους 45 της ενδοδαπέδιας;

Έχω διαβάσει λίγο, αλλά μπερδεύτηκα με τρίοδες/τετράοδες, άλλοτε μόνες τους και άλλοτε σε σειρά, διατάξεις με τους κυκλοφορητές πριν και μετά τη βάνα κτλ, την ανάγκη ύπαρξης δοχείου αδράνειας κτλ.


Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162976 από dimlyk
δεν υπαρχει μονοσημαντη απαντηση στις συνδεσμολογιες ...για να μην πω οτι χρειαζεσαι μηχανολογο τουλαχιστον χρειαζεσαι εκτος τον υδραυλικο κι ενα καυστηρατζη να ξερει απο αντισταθμιση ...χοντρικα δοχειο αδρανειας δεν χρειαζεσαι ο κυκλοφορητης μπαινει μετα την τριοδη αλλα χρειαζεσαι ενα ελεγκτη και κατα προτιμηση ενα καλο θερμοστατη ...ο ελεγχος της θερμοκρασιας νερου γινεται απο τον ελεγκτη μεσω της τριοδης ...πριν απ ολα ομως αν ο λεβητας ειναι σε αχρηστια για χρονια θελει ενα καλο ελεγχο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163008 από Nik3
Άμα θέλαμε μηχανολόγο να συνδέσουμε 2 βάνες και 2 σωλήνες, καήκαμε :P

Ευχαριστώ, η λύση βρέθηκε από σχεδιάγραμμα αναρτημένο σε σελίδα στο ίντερνετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Ώρες πριν #167857 από manosc4

Nik3 έγραψε: Άμα θέλαμε μηχανολόγο να συνδέσουμε 2 βάνες και 2 σωλήνες, καήκαμε :P

Ευχαριστώ, η λύση βρέθηκε από σχεδιάγραμμα αναρτημένο σε σελίδα στο ίντερνετ.

Πολύ καλά είπες. Η κάθε τους απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση ειναι πληρωσε μηχανολόγο να σου βρει την λύση. Έχει καταντήσει αηδία. Και εδώ και στο monachos.gr

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 11 Μήνες πριν #167862 από dimlyk
η διαφορα σε μια συνδεσμολογια και σε μια μελετη ειναι στο κοστος θερμανσης στην σωστη λειτουργια και στην μακροβιοτητα μιας εγκαταστασης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ