Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127466 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Εγω εχω τον SIEMENS RDD 10.1

όταν τον ρυθμίσεις στο 22.5 τοτε δινει εντολη μολις πεσει η θερμοκρασια στους 22 και σταματαει μολις παει στους 23.
Δεν μπορεις να ρυθμισεις το διαφορικο του αλλα οι μετρησεις του σε θερμοκρασια ειναι σχεδον ιδιες με ενα ανεξαρτητο θερμομετρο χωρου που εχω ακριβως στο ιδιο σημειο με τον θερμοστατη

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131371 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Μετά από δύο σχεδόν χειμερινές περιόδους με τους "έξυπνους θερμοστάτες" οι οποίοι είναι σε "Self learn" έχουμε απόλυτη σταθερότητα θερμοκρασίας στο σπίτι σε σχέση με την ζητούμενη της τάξης του + - 0.2 C°. Εδώ και δύο μήνες ρυθμίζω και θερμοκρασία νερών προσαγωγής, η συμπεριφορά του θερμοστάτη έχει αλλάξει, με νερά προσαγωγής 50 C° η θερμοκρασία στο σπίτι δεν υπερβαίνει ποτέ την ζητούμενη κυμαίνεται πάντα - 0.2 C° από την ζητούμενη, τα δε σώματα είναι πάντα ζεστά, τα ON-OFF του θερμοστάτη χρονικά είναι ακανόνιστα.
Την περσινή περίοδο θέλοντας να ακολουθήσω τα Ευρωπαϊκά πρότυπα και οδηγίες για τις θερμοκρασίες που πρέπει να έχει ένα σπίτι δηλαδή 20-21 C° δεν κατάφερα να "Ευρωπαϊποιήσω" τις γυναίκες του σπιτιού, έτσι αναγκάστηκα να ακολουθήσω τα Ελληνικά επαρχιακά πρότυπα δηλαδή να έχω ζέστη μέσα στο σπίτι και όχι την Ευρώπη και πήγαμε αισίως τον θερμοστάτη στους 22.6 C° καμιά φορά και παραπάνω.
Την οικονομία την θεωρώ δεδομένη άλλωστε το αποδεικνύουν και οι μετρήσεις.
Χωρίς πολλές λεπτομέρειες να συμπληρώσω πως έχω δοχείο αδράνειας άρα ζεστά νερά ετοιμοπαράδοτα όποτε ζητηθούν.
Μένει τώρα η αντιστάθμιση και όποιος μπορεί να βοηθήσει τον παραπέμπω στο σχετικό θέμα Αντιστάθμιση

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132043 από κοκος
Απαντήθηκε από κοκος στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
και γω ζίμενς έχω, δεν θυμάμαι μοντέλο, έχει από πραγματική θερμοκρασία (με θερμόμετρο υδραργύρου) απόκλιση 1,5 βαθμούς και λειτουργεί ως εξής...ρυθμισμένο στους 19 ανάβει στους 18.5 και κλείνει στους 19.5....
19 λέει 20.5 πραγματική
18.5 ανάβει, λέει 20,0 πραγματική
19,5 κλείνει, λέει 21,0 πραγματική

τέλος να πω ότι πριν είχα 1 απλό αναλογικό , που άναβε όποτε ήθελε και έσβηνε επίσης όποτε ήθελε, αποτέλεσμα φοβερή κατανάλωση....μόλλις μπήκε ο ηλεκτρονικός σώθηκα, μείωση κατανάλωσης κατά 60-70%.....

την υγειά μας να έχουμε....
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by κοκος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132058 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

κοκος έγραψε: και γω ζίμενς έχω, δεν θυμάμαι μοντέλο, έχει από πραγματική θερμοκρασία (με θερμόμετρο υδραργύρου) απόκλιση 1,5 βαθμούς και λειτουργεί ως εξής...ρυθμισμένο στους 19 ανάβει στους 18.5 και κλείνει στους 19.5....
19 λέει 20.5 πραγματική
18.5 ανάβει, λέει 20,0 πραγματική
19,5 κλείνει, λέει 21,0 πραγματική

τέλος να πω ότι πριν είχα 1 απλό αναλογικό , που άναβε όποτε ήθελε και έσβηνε επίσης όποτε ήθελε, αποτέλεσμα φοβερή κατανάλωση....μόλλις μπήκε ο ηλεκτρονικός σώθηκα, μείωση κατανάλωσης κατά 60-70%.....


Αν είναι rev μπορείς να τον καλιμπραρεις ωστε να εχει τις ιδιες ενδείξεις με το θερμόμετρο υδραργύρου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132065 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου

SakiSystem έγραψε: Μετά από δύο σχεδόν χειμερινές περιόδους με τους "έξυπνους θερμοστάτες" οι οποίοι είναι σε "Self learn" έχουμε απόλυτη σταθερότητα θερμοκρασίας στο σπίτι σε σχέση με την ζητούμενη της τάξης του + - 0.2 C°. Εδώ και δύο μήνες ρυθμίζω και θερμοκρασία νερών προσαγωγής, η συμπεριφορά του θερμοστάτη έχει αλλάξει, με νερά προσαγωγής 50 C° η θερμοκρασία στο σπίτι δεν υπερβαίνει ποτέ την ζητούμενη κυμαίνεται πάντα - 0.2 C° από την ζητούμενη.


Mια από τα ίδια ακριβώς σε θερμοκρασίες (καρμπον :cheer: )με 2 θερμοστάτες rev24 και rev13, ξύλο μεν αλλά 2000λτ αδρανειας. Ρυθμισεις αυτών 24ωρες/24ωρο 22.0 βαθμούς.
Θα προχωρησω το καλοκαίρι με 1 τελευταίο θερμοστάτη που θέλω να αντικαταστήσω και με την προοδευτική τρίοδη των νερών προσαγωγής και ίσως χρειαστώ βοηθεια (εχω διαβάσει το αντίστοιχο ποστ απλώς δεν κατάλαβα για το πως θα πέρνει εντολή για ρύθμιση της θερμοκρασίας).

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132068 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συγκριτικό θερμοστατών χώρου
Λευτέρη είναι πολύ απλό και στην σύνδεση και στην ρύθμιση, μπράβο σου με δύο κιλά αδράνειας είσαι "άρχοντας"
Μόλις καταλήξω θα κάνω λεπτομερή παρουσίαση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ