"Φυσάει πολύ από το σπασμένο μου το τζάμι": κουφώματα που μπάζουν

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56109 από GT
Εμένα δεν ξέρω αν έχει, αλλά έχει έξω στον τοίχο τις γνωστές περσίδες μονόδρομης ροής, που ανοίγουν μόνο προς τα έξω όταν δουλεύει ο απορροφητήρας.

Βέβαια το "μόνο" είναι σχετικό, μιας και ορισμένες φορές παρατήρησα ότι όταν έχει δυνατό αέρα έξω, οι περσίδες "παίζουν" λίγο. :blink:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56111 από Asteris
Παίζουν γιατί από κάπου το σπίτι σου μπάζει αέρα και προσπαθεί να τον βγάλει από τον απορροφητήρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56112 από dimlyk
και εξωτερικοι στροβιλισμοι μπορει να δημιουργουν υποπιεση τοπικα ... οποτε σου ρουφαει τον αερα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56117 από Asteris
Σήμερα εδώ στην Λητή, έχει 5-6 μποφώρ. Κανονικά χοροπηδούσαν τα κλαπέτα του απορροφητήρα από τον αέρα, αλλά φαίνεται ότι όλη η φασαρία ήταν από την παλιά εισαγωγή εξωτερικού αέρα του τζακιού, αυτήν που μου είχαν κάνει τα εργολαβικά ζώα στην βορεινή πλευρά του σπιτιού και που είχα ξεχάσει να κλείσω όταν μπήκε το ενεργειακό (και ανοίξαμε είσοδο αέρα στην νότια, υπήνεμη πλευρά). Την έκλεισα το Σάββατο με μαστίχα-σιλικόνη προσωρινά (θα την χτίσω κανονικά την άνοιξη), οπότε σήμερα και με την ευκαιρία αυτής της συζήτησης, συνειδητοποίησα ότι δεν έχω κράπα-κρούπα από τον απορροφητήρα...

Το δε τζάκι τραβάει σαν παλαβό, τέρμα κλειστό πρέπει να το έχω για να μην τελικιάζει...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56136 από GT

Asteris έγραψε: Παίζουν γιατί από κάπου το σπίτι σου μπάζει αέρα και προσπαθεί να τον βγάλει από τον απορροφητήρα.


Μπάζει προφανώς από τη Φ120 του τζακιού.
Δεν παρατήρησα ποτέ αν το έκανε με αναμμένο ή σβηστό το τζάκι. Με σβηστό δικαιολογείται άνετα.
Με αναμμένο θα ήταν περίεργο, μιας και λόγω του ότι είναι το δουλεύω ανοιχτό, ο αέρας δεν επαρκεί ούτε για την καύση καλά καλά, θα κόβει και βόλτες μέσα στο σπίτι... και η περσίδα έξω είναι με μικρές χαραμάδες και σίτα, για να πεις ότι θα μπορούσε με μια δυνατή ριπή του αέρα να εισέλθει μεγάλη ποσότητα, να δημιουργηθεί μεγάλη εσωτερική πίεση και να βγει από τον απορροφητήρα κουνώντας τις περσίδες.

dimlyk έγραψε: και εξωτερικοι στροβιλισμοι μπορει να δημιουργουν υποπιεση τοπικα ... οποτε σου ρουφαει τον αερα :)


Ίσως συνδυασμός και των δυο παραγόντων παιδιά, μιας και δεν είναι συχνό το φαινόμενο, δε μου το κάνει κάθε φορά που φυσάει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56276 από N1k0s
Και σε μένα μπαίνει μέσα αέρας από τον αποροφητήρα , άρα θα χρειαστώ κάτι και εκεί ...

Αρα έχουμε
α) αεροστοπ όπου βρούμε ότι μπάζει
β) σίγουρα εισαγωγή εξωτερικού αέρα
γ) απορροφητήρας χρειάζεται περσίδες μονής ροής
δ) όλο και κάτι θα βρούμε ...

Ευχαριστώ , θα τα πούμε σε λίγο καιρό με τα αποτελέσματα

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ