Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148985 από SakiSystem
Γειά σου Σάββα

θα δείξει ο χρόνος, 15 χρόνια λέει ο κατασκευαστής για την τελευταία επίστρωση με το τσιμεντοειδές το οποίο λέει είναι ελαστικό ενώ με ελαστομερή 8 χρόνια σε κάθε περίπτωση όμως φοράει δύο στρώσεις υαλόπλεγμα δεν πιστεύω να αρχίσει να σκάει, με τα ασφαλτόπανα πηγαίναμε 3-4 χρόνια δυό φορές τα πλήρωσα. Και επειδή δεν με ενδειαφέρει η βατότητα και παλιό το σπίτι επέλεξα αυτό που είναι αρκετά ελαφρύ. Για τα υλικά δεν μπορώ να εγγυηθώ αλλά για την δουλειά δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149458 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας
Για να είχες τέτοιο πρόβλημα με ασφαλτόπανα, είναι προφανές ότι είχες πρόβλημα και κακοτεχνίες στην εφαρμογή.
Απο τα τσιμεντοειδή, τα δύο συστατικών έχουν καλύτερη συμπεριφορά. Απο εκεί και πέρα όμως όλα αυτά τα καινούργια υλικά, δεν έχουν δείξει την αντοχή τους στο χρόνο. Κατα τη γνώμη μου οι δοκιμές τεχνητής γήρανσης δεν είναι αρκετές και αφορούν μόνο στο υλικό και όχι στις γεωμετρικές ιδιαιτερότητες.
Τα "δύσκολα" σημεία (συστολές-διαστολές, γωνίες, συμπεριφορά υποστρώματος, δονήσεις κτλ) σε μια πλάκα είναι πολλά και επειδή οι υγρομονώσεις είναι όπως οι αλυσίδες, είναι τόσο ισχυρές όσο η αντοχή του πιο αδύναμου κρίκου, επιμένω στην άποψή μου για συμπλήρωση στο τελείωμα με ένα ελαστομερές υλικό.
χαιρετώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149501 από SakiSystem
Ναι έτσι ακριβώς ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ άρπα κόλλα να πάρουμε τα φράγκα και 5 χρόνια εγγύηση, ηρθε και μια φορά μετά από 50 τηλεφωνήματα τα πασάληψε και άντε γειά.
Πραγματι όλα αυτά τα τσιμεντοειδή υλικά που συστήνονται για υγρομόνωση είναι πολύ λίγα χρόνια γνωστά.
Τα δύο συστατικών σαν να θυμάμαι έβγαιναν πολύ πιο ακριβά.
Σάββα άφησα αρμούς διαστολής στα υποστρώματα και επιμέλεια στα στηθαία συμφωνα με διάφορες οδηγίες που διάβασα από όσους παραγουν ή εμπορεύονται τέτοια προιόντα αλλά και λεπτομερείς οδηγίες που πήρα από τον τεχνικάριο της εταιρείας που πήρα τα υλικά.
Αλλα να σου πώ και το άλλο αν πάει κάτι στραβά στην διάρκεια του χρόνου θα έχω την ευθύνη εγώ.
Φαντάζομαι θα ξέρεις πόσο άσχημα αισθάνεται κανείς όταν πληρώνει και δουλειά σωστή δεν έχει.

Ευχαριστώ νάσαι καλά

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167580 από elkiousi
Χαιρετώ Και εγώ όλο το forum !

Με συγχωρείτε που θα απαντήσω σε ένα Παλαιό θέμα αλλά δεν άντεξα καθώς είδα τις φωτογραφίες και θυμήθηκα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχα στην ταράτσα. Είχαμε ασφαλτόπανα αλουμινίου και ήταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με αυτά. Μετά τον πέμπτο χρόνο τοποθέτησης τους άρχισαν να εισχωρούν νερά και να πλημμυρίζει ο χώρος. Να σημειώσω ότι Εκείνο τον καιρό είμασταν σε κακή οικονομική κατάσταση και σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαμε να φανταστούμε ότι θα πληρώσουμε για νέα στεγανοποίηση της ταράτσας. Kάποιος γνωστός μας μας είπε ότι τα ασφαλτόπανα και ιδίως αυτά του αλουμινίου μπορούν να συντηρηθούν ανέξοδα και χωρίς να χρειαστούν αντικατάσταση. φωνάξαμε Λοιπόν τον τεχνικό που θα έκανε τη διόρθωση και μας είπε ότι για 100 τετραγωνικά το κόστος συντήρησης θα ήταν 4 ευρώ το μέτρο και συνολικά 400 ευρώ. Η τιμή μας φάνηκε πολύ καλή και συμφωνήσαμε αμέσως να προχωρήσουμε στη συντήρηση και επισκευή. Τα βήματα που ακολούθησε ο τεχνικός ήταν τα εξής ναι χρήση φλογιστρου αφαίρεσε όλο το φιλμ του αλουμινίου από το ασφαλτόπανο και μπορώ να σας πω πολύ εύκολα. Στην συνέχεια έκαψε με το φλόγιστρο όλες τις ενώσεις των ασφαλτοπάνων και περιμετρικά και με ένα μυστρί κόλλαγε το λιωμένο ασφαλτόπανο. Aυτό το έκανε και σε μέρη όπου είχε φουσκώσει αφού πρώτα το έκοψε. Στη συνέχεια πέρασε ακρυλική μαστίχα όλους τους αρμούς που έκαψε αλλά και περιμετρικά της ταράτσας. Τέλος σφράγισε τα ασφαλτόπανα με μία στρώση παχύρευστου ασφαλτικού υλικού σε όλη τους την επιφάνεια. Την επόμενη μέρα πέρασε στρώση με αλουμίνιο επίσης σε όλη την επιφάνεια .

Ο τεχνικός μας ανέφερε επίσης ότι τα ασφαλτόπανα αλουμινίου είναι τα καλύτερα του εμπορίου γιατί είναι τα μόνα που προσφέρουν θερμομόνωση ακόμα και το καλοκαίρι. Μας είπε ακόμα ότι πρέπει να τοποθετηθούν σωστά και με χρήση αεραγωγών για απεγκλωβισμό των υδρατμών αλλιώς τα ασφαλτόπανα θα φουσκώσουν και η μόνωση θα βγει άχρηστη.
Πιστεύω να βοήθησα και εγώ με την άποψή μου παλαιά αλλά και νέα μέλη του φόρουμ που θα διαβάσουν το θέμα.

Με εκτίμηση προς όλα τα μέλη !
Ελένη Κιούση
Last edit: 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by theoilia. Αιτία: το λιγκ της διαφήμισης στο τέλος του κειμένου αφαιρέθηκε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167582 από stergiosbik
Ωραια διαφημιση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #167841 από elkiousi
Απαντήθηκε από elkiousi στο θέμα Αφαίρεση ανάρτησης
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ