Μούχλα και υγρασία σε κάποια μέρη του σπιτιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21348 από aithio
Αγαπητοί φίλοι διάβασα το θέμα που έχει γραφτεί εδώ και μερικούς μήνες σχετικά με την εσωτερική υγρασία και την συμπύκνωση που πράγματι ταλαιπωρούν πάρα πολύ κόσμο.
Η υγρασία και η συμπύκνωση είναι ένα θέμα που με απασχολούσε πάρα πολλά χρόνια και ήθελα να την κατανοήσω. Ετσι λοιπόν σε άλλο φόρουμ, μηχανολογικό, διδασκόμενος απο μηχανολόγους και διαβάζοντας ταυτόχρονα έβαλα μερικά πράγματα στη σειρά μέσα στην γκλάβα μου. :)
Το βασικότερο όλων που θέλω να επισημάνω είναι ότι όποιος έχει πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι του το πρώτο πράγμα που κάνει (το επισήμανε και ο Αστερης παραπάνω) είναι να αγοράσει ένα καλό υγρασιόμετρο και να παρακολουθεί την σχετική υγρασία.
Εγω διαφωνώ με τα φτηνά υγρασιόμετρα.... Σπανίως δείχνουν σωστά.
Η υγρασία τον χειμώνα θα πρέπει να είναι μέσα στα όρια 40-60%
Προσωπικά το 60% το θεωρώ πολύ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Οποιος όμως θέλει, να μπει λίγο πιο βαθειά στο θέμα θα πρέπει να κατανοήσει τον ψυχρομετρικό χάρτη.
Ακούγετε λίγο επιστημονικό αλλά μην φανταστείτε....
Εμάς μας ενδιαφέρουν 4 νούμερα πάνω στον χάρτη.
Θερμοκρασία του αέρα στον χώρο, η σχετική υγρασία, η απόλυτη υγρασία και το σημείο δρόσου.
Σας ποστρω ένα λίνκ για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα που μπορεί να κατεβάσει πρόγραμματακι απο την DAIKIN με τον ψυχρομετρικό χάρτη και να παίξει μαζί του.
Οποιος έχει κάποια ερωτήματα και μπορώ να τον βοηθήσω να μην διστάσει να ρωτήσει.
www.daikineurope.com/binaries/Psychrometrics_tcm524-229283.zip

mastoras έγραψε: Πάντως το θέμα εδώ είναι οι ΠΡΑΣΙΝΕΣ και ΜΑΥΡΕΣ μούχλες που σκαλώνουν στις γωνίες των σπιτιών μας και όσο και να τις κάνουμε επίθεση με χλωρίνη και άλλα χημικά.....αυτές επιμένουν να μας δείχνουν το χρώμα τους :P

Το πρόβλημα είναι ο μη επαρκής εξαερισμός, και η χαμηλή θερμοκρασία μέσα στον χώρο μας.

Με θερμοκρασίες άνω των 22 βαθμών στον χώρο, οι μουχλές δεν μπορούν να αναπτυχθούν, γιατί απλά ο υγροποιημένος αέρας εξατμίζεται......πώς όμως να καταφέρουμε να ανεβάσουμε 22 βαθμούς και άνω χωρίς πετρέλαιο και χωρίς να κάψουμε ένα δάσος σε μια μια σεζόν ?

Ισως η λύση της θερμομόνωσης να είναι μονόδρομος πλέον......δεν είναι σίγουρο....αλλά λέω ίσως. :(

Φίλε μου μάστορα.
Το πρόβλημα δεν είναι η χαμηλές θερμοκρασίες που έχουμε συμπύκνωση.
Δεν υπάρχει υγροποιημένος αέρας που εξατμίζεται γιατί είναι ήδη εξατμισμένος και αυτό είναι η υγρασία.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, stergiosbik, asfet, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21477 από mastoras
Καλημέρα.

Τα συμπεράσματα μου πηγάζουν από καθαρά προσωπική εμπειρία στο δικό μου σπίτι. :)

10 χρόνια τώρα με την χρήση του πετρελαίου, δεν υπήρχε το παραμικρό φαινόμενο μούχλας.

Πριν 2 σεζόν που ανέβηκε η τιμή του πετρελαίου, άρχισα να "παίζω" με τον θερμοστάτη χειροκίνητα. Έκτοτε άρχισαν να εμφανίζονται μερικές μούχλες σε περιορισμένο αριθμό σε κάποιες γωνίες του σπιτιού.

Πέρυσι που ξεκίνησα την θέρμανση του σπιτιού με το καυσόξυλο σε λέβητα, το πρόβλημα γιγαντώθηκε. Με το καυσόξυλο δεν μπορείς να έχεις σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο. Και αυτό γιατί αφενός δεν βρίσκεται κάποιος όλο το 24ωρο στο σπίτι, αφενός ο μικρός λέβητας μου δεν μπορεί κρατάει φωτιά όλη την νύχτα.

Επίσης το σπίτι αεριζόταν και αερίζεται πολύ καλά από τα παραδοσιακά ξύλινα κουφώματα και πόρτες.

"Δεν υπάρχει υγροποιημένος αέρας που εξατμίζεται γιατί είναι ήδη εξατμισμένος και αυτό είναι η υγρασία."

Οκ δεν διαφωνώ.....βιαστική λάθος διατύπωση. :)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21549 από aithio
Μάστορα να σου πω την γνώμη μου να κάνω και μία υπόθεση γιατί δεν είχες μούχλες με το πετρέλαιο.

Γιατί προφανώς λειτουργώντας την θέρμανση σου σχεδόν όλο το 24άωρο είχες τα δομικά σου στοιχεία ζεστά.
Έχοντας λοιπόν τους τοίχους ζεστούς και πάνω από το σημείο δρόσου τότε δεν έχεις συμπύκνωση στους τοίχους...
Προτέρημα της αντιστάθμισης αυτό.
Στα τζάμια όμως δύσκολα θα τους αποφύγεις.
Αλλά η υγρασία μέσα στον χώρο είτε με ζεστά τα δομικά είτε με κρύα είναι πάντα η ίδια αν δεν ανανεώνεται συχνά ο αέρας με κρύο ξηρό αέρα από έξω...
Το μυστικό είναι συχνά ανοίγματα για μικρά χρονικά διαστήματα. Ή τα τζάκια... :)

Οσο για το δεύτερο μην ανησυχείς...
Τα ίδια είχα γράψει και εγώ κάποτε και έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν πήρα την απάντηση. B)

Θέλω ακόμα να επισυμάνω....
Υπάρχουν μερικά παιδιά (μαστόροι) λίγο καιρό που παρακολουθώ το φόρουμ που με έχουν εντυπωσιάσει θετικά...
Δεν θέλω να γράψω τα ονόματα τους...
Θέλω να πω όμως όσοι δεν γνωρίζουν να διαβάζουν τον ψυχρομετρικό χάρτη είτε είναι τζακάδες είτε υδραυλικοί να τον μάθουν και θα με θυμηθούν.

Συνέχεια σε λίγο με καλεί η μικρή κόρη.... :)

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21555 από aithio
Εδώ θα ήθελα να ποστάρω ένα πόστ που είχα κάνει σε άλλο φόρουμ πριν κανα 2 χρόνια τότε που είχα τα φόρτε μου να γράφω και να μελετάω...
Νομίζω ότι έχει ενδιαφέρων και είναι αληθινή ιστορία.

Θέλω να γράψω ένα περιστατικό πρόσφατο.
Ελπίζω να το διαβάσουν με προσοχή συνάδερφοι υδραυλικοί.
Με ρωτάνε φίλοι μου τι κόλλημα έχω φάει με την υγρασία.
Η αιτία του κολλήματος είναι πάλι ο Καπετάνιος.
Πολλές φορές στο φόρουμ έχει μιλήσει για την υγρασία και για τρόπους αντιμετώπισης της.
Σκέφτηκα ότι για να επιμένει τόσο πολύ ο Κάπτεν το θέμα είναι σοβαρό και μας αφορά.

Προχτές λοιπόν μου λέει ο συνέταιρος και φίλος μου υδραυλικός.
Ρε σι Γρηγόρη πάμε να δούμε μία υγρασία στην Αγ Παρασκευή….
Το κλίμα είναι λίγο τεταμένο ανάμεσα στους ένοικους του 5ου και του 4ου ορόφου και δεν γουστάρω να πάω μόνος μου….
Οκ του λέω πάμε.
Το πρόβλημα παρουσιαζόταν έντονα στο ταβάνι του 4ου και οι ένοικοι του 5ου ήταν δύο γυναίκες, μανα και κόρη.
Ηταν πολύ καιρό άρρωστες (ίσως και με πνευμονία)δεν το πολύ δεχόντουσαν ότι η αιτία ήταν στο δικό τους σπίτι.
Μέγα λάθος χαζο Ελληνική νοοτροπία θα καταλάβετε παρακάτω το γιατί.

Πάμε λοιπόν και εμείς καρφί στον πέμπτο όροφο.
Με το που μας άνοιξαν μας είπαν ότι εδώ και πολλές μέρες είναι βαριά κρυωμένες και έτσι αποφύγαμε να έρθουμε σε κοντινή επαφή μαζί τους. Πράγματι από τον βήχα τους κατάλαβα ότι είχαν γερό κρύωμα.
Αλλά αυτό που παρατήρησα με το που μπήκα στο σπίτι ήταν ότι ήταν κρύο.
Ιδαίτερα κρύο για κάποιον που είναι κρυωμένος.
Περικοπές σκέφτηκα για να κουρεύεται ο Γιωργάκης με 600 €.
Πωρωμένος εγώ μιας και αυτές τις μέρες μελέταγα τον ψυχρομετρικό χάρτη παρατήρησα και κάτι άλλο.
Τα τζάμια ήταν όλα ιδρωμένα. Δεν μπορεί ρε πστ σκέφτηκα…
Έξω δεν κάνει πολύ κρύο και οι κυρίες μέσα στο σπίτι δεν είχαν ζέστη για να δικαιολογεί το ίδρωμα των τζαμιών.
Τις ρώτησα λοιπόν.
Μήπως μαγειρέψατε ή κάνατε μπάνιο πριν από λίγη ώρα;…
Όχι μου απαντάνε.
Κώστα του λέω κάτι δεν πάει καλά εδώ και να δεις ότι υγρασία είναι η αιτία που είναι άρρωστες οι γυναίκες από τον Δεκέμβρη όπως μας είπαν.
Δεν με πολύ πίστεψε.
Εγώ όμως είχα το θερμόμετρο μαζί μου και πήρα θερμοκρασίες.
16-17 μέσα στο σπίτι… 13 βαθμούς περίπου τα κουφώματα και τα τζάμια….
Πάνω από 80 % σκέφτηκα αλλά δεν είχα μαζί μου τον χάρτη για να το επιβεβαιώσω.
Θα ήταν και προχωρημένη η κατάσταση μου να πηγαίνω για μερεμέτια και να κουβαλάω και ψυχρομετρικό χαρτί….
Βρήκα στην κουζίνα ένα φτηνό θερμουγρασιόμετρο και πράγματι έγραφε 81% υγρασία. Δεν τα έχω εμπιστοσύνη όμως αυτά.

Αυτές μου είπαν ότι το σπίτι έχει υγρασία και αυτό οφείλετε επειδή η ταράτσα μπάζει.
Από ότι κατάλαβα αυτός είναι ένας λόγος που πλακώνονται στη πολυκατοικία.
Εγώ όμως δεν είδα πουθενά στο ταβάνι τους υγρασία πλην του μπάνιου.
Στα μπάνια τα οποία είναι ψηλοτάβανα και το παράθυρο είναι χαμηλά έχω δει άπειρες φορές υγρασία στα ταβάνι και ήμουν σίγουρος ότι δεν οφείλετε από την ταράτσα.

Το ρεζουμε και η αιτία του προβλήματος.

Στην μπανιέρα από κάτω και από την μεριά του διαδρόμου, υδραυλικός είχε ανοίξει μία τρύπα πριν από χρόνια για να επισκευάσει διαρροή σε σωλήνα του καλοριφέρ που πέρναγε από εκεί. Αφού επισκεύασε το πρόβλημα αντί να ξανακλείσει την τρύπα έβαλε μία περσίδα….και καλά έκανε.
Έλα όμως που στην πορεία τα πλακάκια και οι αρμοί γύρω γύρω από την μπανιέρα έμπαζαν νερό σε κάθε χρήση αυτής.
Η μπανιέρα από κάτω γέμιζε νερό.
Οταν ανάβανε το καλοριφέρ οι σωλήνες που περπάταγαν κάτω από την μπανιέρα βοηθούσαν στη εξάτμιση του νερού με αποτέλεσμα η υγρασία μέσα στο σπίτι να πηγαίνει στο θεό.
Συμβούλεψα τις γυναίκες να αγοράσουν ένα καλό υγρασιόμετρο, να επισκευάσουν κάθε διαρροή εντός του σπιτιού να αερίζουν τακτά αλλά για μικρό χρονικό διάστημα το σπίτι.
Στην χειρότερη του είπα αν δουν υγρασίες πάνω από 60% να αγοράσουν έναν καλό αφυγγραντίρα και να κρατάνε την υγρασία κάτω από 60 %.
Μίλαγα Κινέζικα….Αυτές είχαν φάει το κόλλημα ότι φταίει η ταράτσα και οι λοιποί ιδιοκτήτες πουν δεν την μόνωναν.
Χαζός δεν είμαι… αμέσως κατάλαβα ότι αυτά που τους έλεγα δεν τα λάμβαναν καθόλου σοβαρά υπόψη του….
Γιατρός δεν είμαι αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι αυτή η υγρασία αν δεν ήταν η αιτία της αρρώστιας σίγουρα δεν τις βοηθούσε να γίνουν καλά.

Να λοιπόν που είχε δίκαιο ο κάπτεν που φώναζε να μελετήσουμε τον ψυχρομετρικό χάρτη.

Για να εμπλουτίσω και άλλο το τόπικ θα ήθελα να ποστάρω και εδώ κάποια διαγράμματα θερμικής άνεσης που είχαν ποστάρει ο Περικλής αλλά και ο Καπετάνιος σε άλλο τόπικ.
http://i154.photobucket.com/albums/s276/ppdimo/chart2.jpg?t=1224853145



Για όσους τους ενδιαφέρει το θέμα μπορούν να διαβάσουν και αυτό το πολύ καλό τόπικ.
www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2237


udravlikos.gr

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, χρηστος8, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21578 από aithio
Λοιπόν φίλε Χρήστο μιάς και μου είπες ευχαριστώ για το πόστ μου έχω να σου προτείνω...
Όταν βαρεθούμε το υδραυλίλικη μιάς και λεφτά δεν βλέπω να βγάζουμε απο αυτό (ότι και να λέει ο Βιομαζιστής:)) λέω να γίνουμε ψαράδες να ταξιδεύουμε σε άλλες θάλασσες και να ακούμε αυτό....

Τι λές;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21673 από soholis

mastoras έγραψε: Καλημέρα.

Τα συμπεράσματα μου πηγάζουν από καθαρά προσωπική εμπειρία στο δικό μου σπίτι. :)

10 χρόνια τώρα με την χρήση του πετρελαίου, δεν υπήρχε το παραμικρό φαινόμενο μούχλας.

Πριν 2 σεζόν που ανέβηκε η τιμή του πετρελαίου, άρχισα να "παίζω" με τον θερμοστάτη χειροκίνητα. Έκτοτε άρχισαν να εμφανίζονται μερικές μούχλες σε περιορισμένο αριθμό σε κάποιες γωνίες του σπιτιού.


Το ακριβως αντιθετο αντιμετωπισα εγω. 10 χρονια με πετρελαιο ειχα λιγη υγρασια-μουχλα στα παιδικα δωματια. Μεχρι αφυγραντηρα αγορασα ( 250 ευρω περιπου ) και τον δουλευα μια στο ενα δωματιο μια στο αλλο ( το τι νερο μαζευε ηταν αποριας αξιο ).
Τον περασμενο χειμωνα εβαλα σομπα πελλετ - καλοριφερ , ανεβηκε η μεση θερμοκρασια στο σπιτι περιπου 1,5 με 2 βαθμους και ως δια μαγειας δεν ειχα καθολου υγρασια η μουχλα .

ΥΓ
1. Φταιει η ανοδος της θερμοκρασιας δεν το γνωριζω .
2. Ειχα διαβασει παλιοτερα οτι για να αντιμετωπισει το μεγαλο προβλημα υγρασιας που επηρεαζε το χαρτι και ειχαν προβλημα στις εκτυπωσεις ενα τυπογραφειο στις αρχες του 20ου αιωνα , φωναξε εναν μηχανικο ο οποιος για να λυσει το προβλημα ανεβασε τη θερμοκρασια του χωρου με ενα πρωτοπορειακο αεροθερμο συστημα και βρηκε τη λυση . Ηταν ο Carrier o εφευρετης του κλιματισμου .
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by soholis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ