Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98840 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Αλλαγές εξοικονομώ

vag1234 έγραψε:

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Εγώ στο 35% ήμουνα και επειδή είχα το στεγαστικό το οποίο αποπληρώνεται κανονικά έφαγα πόρτα...


ναι αλλά τότε θα έτρωγες πόρτα και για 70% να πήγαινες και για 30%...την διάκριση που κάνουν στο 70% δεν μπορώ να καταλάβω...


Κάτι βρωμάει εκεί μεταξύ υπουργείου και τραπεζών.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι το πρόγραμμα υποβαθμίστηκε από τις τράπεζες.. Ίσως και εσκεμμένα..

Να σημειώσω επίσης ότι η επένδυσή μου θα ήταν της τάξεως των 6500€, δηλαδή το δάνειο θα ήταν 4225€/48=88€/μήνα..
Αλλά οι τράπεζες εξέταζαν την αίτηση πάντα για 15000€ επένδυση..


ξεκάθαρα εσκεμμένα γιατί δεν βγάζουν κέρδος καθόλου (άτοκο δάνειο σου δίνουν) και τους εξανάγκασαν να το πάρουν κατά την πρώτη ανακεφαλαιοποίηση. Επίσης,δεν θεωρώ τυχαίο, ότι το τρέχουν μόνο οι 4 μεγάλες και το ξεκίνησαν από τοτε οι 4 μεγάλες...είναι σαν να δήλωναν από πρίν ότι ήξεραν ποιές θα κλείσουν ή συγχωνεύσουν ...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #98949 από demian921
Απαντήθηκε από demian921 στο θέμα Αλλαγές εξοικονομώ
Να σημειώσω επίσης ότι η επένδυσή μου θα ήταν της τάξεως των 6500€, δηλαδή το δάνειο θα ήταν 4225€/48=88€/μήνα..
Αλλά οι τράπεζες εξέταζαν την αίτηση πάντα για 15000€ επένδυση..[/quote]


Οι αιτήσεις για προέγκριση είναι όλες στο μέγιστο του ποσού (€ 15.000) .
Μετά την προέγκριση καταθέτεις την αίτηση υπαγωγής με τα ποσά των παρεμβάσεων και έρχεται η έγκριση για το ακριβές ποσό ( < ή = με 15.000 όταν το ποσό των παρεμβάσεων υπερβαίνει τις 15.000 )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #98955 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Αλλαγές εξοικονομώ

demian921 έγραψε: Να σημειώσω επίσης ότι η επένδυσή μου θα ήταν της τάξεως των 6500€, δηλαδή το δάνειο θα ήταν 4225€/48=88€/μήνα..
Αλλά οι τράπεζες εξέταζαν την αίτηση πάντα για 15000€ επένδυση..
Οι αιτήσεις για προέγκριση είναι όλες στο μέγιστο του ποσού (€ 15.000) .
Μετά την προέγκριση καταθέτεις την αίτηση υπαγωγής με τα ποσά των παρεμβάσεων και έρχεται η έγκριση για το ακριβές ποσό ( < ή = με 15.000 όταν το ποσό των παρεμβάσεων υπερβαίνει τις 15.000 )

Στην δικια μου περιπτωση η υπαλληλος της τραπεζας με ρωτησε αν θελω να βαλω ολο το ποσο(15000€)στην προεγκριση και εγω δεν ηθελα(ελεγα 10000€)αλλα ευτυχως με επεισε και το εβαλα ολο και τελικα εφτασα στα 13500€(τοσο μου βγηκαν ολες η δουλειες) :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #98989 από j-dimis
Xρόνια πολλά σε όλους!
1)Αληθεύει οτι για το ΥΠΕΚΑ επειδή το κλιμακοστάσιο ή ο χώρος του καυστήρα (μονοκατοικίας) θεωρούνται "μη θερμαινόμενος χώρος" δεν δικαιολογεί τοποθέτηση εξωτερικής μόνωσης έξω απο αυτούς τους χώρους?
Αν ναι, να ρωτήσω λοιπόν, έχετε δει σε κανένα σπίτι το κέλυφος του να έχει διαφορετικό πάχος σε διάφορα σημεία κι όχι ενιαίο? Το βλέπετε λογικό? Ακόμη κ απο αισθητικής άποψης αν το δεί κανείς...
2)Έχετε κάποιο link-οδηγό για σοβαρή σύγκριση μεταξύ κουφωμάτων αλουμινίου-PVC? Αυτό γιατί έχω διαπιστώσει πως οι διάφοροι προμηθευτές λένε απίστευτα ψέματα για το .."αντίπαλο" υλικό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #98991 από soureal
Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι έχουμε στο πατρικό PVC από το 1994 και είναι σαν καινούργιο.

Πολύ καλή θερμομόνωση και ηχομόνωση.

Πρέπει να χρυσοπληρώσεις το αλουμίνιο για να φτάσεις το PVC.

Από άποψη ασφαλείας πάντως μάλλον υπερέχει(όχι πολύ) το αλουμίνιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #99035 από jnet
Το Ταμείο «Εξοικονομώ Κατ’ οίκον», συνεχίζει τη δράση του στην παροχή άτοκων δανείων και επιχορηγήσεων προς τα ελληνικά νοικοκυριά για την ενεργειακή αναβάθμιση των κατοικιών, διαμερισμάτων και πολυκατοικιών, προϋπολογισμού 241 εκατ.Ευρώ για δάνεια και 155 εκατ.Ευρώ για επιχορηγήσεις (συνολική δημόσια δαπάνη 396 εκατ. ευρώ).

Στο πρόγραμμα έχουν ήδη υπαχθεί περισσότερες από 24.000 κατοικίες με επιλέξιμους προϋπολογισμούς 236 εκατ. Ευρώ, ενώ έχουν ήδη εξοφληθεί επιλέξιμες δαπάνες 76 εκατ.Ευρώ σε δάνεια και 47 εκατ.Ευρώ σε επιχορηγήσεις.

Όπως αναφέρει το υπουργείο Ανάπτυξης, λόγω των αυξημένων αναγκών των Περιφερειών Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας, τα κονδύλια των επιχορηγήσεων για τις συγκεκριμένες Περιφέρειες εξαντλήθηκαν ήδη από τα μέσα Μαρτίου. Το ΥΠΑΝ μαζί με το αρμόδιο Υπουργείο Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ) αποφάσισαν την αύξηση των πόρων για τις συγκεκριμένες περιφέρειες προκειμένου να ξεκινήσει πάλι η υποδοχή αιτήσεων καθώς και την πλήρη αναμόρφωση του οδηγού προκειμένου το πρόγραμμα να γίνει πιο φιλικό για τους πολίτες.


Πηγή:www.capital.gr

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ