Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα για νησί

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135517 από dimlyk

avato-pantou έγραψε: Επειδή και εγω σε νησί μένω μην πετάξεις παραπανίσια λεφτά σε ηλιακό πάρε ενα καλο αλλα απο τους μέτριους.Το inox δεν κάνει για τα δικά μας τα νερά και να ξέρεις οτι δεν ισχύει η εγγύηση για το μποιλερ,πρακτικά μιλάω οχι θεωρητικά.Εκτός αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω.


Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν κανει το ανοξειδωτο ... που ειναι το κατ εξοχην μεταλλο της θαλασσας ?
Αν και σαφως δεν ειναι το βασικο κριτηριο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135520 από gyrismata

dimlyk έγραψε:

avato-pantou έγραψε: Επειδή και εγω σε νησί μένω μην πετάξεις παραπανίσια λεφτά σε ηλιακό πάρε ενα καλο αλλα απο τους μέτριους.Το inox δεν κάνει για τα δικά μας τα νερά και να ξέρεις οτι δεν ισχύει η εγγύηση για το μποιλερ,πρακτικά μιλάω οχι θεωρητικά.Εκτός αν άλλαξε κατι και δεν το γνωρίζω.


Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι δεν κανει το ανοξειδωτο ... που ειναι το κατ εξοχην μεταλλο της θαλασσας ?
Αν και σαφως δεν ειναι το βασικο κριτηριο


Πάντως, και γω που πήγα να ρωτήσω σήμερα στο μοναδικό μαγαζί που εμπορεύεται ηλιακούς στο νησί, μου είπαν ότι οι μισοί που έβαλαν inox τους έχουν πετάξει στα 5 χρόνια και μου πρότειναν glass,πράγμα που δεν είχαν συμφέρον να το κάνουν από οικονομικής άποψης, μιας και οι inox είναι ακριβότεροι από τους glass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135532 από dimlyk
συμφερον εχουν απ αυτο που βγαζουν περισσοτερα κι οχι κατ αναγκη απ το ακριβοτερο
εχεις θεσει δυο διαφορετικα θεματα ...αλλο το σκληρο νερο που επηρεαζει το μποιλερ κι αλλο η θαλασσινη υγρασια που επηρεαζει το εξωτερικο ...σαφως δεν εχει ιδιαιτερο νοημα ν βαλεις ανοξειδωτο μποιλερ και να σαπισει το απ εξω ... γι αυτο σου ειπα απο την αρχη βαλε οτι θες αρκει να ειναι ευκολο στο καθαρισμα ...ενα ακαθαρτο μποιλερ ριχνει παρα πολυ την αποδοση χωρις ναχει χαλασει ,,,παντως ριξε μια ματια τι εχουν τοποθετησει οι γυρω σου κι αν μπορειος παρε καμμια πληροφορια απο μερικους υδραυλικους
...το οτι κατι ειναι ανοξειδωτο δεν ειναι πανακεια υπαρχουν διαφορες και στην ποιοτητα και στην κατασκευη ,,,το ιδιο ισχυει και για το glass ...γι αυτο παρε συγκεκριμενες πληροφοριες απο αυτα που κυκλοφοραν στην περιοχη σου ... ελπιζω να μην ειναι και ο υδραυλικος ο μοναδικος στο νησι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135533 από gyrismata
Σωστά το θέτεις το ζήτημα . Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι οι επιλογές που έχω πλέον για να πάρω από εδώ περιορίζονται σε μία μάρκα (την γνωστή Μ....... , οι οποίοι είναι και πανάκριβοι) οπότε είναι πιο ελκυστικός ο glass όντας φθηνότερος...Επίσης είμαι διατεθειμένος να τηρήσω κατά γράμμα τις οδηγίες του κατασκευαστή για συντήρηση οπότε θα ρισκάρω...
Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί αναφέρεσαι συνεχώς στο ΄΄αρκει να ειναι ευκολο στο καθαρισμα ΄΄.Δεν είναι όλοι οι ηλιακοί το ίδιο στο καθάρισμα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135534 από dimlyk
Αν το καθαρισμα το κανει τεχνιτης ειναι ιδιοι ...αν το κανει ο χρησης υπαρχουν διαφορες στην ευκολια ... απ οτι λες ομως δεν εχεις επιλογη ,,,οποτε μην το σκεφτεσαι πολυ ,,,δεν ρισκαρεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135535 από michalisgr
Εχω και εγω την εξης ερωτηση.Εχω τοποθετηση ηλιακο εδω και καιρο.Πανω σε σκεπη...ο απο πανω οροφος που μενει αλλος μπορει χωρις να το παρω εγω πρεφα να τραβηξε και γραμμη για ζεστο νερο για παρτη του;;Η σωληνες ειναι εξωτερικα τραβηφμενες τουμποραμα.. Μπορει δηλαδη πανω στη σκεπη σε καποιο σημειο να το εχει ενωσει για παρτη του;;Δηλαδη παρανομα να μου κλεβει το ζεστο νερο;;Το μυριστηκα καπως σημερα... Οτι κατι παιζει.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ