Εναλλαγή νερών χρήσεως μπόιλερ - ηλιακού

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99457 από gatos20vt

AngelsGR έγραψε: σε προηγουμενη απαντηση σου, εγραψες πως εχεις 12 τμ συλλεκτες. Πες μου σε παρακαλω, ο σωληνας που κατεβαζει τα ζεστα νερα απο τους συλλεκτες προς το TIT τι ειδους ειναι?? Γιατι εμενα μου εβαλαν απλο τουμποραμα, το πεταξαν μεσα στον τοιχο και ολα καλα!!


Το καλύτερο είναι η χαλκοσωλήνα αλλά είναι ακριβή και δύσκολη στο πέρασμα. Εγώ έχω σπιράλ ειδικό για χρήση σε ηλιακά με υψηλές θερμοκρασίες.
Το τουμπόραμα είναι λάθος. Αν αρχίσει και κατεβάζει ο συλλέκτης νερό με θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς τι θα συμβεί????
Τι πίεση έχεις στο κλειστό κύκλωμα και τι υγρό έχεις μέσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99458 από AngelsGR
στην πρωτη διακοπη ρευματος που εκανε μου ελιωσε ο σωληνας και ετσι εμαθα οτι χρειαζεται ειδικο σωληνα. Τωρα για να μην εχω προβλημα με τις διακοπες του ρευματος, ηρθε ενας αλλος υδραυλικος και μου εχει το συστημα σε 1,5 bar και μου εβαλε σκαστρα επανω στους συλλεκτες στο 1 bar. Οι συλλεκτες ειναι στα 9 μετρα υψος και εχει και μια οριζοντια διαδρομη περιπου 7 μετρα. Απο υγρο αυτη την στιγμη εχω μεσα μονο νερο. Το αλλο το αντιπαγωτικο θα ερθει να μου το βαλει πριν πιασουν τα κρυα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99460 από gatos20vt

AngelsGR έγραψε: στην πρωτη διακοπη ρευματος που εκανε μου ελιωσε ο σωληνας και ετσι εμαθα οτι χρειαζεται ειδικο σωληνα. Τωρα για να μην εχω προβλημα με τις διακοπες του ρευματος, ηρθε ενας αλλος υδραυλικος και μου εχει το συστημα σε 1,5 bar και μου εβαλε σκαστρα επανω στους συλλεκτες στο 1 bar. Οι συλλεκτες ειναι στα 9 μετρα υψος και εχει και μια οριζοντια διαδρομη περιπου 7 μετρα. Απο υγρο αυτη την στιγμη εχω μεσα μονο νερο. Το αλλο το αντιπαγωτικο θα ερθει να μου το βαλει πριν πιασουν τα κρυα.


Πρώτα τι πίεση δούλευες? Το 1,5 bar πίεση μου φαίνεται λίγο για βεβιασμένης κυκλοφορίας με επιλεκτικούς συλλέκτες. Όσο αυξάνουμε την πίεση αποτρέπουμε ανάλογα το υγρό να ατμοποιήση... Σκάστρα τι εννοείς? Μήπως το αυτόματο εξαεριστικό? Εγώ στο σύστημά μου έχω 3,5 bar πίεση και το καλοκαίρι όταν το ΤΙΤ φτάνει θερμοκρασίες 90 C οι συλλέκτες κατεβάζουν πάνω από 100 C νερό. Κακώς δεν σου έβαλε την προπυλενογλυκόλη από τώρα γιατί θα χρειαστεί το κύκλωμα και πάλι εξαέρωση.. Το απλό τουμπόραμα δλδ έχει παραμείνει στην εγκατάσταση? αν ναι αν ξαναγίνει διακοπή τι θα συμβεί???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99463 από jnet

gatos20vt έγραψε:

AngelsGR έγραψε:

jnet έγραψε: Μια ερώτηση
Το καλοκαίρι οταν τελικά ανάψει ο λεβητας σου για να ζεστάνει τα ΖΝΧ επειδη δεν υπηρχε ο ηλιος θα πρεπει να ζεστάνει και τα υπόλοιπα νερά του δοχείου αδράνειας?


λογικο μου ακουγεται, αφου τα ΖΝΧ στο Tank in Tank εχουν μονο την σερπαντινα απο τα ηλιακα. Απ' οσο ξερω ομως, μπορεις να εχεις και αντισταση και αφου τα ΖΝΧ ειναι περιπου 150lt, με λιγο ηλιο αν δεν ειναι ζεστα θα ειναι τουλαχιστον χλιαρα και με λιγο ρευμα θα τα κανεις καυτα!!


H αντίσταση σε μένα πραγματικά περισεύει. Διάβασε το από πάνω ποστ. Επίσης να συμπληρώσω οτι το δοχείο μου έχει και δεύτερη σερπαντίνα ακριβώς από πάνω από τον ήλιο και την έχω συνδεμένη με ένα μικρό κυκλοφορητή (με υδροστάτη) ο οποίος ξεκινάει μόνο όταν ανάβω τον παλιό λέβητα πετρελαίου που έχω συνδεμένο παράλληλα με τον πέλετ. Συνδέθηκε έτσι σε περίπτωση που χρειαζόμουν ΖΝΧ και δεν θέλω να ανάψω τον πέλετ και δεν έχω ήλιο. Η ηλεκτρική σύνδεση έγινε με ένα μεταγωγικό διακόπτη έτσι ώστε να δουλεύει αποκλειστικά μόνο ο πέλετ ή μόνο ο πετρελαίου. Για να μείνω από ΖΝΧ θα πρέπει να έχει συννεφιά καμιά 10αριά μέρες να χαλάσει ο πέλετ και να χαλάσει και ο πετρελαίου. Νομίζω αντίσταση δεν χρειάζομαι.


Βεβαια την 2η σερπαντίνα θα μπορουσες να την εχεις πανω στον λέβητα pellet και απλά θα ήθελε μια εντολη για να παρει μπροστά ο λέβητας.
Μιλάω πάντα για διαχείριση ΖΝΧ το καλοκαίρι και τις ερωτήσεις τις κάνω για μένα που εχω μόνο 4τμ ηλιακούς και είναι αρκετές οι ημέρες που δεν εχω ζεστό νερό λογω συννεφιάς.
Αλήθεια ποιό είναι το Δοχείο αδράνειας-TankinTank που εχεις βάλει και πόσο κοστίζει?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99464 από AngelsGR
ναι το απλο τουμποραμα εχει παραμεινει στην εγκατασταση καθως το σπιτι ειναι νεοκτιστο και μου περασανε τις σωληνες μεσα απο τους τοιχους και τα μπαλκονια. Τωρα θα πρεπει να κατεβασω νεες σωληνες απο την σκεπη, πραγμα που δεν ειναι και τοσο ευκολο, χωρια που θα πρεπει να εχω μια σωληνα να κρεμεται στον τοιχο μου!! Και δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να κανω τετοιου ειδους αλλαγες, γι αυτο παρεμεινε το τουμποραμα. Στην αρχη το συστημα δουλευε στα 2,5 bar. Και σκαστρα εννοω το αυτοματο εξαεριστικο. Τωρα αν ξαναγινει διακοπη ρευματος, ο υδραυλικος μου εβαλε το αυτοματο εξαεριστικο 1 bar πανω στους συλλεκτες ετσι ωστε να φευγει το νερο πριν φτασει στους 90 βαθμους. Αν θα δουλεψει ή οχι το συστημα θα δειξει στην πρωτη διακοπη ρευματος, σε λιγες μερες δηλαδη.

εσυ ομως οπως τα λες για την δικη σου εγκατασταση, οπου το νερο κατεβαινει πανω απο 100C, αν γινει διακοπη ρευματος τι γινεται?? Και σε περιπτωση που φυγεις για διακοπες για μερες, τα νερα που θα ειναι συνεχεια ζεστα, τι γινεται με το συστημα σου?? Αν γνωριζω καλα, το ΤΙΤ μπορει να εχει μεσα του νερα ως 90C, σωστα?? Αν λειπεις για μερες και εχει καυσωνα, τα νερα δεν θα ξεπερασουν τους 90C?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99465 από AngelsGR

jnet έγραψε: Βεβαια την 2η σερπαντίνα θα μπορουσες να την εχεις πανω στον λέβητα pellet και απλά θα ήθελε μια εντολη για να παρει μπροστά ο λέβητας.
Μιλάω πάντα για διαχείριση ΖΝΧ το καλοκαίρι και τις ερωτήσεις τις κάνω για μένα που εχω μόνο 4τμ ηλιακούς και είναι αρκετές οι ημέρες που δεν εχω ζεστό νερό λογω συννεφιάς.
Αλήθεια ποιό είναι το Δοχείο αδράνειας-TankinTank που εχεις βάλει και πόσο κοστίζει?


jnet το δικο σου boiler ποσα λιτρα ειναι?? Και εγω εχω 4τμ συλλεκτες και boiler 300lt και εχθες με θερμοκρασιες 26C και λιγη συννεφια με το ζορι καναμε 3 ατομα μπανιο!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ