Φωτιά σε μπουρί.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167559 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Φωτιά σε μπουρί.
Στις καμινάδες πρέπει να αποφεύγονται τα οριζόντια τμήματα γιατί εκεί συσσωρεύεται εύκολα στάχτη και πίσσα με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται για τον ελκυσμό αλλά πολύ περισσότερο για την ασφάλεια. Οι κατακόρυφες διαδρομές είναι επιθυμητές γιατί ευνοούν πάρα πολύ τον ελκυσμό και επιτρέπουν τη μικρότερη επικάθιση στάχτης και πίσσας σε σχέση με τις οριζόντιες και τις πλάγιες.
Στις λείες σωλήνες είναι ευνόητο ότι η διέλευση των καυσαερίων γίνεται ευκολότερα γιατί επικάθεται λιγότερη στάχτη και πίσσα αλλά και καθαρίζονται πολύ πιο εύκολα σε σχέση με τα σπιράλ τα οποία συν τοις άλλοις ευνοούν και τις υγροποιήσεις.
Όσο για την τοποθέτηση που αναφέρεις, προτείνω ένα κατακόρυφο και ένα πλάγιο τμήμα με κλίση 45 μοίρες και νομίζω απ΄ότι βλέπω στις εικόνες ότι μπορεί να γίνει και είναι τεχνικά περισσότερο σωστό, εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που προτείνεις αυτή τη διαδρομή.
Last edit: 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167561 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re:Φωτιά σε μπουρί.

TheoJamaica έγραψε: Διαδρομη



Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γιατι παιδευεσαι με οριζοντιο κομματι;
Ακριβως στην εξοδο της καμιναδας βαζεις ενα Τ και το στριβεις 45 μοιρες για να φυγει διαγωνια η καμιναδα μεχρι την τρυπα στον τοιχο.
Εκει βαζεις μια γωνια 90 μοιρες για να βγεις εξω και γεια σας.
Τι παιδευεσαι ανθρωπε μου;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167562 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:Re:Φωτιά σε μπουρί.

stergiosbik έγραψε:

TheoJamaica έγραψε: Διαδρομη



Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γιατι παιδευεσαι με οριζοντιο κομματι;
Ακριβως στην εξοδο της καμιναδας βαζεις ενα Τ και το στριβεις 45 μοιρες για να φυγει διαγωνια η καμιναδα μεχρι την τρυπα στον τοιχο.
Εκει βαζεις μια γωνια 90 μοιρες για να βγεις εξω και γεια σας.
Τι παιδευεσαι ανθρωπε μου;

Δεν μπορώ γιατί περνάνε οι σωλήνες από πίσω.Πρεπει να βγω 10-15 πόντους.Οπως επίσης δεν μπορώ να πλαγιάσω κατευθείαν 45 μοίρες γιατί βρίσκει στο δοχείο διαστολής.Ευχαριστω πάντως.Ειπαμε.Αυτος ο λεβητας θα μου δώσει MasterThalia και μετά θα έρθει το αέριο.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapata
Last edit: 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by TheoJamaica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167564 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:Φωτιά σε μπουρί.
Παιδιά αυτό το αποτέλεσμα βγάζω.Το ότι η μία σωλήνα σχεδόν ακουμπάει στο δοχείο διαστολής πειράζει??

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167565 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Φωτιά σε μπουρί.
Δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να μην στηρίζετε η σωλήνα πάνω στο δοχείο. Λογικά τα έχεις κάνει όλα που έπρεπε.
Καλές καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167566 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:Φωτιά σε μπουρί.

PAPADAKIS έγραψε: Δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να μην στηρίζετε η σωλήνα πάνω στο δοχείο. Λογικά τα έχεις κάνει όλα που έπρεπε.
Καλές καύσεις.

Όχι δεν στηρίζεται.Εβαλα και στήριγμα στην πρώτη σωλήνα ώστε να δέσει το σύνολο και να κρατιέται σταθερά αυτή η απόσταση των 2 εκατοστών από το δοχείο.

Να κάνω άλλη μια τελευταία ερώτηση Στο ταυ που έβαλα στην έξοδο του λέβητα,το καπάκι του έχει τρύπα.Ειναι καλύτερα ν την καλύψω η να την αφήσω όπως είναι??Έχω την εντύπωση ότι κάτι ψιλομυριωδες τις βγάζει.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ