Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163626 από burnit40
ο καυστηρας ειναι σειριος.εχεις Σταθη καμια φωτο απο εναλακτηρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163627 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου
Ρε παιδιά τελικά συμφέρει να βάλω καυστήρα πυρινα? Με ξυλολεβητα ήθελα 15 τόνους σχεδόν, στα πολλά κρύα 4 με 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία κ εσωτερική θερμοκρασία 19 βαθμούς αν 6 ώρες ήθελε γέμισμα.Το σπίτι εχει πλάκα χωρίς θερμομονοση το θέμα είναι για να κάνω θερμομονοση θέλω 3 με 4 χιλιάρικα το λιγότερο για 120 τετραγωνικά κ λέω μήπως με καυστήρα βιομάζας σωθω θα θελα όμως κ αυτούς που έχουν εμπειρία κ γνωρίζουν να μου πουν την γνώμη τους.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163628 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου
Χωρίς θερμομόνωση θα είναι δύσκολο να κάνεις οικονομία.
Θα πρέπει τουλάχιστον, να θερμομονώσεις την οροφή ,με έναν οικονομικότερο τρόπο σίγουρα θα έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα, αν είναι και αυτό οικονομικά και τεχνικά εφικτό. Σίγουρα αν διαθέσεις 3000 ευρώ γι αυτό θα επιτύχεις οικονομία τουλάχιστον 30% από την οροφή και μόνο.
Τώρα με εγκα/τάση καυστήρα πέλλετ και κάυσιμο πέλλετ α2 ή β θα κάνεις οικονομία σε σχέση με τα ξύλα.
Αν βάλεις πυρίνολέβητα ίσως έχεις ικανή τη καύση κακού καύσιμου υλικού (πέλλετ από φύλλα-ρυζοφλοιούς, φλοιούς δένδρων) αξίας 100-120 ευρώ ανά τόνο αλλά και μικρότερης θερμιδικής αξίας.
Με πέλλετ β ή α2 αξίας 170-220 ευρώ ανά τόνο θα εξοικονομείς περισσότερα χρήματα και ίσως φτάσεις να κάψεις όχι πάνω από 8 τόνους ανά περίοδο περίπου 1500-1700 ευρώ δηλαδή πάρα πολλά για 120 τ.μ.
Οπότε κάνε πρώτα μόνωση στην οροφή , λειτούργησε έναν Χειμώνα με τα ξύλα να πάρεις ενδείξεις, και μετά θα αναζητήσεις άλλο σύστημα θέρμανσης.
Κοίτα το πρόγραμμα (εξοικονομώ)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163629 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου
Σκεφτόμουνα να έβαζα εξιλασμενη 7 πόντους στην ταράτσα κ από πάνω γεωπανο κ να την καληπτα με χαλίκι κόστος το πολύ 1200 ευρώ.. Αλλα δεν ξέρω σε μηχανικούς που έχω ρωτήσει ο καθένας έχει κ διαφορετική γνώμη ο ένας μου λέει καντο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ο άλλος μην το κάνεις γιατί θα μένουν νερά κάτω από το φελιζολ κ δεν θα έχεις σωστή θερμομονοση Αντε βρες άκρη.. Για να έβαζα μονοτη το λιγότερο 40 ευρώ το μέτρο σχεδόν όσο κ η σκεπή.. Όσο για το πελλετ δεν συμφέρει Κέρκυρα πανάκριβο το ξύλο πολύ πιο οικονομικό αλλά σκεφτόμουν πυρινα κ για θέμα ευκολίας όχι συχνά γεμίσματα, δεν ξέρω ακόμη ψάχνομαι κ για σκεπή με πάνελ το απλό με σιδιροκατασκευη αλλά το πιο πιθανό είναι να ρίξω τα φελιζολ κ ο Θεός βοηθός....

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163630 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

louris1234 έγραψε: Σκεφτόμουνα να έβαζα εξιλασμενη 7 πόντους στην ταράτσα κ από πάνω γεωπανο κ να την καληπτα με χαλίκι κόστος το πολύ 1200 ευρώ.. Αλλα δεν ξέρω σε μηχανικούς που έχω ρωτήσει ο καθένας έχει κ διαφορετική γνώμη ο ένας μου λέει καντο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ο άλλος μην το κάνεις γιατί θα μένουν νερά κάτω από το φελιζολ κ δεν θα έχεις σωστή θερμομονοση Αντε βρες άκρη.. Για να έβαζα μονοτη το λιγότερο 40 ευρώ το μέτρο σχεδόν όσο κ η σκεπή.. Όσο για το πελλετ δεν συμφέρει Κέρκυρα πανάκριβο το ξύλο πολύ πιο οικονομικό αλλά σκεφτόμουν πυρινα κ για θέμα ευκολίας όχι συχνά γεμίσματα, δεν ξέρω ακόμη ψάχνομαι κ για σκεπή με πάνελ το απλό με σιδιροκατασκευη αλλά το πιο πιθανό είναι να ρίξω τα φελιζολ κ ο Θεός βοηθός....

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο εξοικονομώ απίθανο δεν γίνεται...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #163631 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου
μην το κανεις ,,,περισσοτερα προβληματα θα δημιουργησεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ