Καθάρισμα καμινάδας: υλικά, μυστικά. Πείτε τα όλα!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138974 από cantona

Stavrax έγραψε:

cantona έγραψε: Καλησπέρα παιδιά,θέλω κι εγώ να πάρω τα απαραίτητα σύνεργα για να καθαρίζω μόνος μου την καμινάδα.
Έχω ενεργειακό και η καμινάδα μου είναι φ200 στα 4,5 μέτρα.Η βούρτσα που θα πρέπει να πάρω θα είναι πλαστική ή συρμάτινη και η διάμετρος θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το φ200;
Επίσης να υποθέσω πως πρώτα θα πρέπει να ξεβιδώσω και την κόφτρα; :blush:

Η καμινάδα σου έχει σπιράλ ή είναι λεία από το τζάκι έως το καπέλο?
Ποιο τζάκι έχει βιδωμένη κόφτρα?
Η διάμετρος να είναι φ200 και ενώ κάνουν και οι δύο τύποι δουλειά, οι περισσότεροι προτιμούν την πλαστική για να μην γδέρνει το ανοξείδωτο.

Η καμινάδα υπήρχε από το παλιό τζάκι και μέσα μπήκε η ανοξείδωτη μονωμένη 2 μέτρα στο πάνω μέρος και άλλα 2 απλή που φτάνουν μέχρι την κασέτα,είναι λεία σε όλο το μήκος της και εύκολο προσβάσιμη.
Το nordica inserto 80 έχω κι από ότι θυμάμαι σε έναν καθαρισμό,είχαν ξεβιδώσει από τα πλάγια 2 βίδες για να ελευθερώσουν την κόφτρα.Η οποία σημειωτέον είναι ραγισμένη καιρό τώρα στην μέση της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138981 από rivol
Μετά από δυο χρόνια λειτουργίας καθάρισα και εγώ την καμινάδα μου χθες.

Το τζάκι μου Jolly Mec / Universaljolly η καμινάδα ανοξείδωτη μονής ραφής 4,5 μέτρα ύψος.

Έβγαλα το καπέλο και έπαθα πλάκα, η καμινάδα ήταν πεντακάθαρη, εχω κάψει αυτά τα δυο χρόνια γύρω στα 15 κυβικά ξύλο, τα περισσότερα δρυ και λίγη οξιά.

Την πέρασα μια με την βούρτσα μιας και την είχα αγοράσει και ζήτημα αν έβγαλε ένα φλιτζανάκι του καφέ κάπνα :)

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139005 από Nikos_her
Καλημέρα...
Επίσης...Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε, ώστε να μην γίνεται αυτό το χάλι?

Εντάξει ..το ότι καίμε ξύλα σημαίνει και καθαρισμός της καμινάδας. ΆΛλοι πιο συχνα, άλλοι πιο σπάνια.
Όμως στο ενδιάμεσο, υπάρχει κάτι που να το καίμε και να εμποδίζει πραγματικά το σχηματισμό κρεόζωτου?
Αν ναι, πως δουλεύει? Γιατί έχει κάποιες ουσίες που επικαλούνται ότι το κάνουν αυτό...
Thank you

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139006 από stergiosbik
Η μονη σιγουρη και αποτελεσματικη μεθοδος ειναι το μακτρο.Ναι οτι καναμε στο στρατο θα κανουμε και στην καμιναδα. :lol:
Βουρτσα και νταπα ντουπα!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139709 από dhmv2001
Εγώ μετά από τρία χρόνια καυση βιομάζας την καθάρισα τώρα και εβγαλε δυο κουβάδες μαυρίλα,
μιλάμε για καμινάδα Φ250 9μ ύψος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158304 από panosv
Παιδιά ερώτηση. Καμινάδα μεταλλική στρογγυλή Φ200 μέχρι το ταβάνι και από εκει με "αντάπτορα" στρογγυλό σε τετράγωνο έχει κουμπώσει στη παλιά χτιστή που είναι τετράγωνη περίπου 27χ27 πως καθαρίζουμε? Κατα προτίμηση από κάτω γιατί είναι δύσκολη η πρόσβαση από επάνω. Τελευταία φορά μου τη καθάρισε μάστορας από κάτω βάζοντας νάυλον βούρτσα και πτυσσόμενα κοντάρια που το περιστρέφει με black n decker από κάτω και με τη περιστροφή άνοιγε η βούρτσα. Το ερώτημα είναι στις γωνίες της χτιστής φτάνει αυτό όπως ανοίγει? Λογικά όχι και χρειάζεται κάποιον άλλο τρόπο. Καμία ιδέα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ